Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалистите сменят тона във външната политика

25 коментара

Оглавеното от социалисти ново българско правителство побърза да се дистанцира от политиката на своите предшественици, която подкрепяше САЩ, и особено присъствието им в Ирак.

Преди седмица новият външен министър Ивайло Калфин заяви, че смята за по-добре България да отхвърли искането на Вашингтон и Багдад да удължи престоя на своите 400 войници в Ирак след 31 декември - срокът, определен с решение на българското Народно събрание от 5 май.

Думите на Калфин бяха съпроводени и от изненадващото заявление, че национален консенсус за разполагането на американски военни бази на българска територия тепърва предстои да се постигне.

И двете изказвания контрастират с твърдата подкрепа, която предходното правителство оказваше на водената от САЩ коалиция в Ирак и на идеята за разполагане на части на американската армия в България. Новият коалиционен кабинет пое управлението през август, след като БСП спечели 31 процента от гласовете - повече от всички политически партии - на парламентарните избори през юни.

Социалистите трябваше да преговарят с месеци, за да постигнат работещ съюз с ДПС и бившата управляваща партия НДСВ.

Решението на Националното движение Симеон Втори да се присъедини към новата администрация беше тълкувано като гаранция, че новото правителство няма да се отклони от установената проевропейска и проамериканска линия.

Премиерът Сергей Станишев също първоначално се постара да убеди българите, че ще следва съществуващата политика. Той увери, че България ще остане предсказуем и надежден партньор на САЩ в тяхната операция в Ирак.

Първото му посещение като премиер беше в централата на Европейския съюз в Брюксел, и следваше да внуши решимостта на неговото правителство да осигури присъединяването на България към съюза според уговорените срокове.

За да докаже своята посветеност на европейската кауза, БСП се обяви и за ускорено приемане и на Наказателно-процесуалния кодекс, за който Брюксел настоява. Партията се съгласи да приеме проекта на НДСВ от юни, като се отказа от предизборните си призиви за нов национален дебат по съдебната реформа. Но независимо от тези успокояващи жестове и декларации, изявленията на Станишев и Калфин подсказват за нов подход към политиката в Ирак и ЕС.

Въпреки че парламентът намали военното присъствие на България в Ирак и гласува за изтеглянето на български контингент в края на годината под натиска на БСП, Станишев дълго отказваше да изясни позицията си за евентуалното удължаване на мандата на националните войски.

През миналата седмица той каза, че България трябва да обсъди въпроса с партньорите си, и добави, че Вашингтон не е искал удължаване на мандата.

Но на 25 септември Ивайло Калфин призна, че САЩ и Ирак са отправили запитване, и изрази мнение, че България трябва да откаже молбата им. " Според мен не би следвало да се изпраща нов контингент ", заяви той.

Друго противоречие излезе на повърхността през последните дни, когато и премиерът, и външният министър обявиха за "прибързана" информацията на бившия външен министър за разполагане на американски военни бази в България.

Соломон Паси, който сега е председател на парламентарната комисия по външна политика, обяви, че три бази на САЩ с между две и три хиляди военнослужещи ще бъдат разположени в страната.

Калфин, обаче, подчерта, че преговорите за базите са в начална фаза.

Много медии счетоха това изявление за изненадващо, след като НДСВ беше превърнало привличането на американски военни бази в приоритет на своето правителство и беше обсъждало въпроса на различни нива в продължение на две години.

В допълнение, новото правителство подаде сигнали, че смята да преразгледа подхода си към членството в ЕС, което традиционно е считано за област с установен национален консенсус.

Наскоро Станишев обяви, че България трябва да защитава повече интересите си в процеса на интеграция.

Ако ЕС реши да отложи присъединяването на България, ще прояви "непоследователност", тъй като София е не по-зле подготвена за членство от 10-те страни от първата вълна на Петото разширяване, обяви той.

Разбира се, тези изявления не означават, че социалистическото правителство ще предприеме драматични промени във външно-политическите приоритети на България. Те обаче отразяват старомодния и наивен подход на бившите комунисти към международната дипломация.

*Албена Шкодрова е програмен директор на Балканската мрежа за разследващи репортажи/IWPR в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. минавщ
    #25

    Според мен доста наивно е заключението в статията:"Те обаче отразяват старомодния и наивен подход на бившите комунисти към международната дипломация"Дали има човек за когото да не е ясно, че външна политика имаше преди, а не сега. Сегашните "външни политици" са просто едни смешници, за професионализъм не може изобщо да се говори. Но за радост (или обратното) това е в световен мащаб.А иначе всичко е верно - веднага след като взеха властта, се отрекоха ТОТАЛНО от всичко, което са обещавали. Е, ако

  2. az
    #24

    Novoto upravlenie tyrpi kritiki v mnogo otnoshenia, no ne znam zashto trjabva da gi kritikuvame i za tova, che ne sa gotovi da tichat sljapo po ykyla na USA. Komunistite bili staromodni, zashtoto iskali da iztegljat kontingenta ni ot Irak I zashtoto ne odobrjavat jankite da razpolozhat voiski v BG???Gospozho Shodrova, v kraina smetka Evropa kritikuva USA za okupaciata v Irak, a ot Germania veche zapochna iztegljaneto na US-voenni chasti... Zashto Bylgaria da njama pravo na takava politika?Drug e vyprosyt, che reshenieto na Stanishev verojatno ne e podbudeno ot stremezh kym nezavisimost...

  3. Златко
    #23

    Българският народ в ролята на измаменото камилче!Да вземе да повярва, че Първанов и Станишев, отявлени русофили, и турчинът Ахмед ага ще го водят в Европата!Виж ми окото!ха-ха-ха!То бива наивност,бива, ама чак пък толкова!

  4. ФСБ
    #22

    И ТЕБ ШЪ ТА НАМЕРИМ

  5. Лукашенко
    #21

    това им е проблема.*

  6. ФСБ
    #20

    Ще те намерим.

  7. ДПС
    #19

    руската мафия има интерес България да е бедна и изостанала за да остане подчинена на кремъл. Срах ги е от Америка, че ще въведе ред и порядък в последният останал техен васал...

  8. Sasho
    #18

    ...shte stane pak kato s obshtestveniat savet. Pak shte kleknat sled obshtestveniat i vanshnopoliticheski natisk.

  9. Sachko
    #17

    Rabotata nikak ne e prosta,znaeme dobre.Ne she Evropa tolkova ni ISKA,ami USA i Rusia ne mogat ochte da se razberat na kogo da bade tova parshe zemia.Ottam ide i bedata ni.No izhodat ne zavisi ni ot Stanichev,ni ot Kostov,naprimer.Kato skraznat zabi,gotovo,chte se naredim tam otdeto idva skarzaneto.A s prikazki kato nazionalna nezavisimost,samostoiatelna politika i pr.zabavliavaite vnushetata si i gi ushete na patriotizam.Mnogo sme malki za da se protivopostavim na kogoto i bilo.Mojem da si laem,kolkoto si iskame,no hliabat i nojat sa v razete na drugigo.Za sajalenie.

  10. херо
    #16

    Комунистите излъгаха за всичко ,което обещаваха в предизборната си кампания - това не е никакво социално правителство и то ще защитава само интересите на престъпниците ,които се облагодетелстваха незаконно и които нямат интерес от правилата и законите на Европейския съюз.Жалко ,че ще страдат хора ,които осъэнаваха този факт и не ги подкепиха на изборите ,но тука вече е хитрият Доган,който пък светкавично ги подкрепи и отдавна каза ,че ще минаваме през Босфора за Европа.ПРОДАЖНИЦИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.