Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните от Г-7 поеха ангажимент да спрат постепенно вноса на руски петрол

6 коментара
Страните от Г-7 поеха ангажимент да спрат постепенно вноса на руски петрол

Страните от Групата на седемте (Г-7) се ангажираха да забранят или постепенно да прекратят вноса на руски петрол, а САЩ представиха санкции срещу ръководители на "Газпромбанк" и други предприятия, за да накажат Москва за войната ѝ срещу Украйна, предаде Ройтерс.

"Поемаме ангажимент за постепенно премахване на зависимостта ни от руската енергия, включително чрез постепенно прекратяване или забрана на вноса на руски петрол. Ще гарантираме, че ще направим това своевременно и организирано", заявиха лидерите на Г-7 в съвместно изявление. "Ще работим заедно и с нашите партньори, за да осигурим стабилни и устойчиви световни енергийни доставки и достъпни цени за потребителите."

Разговорът им продължи малко повече от час. В документа не се посочват конкретни времеви рамки, нито коя държава какъв ангажимент е поела, отбеляза Франс прес.

Това е най-новият ход на Запада за оказване на натиск върху руския президент Владимир Путин заради нахлуването на страната му в Украйна и смъртоносните последици от войната. Лидерите на Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ проведоха срещата си в деня, в който традиционно Европа чества края на Втората световна война. Третата среща за годината на 7-те най-развити икономики в света се състоя ден преди военния парад, с който Русия отбелязва годишнината от победата на Съветския съюз над нацистка Германия.

Президентът на САЩ Джо Байдън и лидерите на останалите държави от Г-7 разговаряха днес видеоконферентна връзка и с украинския президент Володимир Зеленски, за да обсъдят войната, подкрепата за Украйна и допълнителни мерки срещу Москва, включително в областта на енергетиката.

Междувременно Съединените щати представиха санкции срещу три руски телевизии, забраниха на американци да предоставят счетоводни и консултантски услуги на руснаци и наложиха визови ограничения на около 2600 руски и беларуски представители.

Мерките, наложени на ръководството на "Газпромбанк", са първите, които засягат големия руски износител на газ. САЩ и техните съюзници избягват да предприемат стъпки, които биха могли да доведат до прекъсване на доставките на газ за Европа - основния клиент на Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #6
    Отговор на коментар #4

    Намерението е едно, а реалността - друго. ТАзи държава си има всичко, без върховите технологии. При студената война я тормозеха чрез тяхното блокиране. Но, сега не може, защото в Китай има всичко, а те без ядрения чадър на Русияне могат. Така че нетния резултат от санкциите - не е тормоз на Русия, а лишаване на ЕС от алтернативна ресурсна база. Т.е. изпадане в тотална зависимост от САЩ.

  2. БГаньо
    #5
    Отговор на коментар #2

    Относно "обезоръжаването" ни, по-умните от нас държави просто ще използват възможността да се превъоръжат с модерни оръжия вместо да разчитат на такива от съветско време. Украйна вече го прави с ускорени темпове, докато ние си пазим съветските оръжия. Тази възможност стана особено актуална след подписването на закона за ленд-лийза в САЩ. Но ние нали сме русофили по религия, не дори по убеждения, и затова ще си кътаме оръжията от времето на Варшавския договор, докато ги бракуваме.

  3. БГаньо
    #4
    Отговор на коментар #3

    Всъщност целта е да се изолира Русия, пък каквото стане. Може да стане и като Северна Корея, а може и да прогледнат най-накрая. Тяхна си работа. Но тази Русия не ни трябва и трябва да се научим да живеем без нея. Болезнено ще бъде, но си струва.

  4. дреалист
    #3

    Сега..., каква е целта? Да се измъчи Русия (което очевидно не се получава), или да се ликвидира конкуренцията ... и да се изцедят финансово държавите?

  5. Patagonia
    #2

    Вие, за коя агитка сте ?
    За мошето Зеленски или за мошето Путин ?
    Единиат иска да ни обезоръжи, като му изпратим всички С-300, барабар с танкове и самоходни гаубици, така че да си оголим задниците за турски провокации.

    Другият изпечен мошенник - Путето, настоява да му плащаме за нефта с рубли, че да си донапълни торбичката с жълтици и се издуха на Запад или в Израел.

    Злите езици по Си-Ен-Ен казват, че специална институция мишкува по световните банки за парите на олигарсите, които са предимно руски

  6. Levitan
    #1

    Страните от G7 треперят от страх, че Кокорчо нямало да подкрепи ембаргото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.