Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спад на преките чужди вложения в Европа заради регулации и несигурност

0 коментара
Чуждите инвеститори са предпазвили към европейските държави като място за правене на бизнес, сн. GettyImages

Бавният икономически растеж, увеличаващата се инфлация, скокът в цените на енергията и тревожната геополитическа обстановка са причина за общия спад на чуждестранните инвестиции в Европа през 2023 г., което се случва за пръв път от 2020 г. Спрямо предпандемичните нива на вложенията намалението е 11 на сто, а в сравнение с 2022 г. спадът е 4 процента. Това сочи 23-то издание на EY European Attractiveness Survey за привлекателността на Европа е базирано на данните от два източника, обявено от "Ърнст и янг" (EY).

Резултатът е спад на новосъздадените работни места със 7% през 2023 г. спрямо предходната година.

В челната тройка по привлечени пари само Великобритания с ръст

 

Франция, Великобритания и Германия продължават да привличат най-много инвестиции и запазват първите три места, като там се реализират около половината от общия брой проекти, но има размествания в челните позиции.

Франция оглавява класацията за привлечени чуждестранни инвестиции, но интересът към страната е намалял с 5% и реализираните проекти са били 1194. Великобритания отчита ръст от 6% и се изкачва на второ място с 985 проекта. Германия пада на трето място след сериозен спад от 12% и 773 проекта.

България се отличава с ръст

България също се отличава от общата тенденция – през 2023 г. у нас са реализирани 27 инвестиционни проекта, които са осигурили 1966 работни места. За сравнение през 2022 г. проектите са били 20, а добавената им стойност в работни места в 1490, сочат данните на EY.

Според тях влияние върху инвестиционните намерения оказват основно повечето регулации за бизнеса, променливите цени на енергията и политическата нестабилност. Вложителите на капитал се притесняват също така от това, че бизнес растежът им в Европа може да е повлиян от новите регулаторни изисквания по отношение на изкуствения интелект, корпоративната устойчивост и защитата на данните. Продължаващата енергийна криза, несигурността в очакването на резултатите от европейските избори, както и неспиращите социални напрежения и политически радикализъм, също тревожат инвеститорите.

"Привличането на преки чуждестранни инвестиции ще зависи от доброто взаимодействие между държавата и бизнеса и намирането на правилния баланс на регулиране и конкурентноспособност. Индустриалният пейзаж на България е все още добре диверсифицицран и навременното ориентиране в нововъзникващите тенденции на основните ни пазари, както и в геополитическите промени, е предпоставка за създаване на бизнеси с висока добавена стойност. Познатите теми като дигитализацията, технологиите, са все така важни, но индустриализацията на икономиката на Европа по устойчив начин има все по-голямо значение", смята Диана Николаева, съдружник и ръководител на отдел „Стратегии и сделки“ в EY България.

През 2023 г. компании от целия свят са обявили 5694 проекти, свързани с разрастване и разширяване на бизнеса си в 44 европейски страни, в сравнение с 5962 през 2022 г. – годишно намаление от 4% при растеж от 1% през 2022 г. и 5% растеж през 2021 г. Инвестициите сега са с 14% по-малко от пика си през 2017 г., а общият брой на създадените работни места в Европа в резултат на преки чуждестранни инвестиции намалява със 7% на годишна база до 319 923.

Преориентиране на веригите на доставки към Южна и Източна Европа

Докладът отчита и нова организация на веригите за доставки в полза на Южна и Източна Европа. Някои страни там се възползват от това за връщането на редица производствени дейности в тези райони – броят на проектите, свързани с производствена дейност се увеличава в Полша, Чехия, Сърбия, Унгария, Италия и Турция.

В същото време се забелязва свиване на инвестициите в секторите на цифровизацията и бизнес услугите, което е най-видимо в западните страни, сред които Нидерландия и Белгия. Войната между Русия и Украйна продължава да влияе на инвестициите на пазарите, граничещи с една от тези страни, включително Румъния (-13%), Финландия (-32%) и балтийските страни като Латвия (-31%) и Литва (-40%).

И доза оптимизъм

Преките частни инвестиции в секторите на услугите намаляват. Броят на проектите в софтуерните и ИТ бизнеси, които традиционно са най-големите сектори за инвестиции в Европа, намаляват съответно с 19% и 27%. На другият полюс за инвестициите в туризма с увеличение от 130% през 2023 г. Секторът продължава да се възстановява, тъй като потребителите се връщат към харченето на средства за почивка и пътувания след падането на ограниченията, наложени от пандемията, сочи още проучването.

Въпреки общата по-мрачна картина, има място за оптимизъм - 72% от анкетираните бизнеси декларират планове за разширяване на операциите си в Европа през следващата година – увеличение от 67% спрямо 2022 г. Инвеститорите са позитивно настроени относно дългосрочните перспективи на Европа, тъй като се очаква икономическата ситуация постепенно да се подобри. Освен това, в контекста на нарастващото геополитическо напрежение, относителната стабилност на големите икономики на Европа е значително предимство, отбелязват анализаторите на EY.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.