Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стотици климатични учени се събират в София да подготвят срещата на ООН в Баку

0 коментара
Юлиян попов обяви домакинството на София на престижния форум, сн. БГНЕС

София ще събере стотици учени, занимаващи се климатичните промени, и правителствени делегати, които от 26 юли до 2 август ще работят по подготовката на два важни доклада за международните преговори за действията срещу затоплянето на планетата.

На базата на тези доклади се подготвят глобалните срещи по темата, каза екоминистърът Юлиян Попов, обявявайки пред журналисти в петък домакинството на 61-ата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC|.

"Това е признание за усилията, с които без съмнение поставихме България на картата на световната климатична дипломация. Възможностите, свързани с домакинството на сесията на IPCC, са не само на политическо и дипломатическо ниво, но включват и безценна обмяна на опит и контакти в научната сфера. Те дават добър шанс за по-тясно сътрудничество на българските учени от НИМХ, БАН и университетите и подпомагат разбирането за това, откъде започват всички процеси, свързани със Зелената сделка – те започват от докладите на IPCC“, сподели министър Попов.

На срещите ще се обсъдят ключови теми, свързани с процеса на обезпечаване на научния принос, на база на който държавите взимат решения за планирането и провеждането на климатични политики.

По време на сесията през юли Панелът ще обсъди и одобри схематичните насоки на два доклада, за които е взето решение да бъдат изготвени: Специален доклад за изменението на климата и градовете и Доклад за краткотрайните климатични фактори.

Тези документи са научни и имат висока репутация. Признават се дори от държави като Иран, Русия, Венецуела, Саудитска Арабия, които са все държави на изкопаемите горива", отбеляза екоминистърът.

По думите му реално в България ще се подготви срещата на ООН за климатичните промени КОП29, която ще се проведе в Баку, Азебрайджан

Домакинството за тази престижна среща е било обсъдено на международната конференция по климата, проведена в Дубай, ОАЕ, в рамките на двустранна среща между министър Юлиян Попов и Джим Скеа, председател на IPCC. Официалното подаване на кандидатурата на страната ни е направено по време на 60-ата сесия на IPCC, проведена през януари 2024 г. в Истанбул, Турция, допълват от екоминистерството.

За България и световната общност този форум не само дава възможност за споделяне на най-актуалните научни открития и изводи относно изменението на климата, но подчертава ангажимента на страните към устойчивото бъдеще на планетата. Предстоящата сесия на IPCC в София е важна възможност за България да затвърди своята роля в борбата срещу изменението на климата и да сподели своите усилия и най-добри практики с останалите държави.

Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) е органът на ООН, отговорен за оценката на научните данни, свързани с изменението на климата. Съставен от 195 страни членки, IPCC играе ключова роля в предоставянето на наукометрични и аналитични оценки за тенденциите в изменението на климата и влиянието му върху екосистемите.

Създаден през 1988 г., IPCC е отговорен за систематизирането, анализа и оповестяването на научна информация, свързана със състоянието на климата на планетата, прогнозите и необходимите мерки за смекчаване на глобалното затопляне и адаптация към настъпващите промени. Регулярните доклади на панела служат за научна основа на международното сътрудничество в областта на климата и преговорния процес на държавите по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. През 2007 г. IPCC е удостоен с Нобеловата награда за мир.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.