Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стъпките към успеха в Ирак

0 коментара

Саддам Хюсеин е заплаха за собствения си народ, за стабилността на един възлов регион и потенциално - пряко за САЩ. Той нападна съседите си в Персийския залив. Демонстрира желание да разработи оръжия за масово унищожение и готовност да ги приложи. Доказа презрението си към международната общност и непримиримата си враждебност към САЩ. Рискът до края на десетилетието Саддам да се снабди с ядрено оръжие не може да се пренебрегне.

Но заключението, че се налага смяна на режима, е начало, а не край на дискусията. Да се подценяват трудностите, свързани с отстраняването на Саддам, е също толкова глупаво, колкото и да се подценява заплахата, която той представлява.

Един възможен подход е да се подкрепят онези сили около него, които са способни да вземат нещата в свои ръце. Да се постигне успех в това отношение е трудно, макар че ние бихме могли да увеличим техните шансове до известна степен, като активизираме международните усилия за изолиране на Саддам и дефинираме по-ясно на какво може да разчита едно ново иракско правителство.

Друг подход е афганистанският модел - да се въоръжи иракската опозиция за щурм срещу Багдад с американска въздушна подкрепа, но с ограничена човешка сила. За нещастие иракската опозиция е несравнимо по-слаба от Северния съюз, а иракската армия - доста по-силна от талибаните. Трябва много да внимаваме да не превърнем американската армия в изкупителна жертва. На Америка не ѝ трябва кубински провал в Персийския залив.

В крайна сметка може да се окаже, че единствената възможност е военна операция, водена от САЩ. Но трябва да формулираме по-широка цел от елементарното сваляне на режима на Саддам - така че да допринесе за цялостната сигурност на Америка, а не да ѝ навреди.

Нашата стратегия трябва да укрепи стабилността в региона, а не да я отслаби. Трябва да спомогне за прекратяване на изолацията на Израел, а не да я задълбочи. Тя не бива да се реализира за сметка на подкрепата, която ни е нужна, за да унищожим Ал Каида, нито за сметка на стабилността на местните ни приятели. Например би било Пирова победа, ако се отървем в Ирак от Саддам Хюсеин, само за да се изправим в Пакистан пред радикално правителство,разполагащо с готов ядрен арсенал.

Затова трябва да направим много повече от обикновеното планираме на една военна операция - да изградим тухла по тухла основите на бъдещия успех, като определяме сроковете не според избори или емоции, а според трезва преценка за развитието на Ирак, особено в ядрената програма.

Първо, САЩ трябва да участват последователно в усилията за уреждане на близкоизточната криза. Ако не постигнем напредък за прекратяване на насилието и подобряване на живота на населението, или поне не създадем впечатление, че енергично се стараем, регионалната подкрепа за операцията срещу Ирак ще бъде оскъдна.

Второ, нужна ни е последователна стратегия за убеждаване на света в легитимността на действията ни. Това не означава, че трябва да възкресяваме коалицията от войната в Персийския залив. В Афганистан действахме eдностранно, но светът възприе действията ни като легитимна реакция на една ужасяваща провокация.

Някои от най-близките ни съюзници не споделят преценката ни за иракската заплаха. Ако ние сме прави за тази заплаха, трябва да можем да убедим и света. Фактът, че Америка "може да го направи сама", не означава, че е разумно да го прави. Силата сама по себе си не носи легитимност - тя зависи от целта, в името на която се използва силата, и от начина, по който се използва.

Трето, необходима е честна дискусия с американския народ за последиците. Гордостта ни от това, на което е способна армията ни, не бива да ни заслепява за опасностите от войната в Ирак. Това ще бъде трудна и скъпо струваща мисия, с възможни градски боеве, химически атаки, използването на цивилни като щитове от Саддам и дългосрочно американско присъствие в Ирак след победата.

Време е да започнем да задаваме и да отговаряме на трудните въпроси:

- Какви съюзници ни трябват, от политическа и от военна гледна точка?

- Какъв ефект ще имат действията ни върху правителствата в Йордания, Пакистан и Турция?

- Как ще запазим Ирак след Хюсеин цял и ще избегнем балканизацията?

- Каква американска помощ - икономическа, политическа и военна, може да очаква новото иракско правителство? Дали като в Корея, където помогнахме да се изгради процъфтяваща демокрация, но след цяло поколение все още поддържаме военно присъствие? Или като в Босна, откъдето изглежда горим от нетърпение да си тръгнем, още преди условията да го позволяват?

- Кой ще плаща за възстановяването на Ирак - което според текущите оценки ще струва между 50 и 150 милиарда долара?

Няма съмнение, че светът ще бъде по-хубаво място без режима на Саддам Хюсеин. Но ако не подготвим тази операция както трябва, после може да стане по-лошо. Трябва да сме откровени и честни за залога, риска и цената на истинския успех, който ще означава по-сигурна Америка и по-сигурен свят.

-------

* Авторът е бил съветник на президента Клинтън за националната сигурност, а сега ръководи консултанската фирма Стоунбридж интернешънъл.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.