Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столичната община пуска частни изпълнители след длъжниците си

24 коментара
Столичната община пуска частни изпълнители след длъжниците си

Частни съдебни изпълнители ще събират всички вземания от длъжниците на Столичната община. Администрацията на София и събиращите дългове уточняват последните подробности по споразумението, преди да започне събирането на неиздължени местни данъци и такси, глоби и и други публични общински вземания. Това съобщи председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев на семинар в Охрид през почивните дни.

Общините в цялата страна изпитват сериозни затруднения при събирането на дълговете си, поради което започват да се обръщат към частните съдебни изпълнители. След Русе, София ще стане вторият голям град, предприел мерки за по-бързо преследване на длъжници. Практиката съществува и в много по-малки общини.

Около 100 милиона лева са несъбраните от Столичната община задължения. По-голямата част от задълженията са за такса смет и данъци, а различни държавни институции дължат пари за служебни абонаменти за паркиране.

Двеста и петдесет милиона лева дългове са събрали през миналата година 166-те частни съдебни изпълнители в страната, а за 2006 г. - 90 млн. лв.

“За двете години ние, частните съдебни изпълнители доказахме, че сме най-ефективната структура в държавата за събиране на дългове”, каза Георги Дичев. Резултатите са въпреки промените в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), според които отпада разпоредбата държавните органи да съдействат на частните изпълнители, които се озовават в неравностойно положение спрямо държавните си колеги. Парламентът гласува само полицията и кметовете да подпомагат дейността на частните съдебни изпълнители.

Пречките пред частното съдебно изпълнение не спират дотук. От бранша негодуват срещу разпоредбата, според която трябва да плащат 20% ДДС, за разлика от държавните си колеги. Получава се така, че за едни държавата е майка, а за други мащеха, коментира Дичев.

Новият ГПК разрешава на частните съдебни изпълнители да поискат от полицията да спре от движение за три месеца автомобила на някой длъжник, но в повечето полицейски областни дирекции те срещат отказ от прилагането на този законов текст, тъй като Законът за движение по пътищата гласи, че подобно искане може да се направи от съда или от прокурор. А при запорирането на имот изпълнителите трябва да вземат скица от кадастъра, което отнема между един и два месеца – време, в което длъжникът може да продаде или прехвърли собствеността си.

През 2006 г. изпълнителите са се занимали с 37 500 дела, а за 2007 г. техният брой е 64 хил. Приключените дела за 2006 г са 5500, а за 2007 – 17 200. Петдесет и девет са жалбите срещу работата им за 2006 г. Основателни са едва пет. През миналата година 162-ма души са се оплакали от работата на изпълнителите, а с основание само четирима.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #25

    има си закони за тази работа :)

  2. sam
    #24

    zapochna ta natrupva kapital.Boi s buhalki dokato si platiata.Nai posle nesto koeto moje!

  3. топлоползвател
    #23

    кой да ти каже...и ББ даже

  4. aha
    #22

    na chastnite sadebni izpalniteli.VSEKI triabva da si plashta smetkite - tova e!

  5. аз
    #21

    Незаконните данъци и такси гласувани от малоумниците от ГЕРБ и отменени от съда?

  6. Знаещ
    #20

    Общината да се оправи най-напред с карадците в своите фирми, корупцията в строителството (архитекта на София)и колко още...А Полицията не е всеки да си измива ръцете-в крайна сметка трябва да седи до задника на всеки, който го мързи да си свърши работата.

  7. Питащ
    #19

    Тези частни съдебни изпълнители като крайна мярка ли се явяват ?

  8. топлоползвател
    #18

    да не ги забравиш бойкоиначе си ейбъл мейч

  9. демократ
    #17

    Тези госпожи и господа белята ли си търсят?!Започнаха да ги бият и на места да ги подпалват.Изглежда това им е малко.За неплатени местни данъци и такси срокът не е преклузивен,там за забава има лихви,така че всеки сам може да прецени кога да плати,като съответно си внесе лихвата за забава.Какво е местото на частните съдебни изпълнители в тази работа и как ще докажат в съда,че със това че са се забавили да си платят данъците гражданите са нарушили закона.Или ще правиме реклама на частните съдебни изпълнители и ще им създаваме работа.

  10. топлоползвател
    #16

    законни ли са частните съдебни изпълнители?Иначе този Георги Дичевкато теб е ПИЧев

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.