Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Среща на върха на ЕС -Турция за миграцията до Коледа

Борисов иска визови отстъпки за Анкара и квалифицирани бежанци за българския бизнес

2 коментара
Бойко Борисов, сн. Министерски съвет

Среща на върха на Европейския съюз и Турция за миграцията ще се състои до Коледа. Toва е станало ясно по време на срещата на лидерите на ЕС в малтийската столица Валета.

"Лидерите на ЕС сега обсъждат сътрудничеството с Турция, по-специално, разглеждат възможността за провеждане на среща на върха в скоро време. Очаква се тя да се състои до Коледа", каза европейски дипломатически източник, цитиран от осведомителните агенции.

Европейската комисия, чийто заместник-председател Франс Тимерманс води преговори с Анкара по съвместни мерки за ограничаване на броя на сирийските бежанци и други мигранти, пристигащи от Турция, предлага следващата неделя, 22 ноември, да се състои среща на върха в Брюксел, казаха представители, цитирани от Ройтерс.

Лидерите обаче обсъждали различни варианти.

Осъзнавайки слабата позиция на Европа за преговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, чиято партия този месец извоюва убедителна изборна победа, някои национални правителства са притеснени от прибързано удовлетворяване на искането на турския лидер за контакти на по-високо ниво. През последните дни някои настояват, че ще се съгласят на среща на върха ЕС-Турция, след като бъде напълно договорено споразумение.

Европейски представители посочиха обаче, че Анкара желае да насрочи среща на върха, преди да започне да изпълнява ангажиментите си за засилване на граничната сигурност - стъпки, които предприема в замяна на европейски средства на стойност вероятно около три милиарда евро, задълбочаване на преговорите ѝ за членство с ЕС и облекчено издаването на визи за ЕС на турците.

Комисията предложи на лидерската среща във Валета на Анкара да бъдат предложени три милиарда евро помощ за бежанците през следващите две години, насочена да помогне за настаняването на двата милиона сирийци, на които Турция е осигурила подслон. 500 милиона от тази сума ще дойдат от бюджета на ЕС, а останалата част, по предложение на комисията, би следвало да бъде осигурена от 28-те членки съобразно техните приходи.

Борисов иска визови отстъпки за Турция

Българският премиер Бойко Борисов, който също участва в срещата във Валета, продължи с вече традиционното си лобиране в полза на Турция.

"Турция в момента се държи доста европейски и помага на ЕС и би могло, освен с финанси, да ѝ се направят някои изключения и да се толерира доброто ѝ поведение. Близо 2 млн. души изхранват в техните бежански лагери. Не виждам проблем да се направи либерализацията на визите", заяви Борисов пред журналисти преди началото на извънредната среща в малтийската столица.

Турция настоява за визови отстъпки и формирането на буферна зона в Сирия в замяна на усилията ѝ да задържи миграционния поток на своя територия. Част от европейските страни са скептични, а България е сред основните поддръжници на турската позиция.

Европейските лидери продължават с опитите си да обезкуражат икономическите мигранти и да намерят начин да върнат хиляди, които не отговарят на изискванията за получаване на убежище, отбелязва Асошиейтед прес.

Борисов коментира, че "този хаос трябва да бъде прекъснат".

"Това не е редно и спрямо самите бежанци или мигранти, те попадат в едни палатки, попадат в друга несигурност. И ако това не се реши, вие виждате – Австрия, Унгария, Швеция, Словения прави ограда, започват държавите една по една да търсят решение на проблема всяка сама за себе си. Ако Германия започне да връща хора, които е преценила, че не ѝ трябват или не са за Германия, по какъв начин ние ще ги интегрираме тогава, ако ги върнат в България или в Македония, или в Сърбия – ще стане един много неуправляем процес", коментира Борисов.

България не може да задържа насила бежанците

Той посочи, че България не може да задържи бежанците насила на нейна територия.

"Няма да правим затвори, за да ги задържаме, ако не искат да стоят", каза премиерът.

Той съобщи, че имало хора, които са задържани във вътрешността на страната и връщани в бежанските центрове, откъдето отново бягали.

Харчим огромни пари и се надявам да се вземе най-накрая правилно решение, каза още Борисов.

По думите му в България има глад за работни места, така че, ако се даде възможност да се изберат квалифицирани хора от бежанците за селското стопанство или строителството, например, бизнесът ще ги наеме на работа.

Въпросът е, че ние насила никой не може да накараме да дойде, добави Борисов.

Основният акцент на неформалната среща на върха на ЕС, свикана извънредно от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, е оценката на изпълнението на мерките, договорени през септември и октомври, включително активизиране на сътрудничеството с държави извън ЕС, включително Турция, решения относно разселването на мигрантите, създаване на "горещи точки" в Гърция и Италия и укрепване на Фронтекс и Европейската служба за външно действие, ефективно повишаване на контрола по външните граници на ЕС.

"Фактът, че благодарение на европейския принос Световната продоволствена програма успя да увеличи помощта си за бежанците в региона, дава надежда на най-силно засегнатите от кризата. Същевременно положението все още е много тежко както в региона, така и в Европа. Движението на миграционния поток продължава с безпрецедентни темпове. През октомври станахме свидетели на рекорден брой от 218 000 бежанци и мигранти, прекосили Средиземно море", посочва Туск в поканата до лидерите.

На срещата на ЕС за миграцията не присъстват четири страни от съюза - Великобритания, Ирландия, Португалия и Полша. Срещата в непълен състав е изключителен случай, отбелязва източник на агенцията, близък до Съвета на ЕС. Заради това не са планирани никакви писмени изявления след края на срещата.

ЕС смята, че до 2017 г. в Европа може да пристигнат до 3 милиона души, търсещи убежище или работни места.

Пристигащите претовариха граничните власти и страните просто нямат капацитет да дадат подслон на всички. Едностранните действия на страните предизвикаха притеснителни въпроси за бъдещето на шенгенската зона за свободно движение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. brambar
    #2

    Тиквунчо е решил да го играе дипломат. Нещо като посредник между ЕС и Турция. Голем смех....

  2. И какво от това
    #1

    Защо училищата не подготвят програмисти, ами ще внасяме от вън? Родните поне няма да са потенциални терористи! Тоя пак е прихванaл "мозък" я от Меркел, я от Юнкер!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.