Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стресът на прехода поставя българите сред най-нещастните в света

0 коментара

Най-голямото досега социологическо проучване за условията на живот и ценностите в 81 държави на света нарежда българите сред най-нещастните хора, съобщи радио Дойче веле.

Изследването обхваща периода 1999-2002 г. и се фокусира върху социалните, политически, икономически и културни ценности в 81 държави. То се основава на подробна информация за политическите, религиозни, икономически и социални възгледи на 120 хиляди души, подбрани така, че да представляват 85 процента от световното население.

Един от аспектите на проучването на международната група социолози, ръководена от Роналд Ингълхард от Мичиганския университет в САЩ, се занимава с това как се чувстват хората в различните държави, кои и защо са щастливи и кои и защо са нещастни. Според резултатите, субективното усещане за щастие или нещастие не е свързано пряко с обективните материални показатели за качеството на живота.

Най-щастливи са пуерториканците, въпреки ниските си доходи, високата престъпност, голямата безработица и лошите училища. Пуерто Рико, Колумбия, Венецуела, Доминиканската република, Мексико са изключение от потвърденото и от това проучване правило, че най-богатите нации са най-доволни от живота.

Учените казват, че причините за тяхното щастие, въпреки бедността, не са съвсем ясни, но са свързани с ценностната им система, в която най-важните неща в живота са голямото семейство и близостта между хората, както и страстта им към празненства. За пример се посочва, че в Пуерто Рико има над 500 празника на година, въпреки че годината има само 365 дни.

Страните от Източна Европа като България, Румъния, Русия, Украйна илюстрират един обратен принцип - че хората могат да бъдат недоволни и нещастни, въпреки че не се намират сред най-бедните в света. Според ръководителят на проучването Роналд Ингълхард причината е в главоломните промени, през които преминават източноевропейските общества.

От сравнително спокоен и с нелош стандарт живот по време на комунизма хората в Източна Европа внезапно са били изложени на постоянно понижаващ се жизнен стандарт, несигурност и неосигуреност, а за някои от тях – например Русия, която е сред най-нещастните държави, всичко това е придружено и с усещането за загуба на водещата им роля в света.

Петте най-нещастни държави в света са Индонезия, Зимбабве, Украйна, Армения и Русия. България е само малко по-щастлива от тях.

Петте най-щастливи държави са Пуерто Рико, Мексико, Дания, Ирландия и Исландия.

Правилото за богатството и бедността се нарушава и от Япония, която е сред най-богатите държави в света, но гражданите ѝ се чувстват нещастни и са на 42 място в списъка от 81 държави.

Съединените щати са на 15 място по щастие на гражданите си, като изпреварват Великобритания, Германия и Франция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.