Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спирането на 1 и 2 блок няма да застраши българския износ на ток

0 коментара

България не е застрашена от липса на енергийни мощности и след спирането на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на енергетиката Милко Ковачев. Няма опасност заради това страната ни да се превърне от износител на еленергия, във вносител, успокои министърът след среща на правителството и парламентарните групи на НДСВ и ДПС, на която бе обсъждана енергийната концепция.

По същото време, но в Плевен, председателят на парламента Огнян Герджиков заяви, че трябва да бъде изградена АЕЦ "Белене".

В момента България има над 11 хиляди мегавата инсталирана мощност. При тази зима, която е най-студената след 1984-1985 г., в системата са работили максимум около 8000 мегавата, уточни Ковачев.

Министърът на енергетиката каза още, че след затварянето на двама малки блока в АЕЦ средните продажни цени на тока ще се повишат с 6 процента.

Датите за спиране на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще станат известни, когато енергийната стратегия бъде готова и се оповести, каза след срещата и премиерът Симеон Сакскобургготски в отговор на въпрос. Тя трябва да бъде подготвена до 15 март и в нея ще залегнат плановете за закриване или изграждане на нови енергийни мощности, както и сроковете за поскъпване на енергията. В обсъжданата днес концепция не фигурират срокове, тя определя политиката в енергийния отрасъл.

Трябва да се коригира ценовото изкривяване в енергийния отрасъл - както при електроенергията, така и в газовия сектор, каза Милко Ковачев. Той цитира сравнение на ООН за цените на тока за битови потребители през 2000 г., според което цената в България е сравнима единствено с тази в Македония. В Румъния токът е по-скъп с 2 цента, такава е разликата и между нашата страна и Унгария и Полша. За Хърватско, Естония, Словения, Чехия цените са по-високи от тези в България с един и половина цента, уточни Ковачев.

Повишението на цените на електроенергията за битови потребители трябва да става поетапно, придружено със социална политика за по-бедните слоеве от населението, каза министърът на енергетиката. Цените на тока за промишлеността у нас са по-високи от Полша, Чехия, но са по-ниски от тези в Словения, Естония, Унгария, Хърватия и са сравними с тези в Беларус. Смятаме, че има възможност, след като се коригират поетапно цените за бита, цените за промишленост да станат по-конкурентни, каза Ковачев.

Той посочи още, че у нас цената на природния газ е 130 долара за 1000 куб.м, а Румъния е 84 долара. Високата цена е пречка както за производствата, които ползват природния газ като суровина, така и за битовата газификация. Част от енергийната политика са мерките за нормализация на цената на природния газ, допълни Ковачев.

По думите на министъра на енергетиката, основните въпроси на депутатите за концепцията са били дали в бъдеще ще имаме един ефективен енергиен отрасъл, който да запази лидерските позиции на България в региона.

По същото време, докато правителство и управляващо мнозинство обсъждаха концепцията, в Плевен колегата им от НДСВ - председателят на парламента Огнян Герджиков, се ангажира лично с бъдещето на АЕЦ "Белене". Лично аз съм "за" изграждането на АЕЦ "Белене", заяви Герджиков след срещата си с областния управител на Плевен. Трябва да се даде зелена улица и на АЕЦ "Белене", повтори председателят на парламента след срещата си с кмета на града и общинските съветници.

След срещата си с областния управител на Плевен Герджиков допълни, според него не е нужен референдум за АЕЦ, защото е очевидно, че повече от 90 % от българите ще бъдат за това.

В Плевен Герджиков изрази и оптимизъм за бъдещото решаване на проблемите на "Плама". Нещата за плевенската рафинерия ще тръгнат в близка перспектива, подчерта той. По думите му, в най-близко бъдеще ще бъде готова програмата за "Плама", изготвена от екип народни представители, която го изпълва с оптимизъм, че рафинерията ще заработи като структуро-определящо предприятие за страната. Бивши работници от рафинерията връчиха на Герджиков писмо заради неполучените си 20 милиона лева, в което се казва, че ако парламентът не реши проблемите им, те ще заведат иск в съда в Страсбург.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.