Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните-кандидати за НАТО очакват много от европейската обиколка на Буш

0 коментара

Вниманието на деветте страни-кандидати за членство в НАТО ще бъде приковано върху президента Джордж Буш по време на посещението му в петък в Полша, с надеждата, че той ще заяви подкрепата си за разширяване на Алианса на срещата на високо равнище в Прага идната година.

"САЩ твърдо подкрепят разширяването на НАТО. Въпросът не е дали, а кога да стане то", заяви пред журналисти президентът на САЩ преди петдневната си европейска обиколка.

Деветте държави-кандидати се надяват, че в речта си в петък за бъдещето на сигурността в Европа Буш ще посочи, че разширяването ще стане през 2002 г., когато е следващата среща на високо равнище на НАТО.

Категорично изявление от страна на Буш ще съдейства за това страните-членки да поканят поне някои от кандидатите през ноември 2002 г., смятат полски политици и дипломати. Без ангажимент на САЩ в тази насока разширяването на НАТО може наистина да се забави като политиката на "отворената врата", заявена от НАТО , остане без практическа стойност за кандидатите поне още няколко години.

Латвия, Литва, Естония, Словакия, Словения, България, Румъния, Македония и Албания са деветте официални кандидата. Хърватия се смята за потенциален кандидат, но не е в списъка на тези, които вероятно ще бъдат поканени идната година.

Чрез президентския съветник за външната политика Полша даде да се разбере, че "открито" ще се застъпи за каузата на балтийските държави, Словакия и Словения. "Позицията на Полша в района ни задължава да подкрепяме възможно най-мащабното разширяване на НАТО. Подкрепяме политиката на отворената врата", каза Анджей Майковски.

На среща с представители на администрацията на Буш в края на миналата седмица, представители на тези десет страни повториха своя "призив към американския президент да покаже решимостта си и да поведе НАТО към разширяването идната година", разказа литовският посланик във Вашингтон Вигаудас Юзаскас.

"Очакваме много от посещението на президента Буш", каза говорителят на словашкото външно министерство Борис Гандел. САЩ и НАТО отбелязаха, че кандидатите ще се оценяват според способността им да се присъединят към НАТО едва през пролетта на 2002 г., когато приключи тригодишната подготвителна програма.

"Надяваме се, че Буш ще даде тласък на процеса на консултации със съюзниците по въпроса за разширяването по време на престоя си в Европа и че ще обяви виждането на американската администрация за Европа, така че Пражката среща да се превърне в среща за разширяването", допълни Юзаскас.

Изборът на Полша за произнасянето на речта на Буш е силно символичен, смятат дипломатите. Полша, бивша комунистическа страна, станала член на НАТО през март 1999 г., днес се смята за един от най-верните съюзници на САЩ в района.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.