Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стремежът към ЕС разделя Турция

0 коментара

В страна, където всеки над 22-годишна възраст е преживял най-малко един военен преврат, коментарите на един генерал, че Турция по-скоро би се обърнала към Иран и Русия, вместо да се присъедини към ЕС, не могат да бъдат пренебрегнати.

Проучванията на общественото мнение редовно показват, че около 70% от населението в мюсюлманска Турция иска страната да се присъедини към ЕС, а правителството казва, че иска до края на тази година да бъде определена дата за започване на преговорите за членство.

Нараства обаче хор на несъгласие, предвождан от Партията на националистическото движение, която участва в коалиционното правителство на Турция. "Въпросът за ЕС" нарушава парламентарното единство.

По-консервативните от Партията на националистическото движение и някои военни твърдят, че Турция е принуждавана да прави твърде много отстъпки, които само биха насърчили сепаратизма сред кюрдското население и биха притъпили способността на държавата за борба с тероризма.

Още по-озадачаващи бяха коментарите от страна на ген. Тунджер Кълънч, главния секретар на Съвета за национална сигурност, че ЕС не е направил нищо за Турция и че тя може да се обърне към Иран и Русия. С това те разровиха гнездо на осите. Могъщата армия може и да не е ''антиевропейска'', но си има своите грижи.

Това е послание към ЕС - посланието, че Турция няма да отговори с "да" на всяко искане на ЕС без възражения, писа коментаторът Фикрет Биля във в. Миллиет. Турция очаква гъвкавост, разбиране и подкрепа от ЕС. Това е подход, който да накара ЕС да помисли за Турция и да отчете, че тя също има какво да предложи, посочи журналистът.

Самият министър-председател Бюлент Еджевит е казвал, че членството в ЕС е безспорно и необходимо право на Турция. Мнозина са убедени, че ЕС би спечелил също толкова, ако не и повече от Турция, в случай че присъединяването някога се осъществи.

ЕС наистина ли иска Турция?

Професор Хасан Юнал от анкарския университет Билкент обаче каза, че е ясно, че ЕС няма намерение да остави Турция да се присъедини, и че я размотава за свой личен интерес. Европа иска да откъсне от Турция неща като Кипър в замяна на надежди за присъединяване някой ден, каза Юнал. Бързо наближаващата перспектива за членство в ЕС на международно признатата Република Кипър в южната, гръцка половина на острова, придаде на започналите мирни преговори за бъдещето на разделения остров допълнителна спешност.

Очаква се Кипър да бъде сред първата вълна нови членове през 2004 г. и Европа иска да избегне катастрофални последствия, както се изрази дипломат от ЕС, в случай че това бъде направено без да е налице споразумение за обединяване на острова. Турция, която преди време заплаши да анексира Северен Кипър, ако ЕС изпълни плана за присъединяване, ще се окаже с 30-хилядна войска, разположена в една от страните-членки на ЕС.

Неизбежно ще се стигне до силен срив в отношенията, а личните амбиции на Турция спрямо ЕС ще бъдат разбити. Каквото и да трябва да направим, каквото и да можем да постигнем в рамките на една или две, или пет, или десет години, Европа не е готова за присъединяването на Турция, каза Юнал.

Той назова три причини: размер - с население от 65 милиона души, което се увеличава, Турция ще бъде една от най-големите страни-членки; разположение - Турция граничи със Сирия, Ирак и Иран, страни, които ЕС не би желал да има за съседи; и религия - европейците християни не биха искали да има мюсюлмани в клуба.

Неговото виждане е от едната страна на спектъра от мнения в Турция, но в страната е широко разпространенo недоверието към мотивите на Европа и дори дипломати от ЕС допускат, че присъединяването на Турция би било предизвикателство, което не всички страни-членки биха искали да приемат.

Обръгналите служители в Брюксел се шегуват по аналогия с виц на работниците в бившия комунистически Съветски съюз: "Ние се правим, че работим, а те се правят, че ни плащат". Вариантът в Брюксел гласи: "Те се правят, че се борят за членство, а ние се правим, че ги искаме".

Взаимни интереси за Турция и ЕС

Все пак от другата страна на спектъра в Турция се осъзнават облагите - както икономически, така и политически, които ЕС може да донесе.

Турция, която току-що преживя година на финансови вълнения и където брутният вътрешен продукт на човек от населението е по-нисък от 1/3 от средния за ЕС, наблюдава как членките на ЕС Испания и Португалия напредват икономически през последните 20 години, след като са започнали от ниско ниво.

Митническият съюз с ЕС вече е дал възможност на турските износители да се възползват от огромния пазар за стоки, като например текстил и бяла техника, и деловите среди са твърдо за членство в ЕС, което според тях ще подпомогне стабилността.
Това, което стои в основата на решението на Турция за присъединяване към ЕС, е фактът, че ЕС е един от най-важните икономически блокове в света, каза Мерал Гезгин Ериш, председател на турския Фонд за икономическо развитие. Може да има различаващи се виждания, които трябва да бъдат уважавани, но фундаменталният избор на Турция очевидно е интеграция с ЕС, каза тя.

Испанският посланик в Анкара Мануел де ла Камара каза, че присъединяването на Турция към ЕС ще подпомогне стабилността в един нестабилен регион от изключителен интерес за блока, а също така ще отвори голям пазар за европейския бизнес.

Но за да се присъедини, Турция трябва да подобри законите си, свързани с правата на човека и да отговаря на демократичните стандарти на ЕС.

ЕС иска от Турция да премахне смъртното наказание. Иска Турция да намали ограниченията върху културните права на малцинствата - въпрос, особено болезнен за нейните 12 милиона кюрди. И иска влиянието на военните в политиката да бъде ограничено.

Въпросът е дали споделяте заедно с европейците същите ценности и мироглед, или не, каза де ла Камара, чиято страна в момента е председател на ЕС.

Ако споделяте тези възгледи, ако сте убедени, че това е пътят, по който искате да вървите, тогава можете да го направите. Но ако не споделяте същите възгледи, същия мироглед, тогава никога няма да успеете. Напълно ясно е, черно или бяло, да или не, каза той.

Не смятам, че който и да било в Турция е против присъединяването към ЕС, но това, което много от тях си мислят, е, че могат да влязат в ЕС при собствените си условия, допълва той. Но това няма да бъде възможно. Турското правителство е коалиция от Демократичната лява партия на Еджевит, Партията на националистическото движение на Девлет Бахчели и проевропейската Отечествена партия, водена от Месут Йълмаз. Дълбока пропаст разделя Бахчели и Йълмаз по въпроса за Европа.

Йълмаз се опитва да прокара реформите, необходими за започване на преговорите и използва като подтик първата годишнина на Националната програма на Турция - документ, излагащ плановете на правителството за въвеждане на ред в страната за ЕС. Програмата бе приета миналата година на 19 март.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.