Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спадът на износа за ЕС за първите два месеца е 8.1%, отчете статистиката

Ако Европа е в рецесия и не ни иска стоките, защо има спад с близо една трета в експорта за Турция?

8 коментара

Спадът в износа на България за страните от ЕС за първите два месеца на годината е 8.1% спрямо първите два месеца на миналата година, съобщи в сряда Националният статистически институт (НСИ), огласявайки предварителни данни. Те потвърждават първоначалните оценки за намаление на експорта, който в последните три години бе основният двигател на икономиката ни.

Само за февруари износът е спаднал с 8.9% спрямо същия месец на миналата година.

Преди няколко дни финансовият министър Симеон Дянков обясни, че трябва да се направи анализ дали спадът в износа се дължи на забавянето на икономиката в страните, които са традиционни пазари за нашите стоки, или на лошото време, което, по думите му, блокира търговията за десетина дни през февруари. Той обаче призна, че вероятно за първото тримесечие на годината може да имаме отрицателен растеж именно заради свития износ.

Основните търговски партньори на България в ЕС са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция, които формират 66% от износа за общността.

Към Германия, която е най-големият ни търговски партньор в ЕС, сме изпратили с близо 12% по-малко стоки. Спадът към Гърция е почти 18%, главно поради трудностите в съседната страна. С една четвърт (23.6%) се е сринал експортът и към Румъния.

Сериозно намаление отчита експортът и към трети страни извън ЕС, които са традиционни пазари за стоките ни. Така например износът за Турция се е сринал с близо една трета за двата месеца, при условие, че Турция продължава да регистрира устойчив растеж. Двуцифрен спад има и в експорта към Македония и Сърбия.

Същевременно от началото на годината нараства вносът, както от ЕС, така и от трети страни, показват данните. Любопитни са официалните данни за стокообмена с Китай, които показват скромни числа на фона на присъствието на китайски стоки на българския пазар. Така например месечният ни износ за Китай от началото на годината се е движел около 110-200 млн. лв., а вносът - 180-260 млн. лв.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - февруари 2012 г. е отрицателно и възлиза на 709.4 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и достига 520 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    другара Тодар Живков
    Изленаха и предварителните данни за март, както ви казах вчера. Сага вече спокойно можем да говорим за ясна тенденция на възстановяване на големите ланшни нива на износа. През март общият износ е нарастнал с 1,6%, в т.ч. за ЕС с 1,3% и за трети страни с 2%. Мартенският износ от 3354,3 млн.лв. става вече исторически най-големият мартенски износ за всички години. Миналата година всички месечни износи твръдо надхвърлиха нивото от 3 млрд.лв, но само 2 месеца – юли и октомври – имат

  2. Анонимен
    #7

    До 4 Парадоксът е, че данните отдавна са изнесени и не са скрити. Медийното им представяне обаче е тенденциозно и затова остават неизвестни за неспециалистите. Държавата трябва да прави държавна пропаганда, но вместо нея се вихри комунистическа антидържавна пропаганда.

  3. Анонимен
    #6

    Доста интересно, наистина...А самата новина е ясно, че ще се приеме за пореден път с черните и окраски. Вашите коментари обаче трябва да се накичат с удивителни знаци, за да поосвежат спаружилия се рейтинг на Дянков и сие.

  4. Анонимен
    #5

    Тодаре, в България икономическата лудница работи на пълни обороти , например при увеличени доходи -спадащо потребление и то не просто увеличени доходи ами доходи които са с рекорден ръст в цяла обединена Европа за последните 3 години ( вероятно и далеч отвъд Европа), а потреблението монотонно намалява ....щото е криза. Не е за вярване икономичексия резерват пълен с икономически аборигени!? Не му завиждам на Дянков! Износ-мизнос майната му, но това че не се хвалят с увеличените доходи означава че и вождовете в резервата не вдяват нищо...

  5. Анонимен
    #4

    Таман се канех да напиша нещо, ама гледам, че сте го написали вече, хехе. Впрочем държавата няма мандат да се "хвали" а да изнася данни. Журналистите си определят как да ги представят.

  6. Анонимен
    #3

    другара Тодар Живков Действително, базата през 2011 г. беше изключително висока. Правителството обаче не успя да обясни на обществеността и тва и досага остава в "тайна", че през 2011 г. българският износ не само се възстанови от кризата, но и далеч надхвърли предкризисните си равнища. Всеки месец през 2011 г. беше с исторически рекорден износ в сравнение със съответните месеци на всички предишни години! Да има с какво да са похвалиш, а да не умееш да го направиш, означава, че чиновниците сами не верват на фактите, а на контрапродуктивната медийна истерия.

  7. Анонимен
    #2

    Спадът за януари е най-лесно обясним с факта че базата е много висока ... Висока защо за януари 2011 имаше ръст от 70% на износа спрямо януари 2010 защото в началото на 2011 западна в Европа Великата Рецесията официално беше свършила и беше почанла да се възстановява а януяри 2010 бехе още криза и нашия износ излетя в космоса. След като qnuary 2012 има за база qunari 2011 то само 8% спад са ОК. Просто се вижда как българската икономика е много малка и много отворена и се лашка от външни фактори.

  8. Анонимен
    #1

    другара Тодар Живков
    1. Спадът в общия износ за януари беше -10%, но за февруари беше по-малък -1,6%.
    2. Износът за ЕС имаше спад и през януари -7,3% , и февруари -8,9%.
    3. Износът за трети страни имаше спад през януари -14%, но през февруари имаше растеж 10,6%. Тва намали общият спад на износа през февруари на -1,6%.
    4. Общо за двата месеца износът е спаднал с -6% , в т.ч. за ЕС с -8,1% и за трети страни с -2,6%.
    5. Всеки момент ша изленат предварителните данни за март и чак тогава може да са говори

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.