Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът е залят от 38 милиона загубени или откраднати паспорти

Фалшивите самоличности и подправените документи са от съществено значение за терористичните мрежи

1 коментар
Светът е залят от 38 милиона загубени или откраднати паспорти

Вашият загубен или откраднат паспорт може да е намерил нов живот в тъмния подземен свят на някоя престъпна банда или в джоба на терорист, който замисля нападение.

Терористичните мрежи, подобно на престъпните организации, често се простират по целия свят в своята дейност, а подправените документи са ключовете за отключване на границите и за това някой да не бъде засечен.

Борбата с фалшивите самоличности сега е основен приоритет в сигурността. Френският вътрешен министър настоява за действия в цяла Европа, а Интерпол призовава за по-строг контрол на документите, като предупреждава, че светът е залят от 38 милиона загубени или откраднати паспорти, които са готови за подправяне.

Фалшивите самоличности затрудняват задачата на следователите, които се опитват да разплетат сложно разклонените и припокриващи се мрежи, извършили неотдавнашните нападения в Париж и Брюксел. Много от нападателите са използвали фалшиви самоличности.

Следователите откриха следите на Наджим Лашрауи, след като той направил бомбите, използвани при кървавата баня в Париж, но не можаха да го спрат, преди да се взриви на летището в Брюксел четири месеца по-късно, защото го познавали само от фалшивия му белгийски паспорт под името Суфиан Каял.

Открита в брюкселско предградие бърлога на фалшификатори показва мащаба на престъпната дейност и трудността за разкриването ѝ: в нея имаше около 1000 цифрови снимки, използвани за изработване на фалшиви документи. Седмици след като властите обискираха мястото през октомври, трима човека, свързани с тези документи, се включиха в нападенията в Париж. Това стана четири месеца, преди в Италия да бъде арестуван главният фалшификатор, преминал няколко европейски граници.

"Основният елемент в потайността на организациите е притежаването на фалшиви паспорти и фалшиви документи за самоличност. Това е абсолютно необходимо", каза пенсионираният съдия за борба с тероризма и бивш главен следовател за борба с тероризма във Франция Жан-Луи Брюгиер.

Подземният свят на фалшификаторите на документи предлага много възможности за намиране на нова самоличност - от операции в промишлен мащаб до хора, специализирали се в тази дейност, които работят от вкъщи с лесно набавяно и все по-усъвършенствано оборудване. Нов участник в този бизнес е групировката "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, за която се съобщава, че е заграбила хиляди паспортни бланки и оборудване в превзети от нея градове.

Френският вътрешен министър Бернар Казньов настоява европейските партньори да направят повече за борбата с "Ислямска държава", която по думите му е създала "структура, произвеждаща фалшиви документи".

Тази организация пое отговорност за нападенията през ноември, при които бяха убити 130 човека, забавлявали се в петък вечер в Париж, и за нападенията през март на летище и метростанция в Брюксел, при които загинаха 32 души.

Самоличността на двама от атентаторите самоубийци на националния стадион във Франция все още не е установена, като се изключат техните фалшиви сирийски паспорти. Един от тези паспорти е бил включен от международната полицейска служба Интерпол в списък с откраднати паспортни бланки.

В началото на годината Германия спря да признава паспорти, издадени на територия, контролирана от групировката "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.

Белгийските власти обискираха фалшификаторската работилница в брюкселското предградие "Сен Жил" през октомври, но издадоха заповед за арест на заподозрения фалшификатор Джамал ад Дин Уали едва през януари. На 26 март италианската полиция арестува 40-годишния алжирец, след като той подал молба за разрешение за пребиваване. На 1 април съд в южния италиански град Салерно уважи искането на Белгия за екстрадиция, но Уали възнамерява да обжалва това решение, каза неговият адвокат Джерардо Чембало.

Споделянето на информация е от съществено значение при усилията за залавяне на фалшификатори, заяви в свое известие Интерпол. Към юли 2013 г. в нейната база данни имаше почти 38 милиона пътни документи, за които беше съобщено от 166 страни, че са изгубени или откраднати - това е последната налична информация.

Редица защити са вградени в американските и европейските паспорти, които са най-ценните документи за всеки, който се опитва да се промъкне в освободената от граничен контрол Шенгенска зона или да се прибере тайно у дома от места като Сирия. Паспортите на Европейския съюз имат допълнителна стойност за тези, които кръстосват континента - една все по-разпространена тактика, защото не са необходими визи.

Никой паспорт - главният документ за самоличност - не е напълно защитен от фалшифициране въпреки холограмите върху страниците със самоличността, сложните водни знаци и биометричните данни, съдържащи се във вградени чипове.

Пенсионираният съдия за борба с тероризма Брюгиер каза, че фалшификаторите на документи действат като част от външния кръг на терористичните операции - "хора, които до известна степен или малко или вероятно въобще не са ангажирани с операцията", но които предоставят логистична подкрепа като "например скривалище, кола, фалшиви документи, без да са пряко свързани с проекта".

"Има хора, които се срещат от време на време", каза Брюгиер. "А после: можеш ли да ми помогнеш? Имам нужда от фалшиви документи."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Към личните документи вече трябва да се подхожда по нов начин. Както при кражба на самоличност в Интернет пространството, така и в реалния свят документите ни не трябва да съдържат всички данни накуп или трябва да са нечетливи, т.е. кодирани. Проблемът със сирийските лични документи, които са невалидни, поставят въпроса: Кого приемаме в ЕС? Трябва ли да се продължи тази тенденция или може да се изградят приемни центрове в Африка, Близкия Изток, по примера на центровете за бездомни, които да получават помощ от ЕС?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.