Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Банк Аустрия България влиза в еврозоната най-рано в 2010 г.

10 коментара

Докато новите страни членки на Европейския съюз като Полша, Чехия и Унгария вероятно няма да се присъединят към еврозоната до 2010 г. , някои от по-малките страни от Централна и Източна Европа са на път да влязат в еврозоната в началото на 2007 г. Това смята Мариане Крагер, главен икономист на BA-CA (Банк Аустрия Кредитанщалт), която е собственик на българските банки HVB Bank Biochim (Ейч Ви Би Банк Биохим) и Хебросбанк. Мнението на експерта разпространи в четвъртък пресслужбата на банка Биохим.

Еврото ще влезе в Естония, Литва, а също и в Словения, една от съседските страни на Австрия, след по-малко от година и половина, казва Крагер в анализ на банковата групировка – една от най-големите в Централна Европа.

Страните кандидатки от Югоизточна Европа също отбелязват добър напредък по пътя си към еврото. България и Румъния ще се присъединят към ЕС през 2007, при условие, че изпълнят необходимите условия и реформи и намерят начин да разрешат бързо потенциалното възникване на вътрешнополитически проблеми, се казва в анализа на банката.

Според доклада следващите усилия на двете страни ще бъдат насочени към приемането на еврото във възможно най-кратки срокове. За България реалистичен срок за приемането на еврото е около 2010 година, ако се присъедини към ЕС през 2007 г. Така ще бъде изпълнен и срокът, в който БНБ се е ангажирала да работи за приемането на единната европейска валута. Българската централна банка прие набор от мерки за присъединяване на страната ни към еврозоната през 2009-2010 г.

Естония, Литва и Словения вече изпълняват почти всички критерии за присъединяване към еврозоната – бюджетен дефицит под 3%, правителствен дълг чувствително по-нисък от максимално допустимия от 60% от БВП, а размерите на дългосрочните лихви са под 5.2%.

Валутните курсове също са стабилни, се казва още в анализа на най-голямата банкова група в Централна Европа. Словенският толар, естонската крона и латвийската лита, които са обвързани с еврото чрез валутен борд, се движат без проблем в рамките на допустимите отклонения от +/-15% спрямо еврото.

Като дава този пример, икономическият анализатор на Банк Аустрия Кредитанщалт Мариане Крагер посочва, че за България е много важно да запази валутния борд и финансовата стабилност, за да може навреме да се присъедини към еврозоната.

Засега единствено инфлацията в Естония, Литва и Словения превишава допустимия максимум от 2.4% към юли 2005 г., се посочва в доклада.

Критериите за участие на трите страни в паричния механизъм ERM II, наречен още “чакалнята пред вратата на еврозоната”, се очаква да бъдат изпълнени към средата на 2006.

Инфлацията е единственият критерий, който формално България не е изпълнила, пише още в анализа на банката. Според прогнозите ѝ средногодишната инфлация в страната за 2005 г. са 4%, а за 2006 г. са 3.8%.

Банк Аустрия очаква още Литва, Естония и Словения да изпълнят изцяло изискванията навреме, за да въведат еврото през 2007 г., както е планирано. Според икономистите на BA-CA Латвия ще се присъедини към еврозоната на 1 януари 2008 г.

Мариане Крагер смята още, че Полша, Чехия и Унгария няма да се присъединят към еврозоната преди 2010 г. Тези страни значително ще надхвърлят лимита от 3% от БВП бюджетен дефицит през 2005 г. и ще продължат своя бавен напредък към целта. Освен това обхватът на действията на правителствата в тези страни е ограничен заради предстоящите парламентарни избори. Особено в Полша възможната победа на политически партии, настроени критично към ЕС и еврото, би могла да доведе до по-нататъшно отлагане на приемането на еврото.

Словакия стои на средна позиция между отличниците и закъсняващите. През юни правителството прие новата пътна карта на еврото, при условие, че ще се присъедини към ERМ II от средата на 2006 г. Според икономистката на Банк Аустрия повече от възможно е Словакия да покрие Маастрихтските критерии навреме, за да се присъедини към еврозоната през 2009 г.

Ако сегашният скептицизъм в старите страни от ЕС продължи да се засилва, преговорите на Хърватия за членство в съюза могат да се усложнят, смята още икономическият анализатор от Банк Аустрия. По отношение на изпълнението на Маастрихтските критерии Хърватия вече отбеляза добър напредък в някои области, заключва анализът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Володя
    #11

    А мой показывает, че в 2010 Болгария войдет в зону рубля.

  2. Авакум Захов
    #10

    Браво, първата комунистическа страна в еврозоната не ще се съгласи лесно и други комунистически страни да влязат там. Все пак т. нар. "червени пари" които се перат в Австрия ще намалеят ако това се случи.

  3. Идея за България
    #9

    ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ продължава електронна подписка за набиране на инициативен комитет и членска маса за бъдеща политическа формация ”ВСЕНАРОДНО ДВИЖЕНИЕ ЗА РЕАЛНА ДЕМОКРАЦИЯ”, която да участва в бъдещите нови избори на България в силен коалиционен съюз с всички нови и неопетнени партии и граждански организации, с нови лица и идеи, за да спечели 51% в Парламента и направи своите РАДИКАЛНИ И МАЩАБНИ РЕФОРМИ В ИМЕТО И БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ, а и с това да подпомогне завръщането на българската емиграция

  4. твърд
    #8

    !!!

  5. FALOS
    #7

    ...за нищо не ставаме и няма да влезнем никога.А ние само искаме да споделим с тях нашите цигани - всеки български циганин да стана общоевропейски циганин. И ще стане!

  6. и аз
    #6

    и аз така си мисля - много, ама много ми се иска да си поделим поне циганите, а най-добре - всичките да им ги дадем!!! Нека жиганите да живеят там, да живеят добре и като си искат изобщо. Нека и тези то "Идея за България" да си стоят там - още великденчетата не са се наяли, а вече няма нищо - дори надежда за живот - няма да издържим още и Идеята. Не искаме да ни споделят. Просто да си стоят там и да си упражняват там каквото са научили. А нас... да ни оставят - естествено след като си вземат и сегасхните "управляващи"

  7. Evro_Vun
    #5

    S izvinenie Latinizata: Afstria kakvo vojzda e malko! Bulgaria ne triabva da bude puskana v Evro Saiuzut Dokato ne si izchisti Korupziata, Kriminalnosta i Bezobraznoto razprodavane i zloupotreba na Bulgarsko Imushtestvo spriamo Bulgarskite Grazjdani i Danakopladzi1 Pravitelstvatana Bulgaria sa nai silnite Kriminalni elementi v Durjzavata i te spored kakvo biaha sposobni da postignat domomet i Komunistite ne go usuvarshenstvaha! Te ostaviat kriminalniat element na ulizata da terorizira obshtestvoto

  8. KGB
    #4

    Или има дуго мнение?

  9. ДО КГБ
    #2

    да....

  10. въпросителен ?
    #1

    той каде че го носи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.