Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споровете за реформата в ООН продължават и в навечерието на срещата на върха в Ню Йорк

3 коментара
Споровете за реформата в ООН продължават и в навечерието на срещата на върха в Ню Йорк

Юбилейната среща на върха на ООН, посветена на 60-ата годишнина от създаването на организацията, която има за цел да подпомогне нейното реформиране и да приеме мерки срещу бедността, вече е по-близо до успех, предаде във вторник ББС в коментар за започващата в сряда среща на върха на организацията в Ню Йорк.

Дипломатите от ООН се опитват да съгласуват програмния документ, който трябва да обхване основните задачи на организацията и да определи какви реформи е необходимо да се проведат. Документът трябва да бъде приет на срещата.

Страните членки на ООН вече са съгласували обща политика за борба с бедността, осъждането на тероризма и предотвратяване на геноцида на цивилни. Един от най-сложните въпроси обаче в дневния ред на предстоящата Генерална Асамблея - за реформирането на ООН – още предизвиква спорове.

Сложността и нееднозначността на предстоящите реформи предполага, че консултациите на 32-мата водещи дипломати могат да продължат плътно до самото подписване на документа.

Някои дипломати казват, че окончателният документ ще бъде готов навреме, но отбелязват, че няма да е така всеобхватен, както се предполагаше по-рано.

Когато в понеделник преговорите изпаднаха в задънена улица, някои държави предложиха да бъдат елиминирани от документа спорните теми, например Съвета по правата на човека и Помирителната комисия, съобщи БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.

Оглавяващият администрацията на Генералния секретар на ООН Марк Мълок Браун заяви, че при недостига на време позициите на членовете на ООН са започнали да се сближават.

“Световните лидери започват да се събират, а самата среща на върха е в сряда сутринта. През последния час ситуацията на преговорите малко се подобри”, - каза Марк Мълок Браун.

Представителят на САЩ в ООН Джон Болтън каза за медиите, че той и колегите му разполагат с още време и продължават работата си.

Споровете не спират

Сред дипломатите на ООН вече има съгласие за плана, получил наименованието “Задачи за развитие през бъдещото хилядолетие”.

Седем са основните въпроси от дневния ред, върху които е съсредоточено вниманието на преговарящите. Обсъждат се начините за подкрепа на развитието, създаването на Съвет по правата на човека, тероризма, предотвратяването на геноцида и военните престъпления срещу цивилни граждани, разоръжаването и неразпространяването на оръжия, учредяване на Помирителна комисия и стъпките за реформи в управлението на ООН.

Освен за реформите в ООН, в него става дума за борба с бедността и тероризма, а също за отговорността на международната общност за предотвратяване на геноцида.

Както отбелязва ББС, хуманитарните агенции смятат, че някои предложения, като това за създаване на нов орган, отговарящ за правата на човека, в резултат от многобройните поправки са се оказали толкова изопачени, че са загубили всякакъв смисъл.

Дипломатите засега не могат да се договорят относно създаването на нов Съвет по правата на човека. Този орган трябва да смени силно дискредитираната женевска Комисия по правата на човека, в която работят представители на 53 страни.

Според САЩ и редица други страни, утвърждаването на потенциалните членовете а новия орган задължително трябва да стане с одобрението на две трети от членовете на ООН.

Другите страни обаче, сред които са Русия, Китай и Египет, предполагат, че критерий за подбор на нови членове трябва да се определи по-късно на самата Генерална Асамблея на ООН.

Вашингтон също настоява за предоставяне на по-широки пълномощия на генералния секретар на ООН. Срещу това предложение застават развиващите се страни.

Дипломатите вече няколко седмици се трудят над документа за реформата на ООН. Първоначално той беше написан по разпореждане на Кофи Анан и заемаше 39 страници. Анан се надяваше, че Обединените нации ще придобият нова структура за 60-ата си годишнина от основаването на организацията.

Обаче съгласието между страните членки, които са 191 на брой, е изключително сложно.

България в ООН

Участие в срещата са заявили над 170 държавни и правителствени ръководители, което я прави най-представителният досега форум в историята на ООН и международните отношения, коментира БТА.

Президентът Георги Първанов също замина във вторник за Ню Йорк, където ще участва в срещата на върха и ще изложи позициите на България по широк кръг въпроси от национален и регионален интерес.

Българският президент ще подпише "Конвенцията за предотвратяване на актове на ядрен тероризъм". В рамките на посещението си в Ню Йорк Георги Първанов ще има двустранни срещи с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, с президентите на Австрия Хайнц Фишер и на Албания Алфред Мойсиу, с краля на Йордания Абдулла Втори, с Кемал Дервиш - администратор на ПРООН и президент на Групата на ООН за развитие. Планирани са и други двустранни срещи на държавния глава.

Основни акценти в двустранните срещи на Георги Първанов ще бъдат европейската интеграция на България, развитието на двустранните отношения, реформата на ООН и други въпроси от актуалния международен дневен ред.

Засилени мерки за сигурност

Вече няколко месеца нюйоркската полиция, ФБР, Сикрет сървис и Службата за сигурност към Държавния департамент координират действията си за гарантиране на безопасността на сесията на Общото събрание на ООН.

Някои райони на Ню Йорк ща бъдат затворени за автомобилен транспорт, особено в часовете, когато кортежите се придвижват към централата на международната организация в източната част на Манхатън.

Високоспоставените гости ще пътуват в отделни кортежи. Държавниците ще бъдат настанени в над 30 хотела и  резиденции, а някои от тях ще отседнат в постоянните представителства в ООН на своите страни.

Освен хилядите полицаи и агенти в операцията ще участват и около 4000 тежко въоръжени бойци от антитерористичната част "Херкулес".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #4

    Здравейте и как сте? Този път се обръщам към всички Вас за мнение и съвет. Защото чашата на търпението ми вече преля. Миналия петък, 9 септември 2005 г., някои от Вас имаха възможност да гледат предаването “Между редовете” с участието на политически затворник № 1 на България от времето на комунизма и политически затворник № 3 на Европа, великолепния Янко Янков. Самото участие на ст. н. с. Янков оценявам като свой личен успех. Да не говорим, че мнозина от Вас ми писаха с възхищение от самото предаване.Въпреки

  2. Сиймор
    #2

    но слабо коментирана. Любопитна е информацията за новия орган за правата на човека. Досега женевската комисия беше удобно импотентна за осъждането на държевен тероризъм и геноцид. Години наред проекторезолюциите за геноцида в чечения се провалят. Ето как става това. Когато Ес внася проект за резолюция, която осъжда Русия за масовите нарушения в Чечения, за проекта гласуват западните страни, но против гласуват Зимбабве, Китай, Куба, Либия, Нигерия и прочие. В същата сесия по същия начин се отхвърлят

  3. Rado
    #1

    OOН като организация е с незаменима загриженост към света . Устоите и са изградени преди всичко от визията за хуманност и е чудесно, че толква много държави координират действията си в тази насока . Повечето се опитват поне . Настоящите разногласия в организацията имат по-скоро вътрешен самоцелеви характер отколото разногласия в основните преследвани идеологии . Дали е наистина така ? На какво се дължи и кой печели от нестабилността на организацията . Кой се чувства ощетен от нейните възможности ? Бих попитал и защо . Нали все пак страните станали членове си имат причина да бъдат такива . И тя би трябвало да е споделяне на общи интереси .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.