Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалният съвет иска нов метод за плащане на болничните услуги

1 коментар

Промяна в заплащането на медицинските услуги в болниците в най-кратък срок поискаха от Икономическия и социален съвет (ИСС). Това заяви на пресконференция във вторник д-р Желязко Христов, председател на Комисията по международно сътрудничество към ИСС и евроинтеграция и председател на КНСБ, който представи становището на съвета проекта за Националната здравна стратегия (2007 – 2009).

Проектът за здравна стратегия бе изготвен от Министерството на здравеопазването и през последните месеци бе подложен на широко обществено обсъждане.

ИСС предлага системата на заплащане на клинични пътеки да се замени с модела на диагностично-свързани групи. Според експертите на ИСС този метод се използва в повечето страни в Европа и е по-добър от сегашния. Той обвързва заплащането на медицинските услуги не само с поставената диагноза, но и с пациента, и болницата, в което се лекува. При него всяко лечебно заведение има собствен коефициент, по който се изчисляват получаваните пари, като по този начин заплащането става диференцирано според извършена медицинска дейност.

В проектостратегията има сериозни недостатъци, които трябва да бъдат отстранени, каза още Христов. ИСС представиха своето становище, което съдържаше повече препоръки и общи предложения, отколкото конкретни алтернативи на заложените в стратегията цели.

От ИСС уточниха, че нова здравна стратегия, без промяна в целите и приоритетите, не е необходима, тъй като в момента действа правителствена стратегия от 2001 година, която обхваща периода до 2010 година. Затова според тях създаването на нов документ не е аргументирано.

Да се сформира партньорска експертна група, в която да участват представители на държавата, синдикатите, работодателите в областта на здравеопазването и неправителствените организации, препоръчаха от съвета. Целта е да се превърне проектът в документ на съгласието.

Христов обясни, че заложеното увеличение на средствата, отделяни за здравеопазване - от 4.3% в момента до 8% от БВП през 2009 година не е съгласувано с тригодишната бюджетна рамка на правителството, според която парите за здравеопазване след две години ще са равни на 4.4% от БВП.

Една от целите в стратегията е да се подобри извънболничната помощ, а денталната помощ, която е включена като задача към тази цел, трябва да се определи като самостоятелна стратегическа цел, допълни Христов.

ИСС настояват и за създаването на независима агенция по акредитация и оценяване на качеството.

Лалко Дулевски, председател на ИСС, посочи, че становището изразява позицията само на гражданските организации, а през втората половина на септември се предвижда публична дискусия по него с всички заинтересовани държавни институции. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тъп икономист
    #1

    В Здравната стратегия е записано:Постоянна цел-осъществяване за всички хора на техния "здравен потенциал" с 4,4% от ВБП ли ? То с 8% не може казват капиталистите,но нашите капиталкомунисти се надяват да го направят.Верваме им!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.