Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стабилността в Сърбия и региона зависи от оцеляването на ДОС

0 коментара

Убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич може да разпали национализма в Сърбия и да дестабилизира Косово, Босна и Черна гора, пище в коментар АФП, като се позовава на експерти и дипломати.

Те са изказали мнението, че всичко остава да зависи от оцеляването на коалицията Демократична опозиция на Сърбия /ДОС/, която ръководеше убитият в сряда премиер.

Разпадането на коалицията би могло да доведе до възраждане на национализма и до дестабилизиране на съседните държави в момент, когато погледите на света са съсредоточени върху иракската криза.

Ако коалицията се разцепи на съперничещи си фракции, това би могло да насърчи нов подем на сръбския национализъм и като контраудар да тласне албанците от Косово и черногорците да потърсят независимостта си, заявява пред АФП Петер Джордан, директор на австрийския Институт за изследвания за Източна и Югоизточна Европа.

Косово, което е с преобладаващо албанско население, юридически е част от Сърбия. То е под администрацията на ООН, но албанските националисти не са се отказали да получат независимост.

Черна гора прие да бъде съставна част от новата държава Сърбия и Черна гора, създадена на 4 февруари.

Може да станем свидетели на ново разпалване на национализма в Република Сръбска в Босна и като реакция на това и в хърватската и мюсюлманска част на босненската федерация, продължи Джордан.

Катастрофалният сценарий ще бъде сръбското правителство да се разцепи и да бъде неспособно да накаже организираната престъпност, която би могла да стане още по-дръзка, насърчавайки по този начин крайните националисти, с които е свързана, смята дипломат в ОССЕ.

Албанците от Южна Сърбия, където вече има отделни инциденти, биха могли да се възползват от това и да си навлекат репресии от страна на правителствените сили, а сръбските радикали в Косово и Сърбия да се раздвижат по-открито, добавя той.

Първият тест ще бъде да се види в следващите седмици дали коалицията ДОС ще може да издържи шока и да сътрудничи с бившия югославски президент Воислав Кощуница, за да се опита да накаже организираната престъпност, казва още дипломатът.

Ако те се решат на това, сътрудничеството на полицията и на въоръжените сили ще бъде решаващо, макар че никой не знае точно в каква степен самите те са свързани с организираната престъпност.

Джордан е песимист за оцеляването на коалацията ДОС. Неин лидер по времето, когато бе свален от власт Слободан Милошевич през 2000 г. , бе Кощуница, но по-късно между него и Зоран Джинджич, който стана премиер през януари 2001 година, настъпи разрив.

Джинджич бе обединителят на коалицията. Не вярвам, че някой друг може да я задържи сплотена, смята Джордан.

Австрийският Ди Пресе задава въпроса кой ще ръководи Сърбия след смъртта на Джинджич. Изданието посочва имената на вицепремиера Небойша Чович, на изпълняващата функциите на президент Наташа Мичич и на един от лидерите на Демократическата партия на Джинджич Зоран Живкович.

Друг австрийски вестник - Дер Щандарт отбелязва, че убийството на сръбския премиер не е само трагедия за сърбите, но и тежък удар за балканската политика на Запада. Ежедневникът изтъква, че надеждите на западните страни за демократизирането на Сърбия без чужда военна намеса, само на базата на перспективите за икономическа помощ и чуждестранни инвестиции, са се оказали химера.

Свалянето на диктатора Слободан Милошевич и процесът за военни престъпления срещу него не успяха отново да изградят разяденото от национализъм, война и престъпност гражданско общество, смята изданието.

Според Франкфуртер Рундшау престъплението е унищожило илюзията, че проблемът Балкани е бил принципно уреден. То стана във възможно най-неизгодния за ЕС момент. Евросъюзът страда от липса на време и възможности да обърне достатъчно внимание на държавите-наследнички на Югославия и на техните съседи.

Франкфуртер Рундшау посочва, че ЕС трябва да разработи реалистична концепция за Балканите в четири насоки: решаването на косовския въпрос, изграждането на демократично управление и независима съдебна система, икономическа политика на мекия преход и модернизиране на селскостопанските структури.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.