Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Standard & Poor's: Ако има стабилно правителство след изборите, България няма да се забави за еврозоната

Дори България да не се присъедини през 2025 г., това вероятно ще се отложи само до 1 януари 2026 г.

13 коментара
Standard & Poor's: Ако има стабилно правителство след изборите, България няма да се забави за еврозоната

Ако бъде сформирано стабилно правителство бързо след изборите през юни и се избегне продължителен период на нестабилност, какъвто имаше през 2021–2023 г., не се очаква да има съществено забавяне на присъединяването на страната към еврозоната. Това обяви международната рейтингова агенция Standard & Poor's, която потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна, съобщиха от Министерството на финансите.

България все още не отговаря на критерия за ценова стабилност от критериите за конвергенция, които всички страни трябва да изпълнят преди да се присъединят. От рейтинговата агенция смятат, че дори България да не се присъедини към еврозоната през 2025 г., това вероятно ще се отложи само до 1 януари 2026 година.

Въпреки застаряването и намаляването на населението в трудоспособна възраст, от S&P Global Ratings приемат, че икономиката на България има силни перспективи за растеж през следващите няколко години.

Те прогнозират реален растеж на БВП малко под 3% средно през 2025-2027 г., подкрепен предимно от увеличеното вътрешно търсене. Потреблението ще остане силно на фона на устойчив пазар на труда с почти рекордно ниски нива на безработица и положителен растеж на реалните заплати.

В същото време достатъчно средства от ЕС ще подкрепят инвестиционната активност за няколко години. Рейтинговата агенция оценява наличните грантове и заеми за България по Многогодишната финансова рамка (МФР) на ЕС за периода 2021-2027 г. и Next Generation EU (NGEU) на значителни - около 29% от прогнозния БВП за 2024 година.

България има едни от най-добрите фискални резултати от страните в Централна и Източна Европа и от рейтинговата агенция оценяват, че текущите фискални планове ще доведат до дефицити под 3% от БВП до 2027 г., запазвайки дълга, нетно от ликвидни държавни активи, около 20% от БВП до 2027 г. По подобен начин S&P Global Ratings очакват, че дефицитът по текущата сметка ще остане средно 1% от БВП и ще бъде свръхфинансиран от фондовете на ЕС и от приток на преки чуждестранни инвестиции.

S&P Global Ratings отчитат, че могат да повишат рейтинга през следващите две години, потенциално с няколко степени, ако България стане член на еврозоната.

S&P Global Ratings биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако перспективата за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #13
  2. ImBlack
    #12
    Отговор на коментар #3

    Инфлацията е 2,4% средно в ЕС е 2,6%. за тази година. Инфлацията, която беше в резултат на войната нямаше как да се преодолее.

  3. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #11
  4. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #10
  5. Сара Вагенкнехт: Германия профука в Украйна парите си за здравеопазване и образование (видео)
    25.05.2024
    Бербок в Киев e обещала на Зеленски да намери допълнителни средства за продължаване на военните действия както за тази, така и за следващата година. Сара Вагенкнехт задава въпроса: Кой ще спре Бербок? Защото сумите, за които се споменава, вече са сравними с годишните разходи за здравеопазване и образование в Германия. В личния си YouTube канал Вагенкнехт отново изтъква, че Русия никога не е

  6. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #2

    Не е верно 10-те милиарда от фонда на валутния борд ги искат всички.

  7. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #5

    Така е ватник в цивилизовани страни се правят сглобки. В блатата има еднопартийна система с идиот- диктатор. Никой не те спира да отидеш там.

  8. rusonefil
    #6

    Знаиш през, къде ми е еврозоната. Това ни е сега най-съществения проблем.

  9. Безумно красив
    #5

    Започва промиването на мозъци, в което евроатлантическите лакеи да ви обясняват как сглобката след изборите ще се окаже единственото спасение за клетото отечество

  10. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.