Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорове около войната в Украйна белязаха срещата ЕС-Латинска Америка

1 коментар
Българският премиер Николай Денков, премиерът на Сейнт Винсент и Гренадини Ралф Гонсалвес, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и президентът на Румъния Клаус Йоханис по време на срещата ЕС-Латинска Америка в Брюксел във вторник, Сн. ЕПА/БГНЕС

Дипломатически спорове, свързани с войната в Украйна, белязаха последния ден от срещата между Европейския съюз и Латинска Америка в Брюксел, предаде Асошиейтед прес.

Участниците в срещата останаха до късно през нощта, за да изготвят заключителна декларация, с която да осъдят руската инвазия в Украйна, но преговорите се забавиха заради резервите на някои централноамерикански и южноамерикански държави като Куба, Венецуела и Никарагуа, заяви представител на ЕС, пожелал да остане анонимен.

Докато 27-те държави от ЕС искаха срещата на върха да се съсредоточи върху нови икономически инициативи и по-тясно сътрудничество, с които да се предотврати нарастващото китайско влияние в региона, няколко лидери на 33-те държави от Общността на латиноамериканските и карибските държави отправиха упреци, свързани с колониализма и робството.

"По-голямата част от Европа е била и все още е преобладаващо облагодетелствана в отношения, в които Латинска Америка и Карибите са били и остават неравнопоставени", заяви премиерът на Сейнт Винсент и Гренадини Ралф Гонсалвес, който председателства блока.

Въпреки че ЕС ежедневно осъжда руската инвазия и оказва подкрепа на Киев, много правителства от Латинска и Централна Америка заемат по-неутрална позиция по отношение на конфликта, който за тях е само една от многото кризи, измъчващи света, отбелязва АП.

Гонсалвес заяви, че "тази среща на върха не бива да се превръща в поредното безполезно бойно поле за дискусии по този въпрос, който е бил разглеждан и продължава да се разглежда на други, по-подходящи форуми".

Заради споровете търговските споразумение, като това между ЕС и МЕРКОСУР, вероятно няма получат решение след края на срещата днес следобед.

На срещата Централна и Южна Америка показаха увереността си, подкрепена от огромната финансова помощ от Китай и съзнанието, че техните суровини ще стават все по-важни, тъй като ЕС се стреми да прекрати прекомерната си зависимост от минералните ресурси на Пекин.

Последната подобна среща беше през 2015 г., а оттогава насам пандемията от КОВИД-19 и тригодишното отсъствие на Бразилия от групата на 33-те държави разделиха ЕС и Латинска Америка още повече, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #1

    китайците раздават подкупи, а не дрънкат за климата и човешките права.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.