Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спелеолози искат да се ускори концесионирането на пещери

3 коментара
Спелеолози искат да се ускори концесионирането на пещери

Българската федерация по спелеология призовава във вторник Народното събрание да приеме по-бързо проектозакона за пещерите, който е внесен още в 39-тия парламент. С одобрението на документа всички пещери ще станат публична държавна собственост и ще се отдават на концесия.

Федерацията, която се председателства от Петър Берон, ще разпространи обръщението си до депутатите, като пусне в пощенската кутия на всеки народен представител апела заедно с призив да подкрепи закона.

Крайно време е държавата да вземе мерки за защитата и опазването на пещерите, посочи Берон. Според него липсата на яснота за собствеността на пещерите води до много проблеми и злоупотреби, които застрашават и обитаващите ги редки животински видове..

Проектът предвижда пещерите да са публична държавна собственост, като има възможност за отдаване на концесия. Вносителите – Петър Берон и Георги Богинов (Коалиция за

България), предлагат при концесиите да се дава предимство на тези, които в момента са благоустроили определена пещера и са я направили годна за посещения, а ако те се откажат, едва тогава да се търси друг концесионер.

Берон уточни, че едва към около 20 от 6000 пещери в България ще има проявен интерес от концесионерите, защото останалите не са подходящи за туризъм – или са вертикални, или имат тесни входове.

От федерацията изразиха притеснение и заради нерегламентираните сметища, които се намират в пещерите, както и заради замърсяването на карстови извори и пещерни реки, тъй като те се ползват и като водоизточници.

Нерегламентираната туроператорска дейност унищожава природната цялост на пещерите и влияе негативно върху местообиратията нприлерпи, птици, безгръбначни, някои от които са защитени видове, посочиха от федерацията. Те очакват с приемането на закона да се регламентира собствеността и оттам да се решат и проблемите, предизвикани от липсата на яснота по проблема за стопанисването на пещерите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Алексей Жалов
    #4

    Заглавието няма нищо общо със същността на проблема! Пещерняшката общност не съмо че не желае да се ускори концисионирането на пещерите, на не е привърженик та де се дават на концесия! За съжаление, ако те станах пиблична държавна собственост - даването им на концесия е почти неизбежно!

  2. Алексей Жалов
    #2

    Отговори на въпроса: http://opazvane.blogspot.com/

  3. Алексей Жалов
    #1

    Пещерите имат важно научно, културно, естетическо и стопанско значение:- в пещерите Сухи печ (Козарника), Бачо Киро, Темната дупка, Магурата и много други се намират най-старите следи на човешката култура в Европа;- стотици български пещери са били използвани като светилища и обители с религиозно предназначение;- българските пещери се обитават от над 800 вида уникални пещерни животни;- българските пещери са местообитание на най-големите прилепни колонии в Европа;- 40 български пещери се използват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.