Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спират 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй"" между 20 и 30 декември

0 коментара

Блокове 1 и 2 на АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат спрени между 20 и 30 декември т.г., каза днес в отговор на въпрос министърът на енергетиката Милко Ковачев. Според ангажимента на България пред ЕС, двата ядрени реактора трябва да бъдат изведени от енергийната система на страната до края на тази година.

В четвъртък Ковачев внася в Министерския съвет предложението си за спирането на двата блока. Правителството ще реши конкретните дати, каза Ковачев. Двата блока ще бъдат спрени последователно, а не едновременно, съгласно технологичните норми.

Техническият проект за извеждане от експлоатация на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй" е финансиран по програма ФАР, а изпълнители са "Белгатом" и германската компания EWN. Според Ковачев проектът е разгледан от оператора АЕЦ "Козлодуй" и е представен в Агенцията за ядрено регулиране.

От агенцията потвърдиха, че проектът е при тях. Оттам добавиха, че ползват помощта и на външни консултанти, за да оценят неговата безопасност.

По думите на Ковачев, разходите за пълното извеждане на първите два блока на АЕЦ "Козлодуй" - до възстановяване на "зелена поляна", са около 700 млн.долара. Ковачев се позова на оценки на Международната агенция за атомна енергия и Европейската комисия, които в последните две години активно изчисляват разходите по извеждане от експлоатация на различен тип реактори, включително ВВЕР-440, каквито са 1 и 2 блок. Оценките, според обща методика за България и Словакия, са около 700 млн.долара за двойка блокове до почистване на площадката от съоръженията и възстановяването ѝ за друг вид ползване, каза министърът. Той отбеляза, че в началната фаза на проекта за извеждане, която ще трае 5 години, разходите ще са около 80 милиона долара.

Проектът на "Белгатом" обхваща периода на първите пет години, поясни Ковачев. По думите му не е дошъл моментът, в който трябва да се обсъжда дали за извеждането от експлоатация на двата блока да се избере вариант с отложен демонтаж. Този вариант дава възможност да се намали рискът при окончателния демонтаж на оборудването и сградите, но може да доведе до по-високи разходи, смята Ковачев.

Според него предложението на синдикални и браншови организации 1 и 2 блок да работят до оползотворяване на ядреното си гориво през март 2003 г. е технически възможно, но е противозаконно. Министърът посочи, че остатъчното ядрено гориво ще се използва на блокове 3 и 4 на атомната централа.

Съгласно заповед на министър-председателя е създадена междуведомствена работна група, която повече от месец определя икономическите и социални последици от по-ранното извеждане на 3 и 4 блок на АЕЦ, съобщи Ковачев. Той посочи, че групата е завършила работа си, оценките ѝ са ясни и стойностно определени и в момента подготвя доклад до премиера. Ковачев отказа да съобщи тези резултати, защото с тях първо трябвало да се запознае премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.