Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свети Никола или Шипка - защо комунистите преименуваха върха

53 коментара
Според проф. д-р Петко Петков - историк и преподавател във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", трябва да се върне историческото име на върха Свети Никола Сн. БГНЕС

Историческото име на върха, на който се намира Паметникът на свободата, е Свети Никола. Това разказва проф. д-р Петко Петков - историк и преподавател във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", пред БТА. Проф. Петков е автор на "Книга за върховете Св. Никола и Шипка".

Историкът обясни, че на около 1000 метра от върха, на който е паметникът, се намира другият връх, чието име е Шипка.

"В момента и двата върха носят името Шипка. Вторият просто се пропуска. Има една негласна директива старият връх да не се нарича така, а да се назовава Северната височина и да се внушава, че това е било истинското име на върха. А зад него има по-северен връх - Узункуш. И все питам как ще го наричаме него - още по-северната височина ли? Шипка си е Шипка и с такива имена шега не бива да се прави", коментира историкът.

На връх Свети Никола депутатите от Учредителното събрание в Търново през 1879 г. решават да бъде построен прочутият днес Паметник на свободата, защото този връх е по-висок, а не защото е по-славен, обясни проф. Петков. "Предложението е на депутата Стефан Берон, а решението е единодушно на цялото събрание. Официалното откриване на паметника е през 1934 г.", каза проф. Петков.

"До 1951 г. този връх се нарича Свети Никола и всички знаят, че има друг връх Шипка на около 1000 м на север от него - този, който Иван Вазов е прославил в прочутото си стихотворение "Опълченците на Шипка", на който е бил командният пункт на генерал Столетов и на който на 11 август 1877 г. са решителните сражения", каза проф. Петков. Той добави, че именно на историческия връх Шипка се прославят опълченските дружини и "спасяват хода на войната".

Историкът обясни, че връх Свети Никола е преименуван два пъти от едни и същи власти. "Първият път по строго идеологически съображения - през 1951 г. е наречен връх Столетов. Съвсем не след дълго - през 1977 година, без никакво допитване, даже без разговори и без експертна конференция на историци, му е дадено името на съседния връх Шипка и става втори връх Шипка", разказа проф. Петков.

По думите му поради тази причина историческият връх с годините е забравен.

Благодарение на неколкократните подписки на хиляди българи от цялата страна, днес колегите ни от Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" полагат грижи и за стария връх Шипка. Там има паметни плочи, които са сложени през 50-те години на ХХ век. Запазен е командният пост на генерал Столетов. Хората започнаха да възстановят тази истина и да уважават и двата върха, но официалното им наименование и на единия, и на другия е "Шипка". Това създава проблеми, коментира проф. Петко Петков.

Той добави, че няколко пъти Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места към президентската институция се е събирала, за да дискутира този въпрос. Отговарят уклончиво, макар и не съвсем отрицателно, че трябвало още малко време, за да свикне обществото с тази промяна, коментира проф. Петков.

"Остава да събере кураж, воля и отговорност пред националната ни история екипът на президентството, за да посъветва президента да издаде необходимия указ от едно изречение, който гласи, че се възстановява исторически утвърденото и традиционно име на старопланинския връх Свети Никола (1326 метра), на който е построен Паметникът на свободата", каза историкът.

Според него топонимът "Шипка" няма да изчезне, ако старият връх върне името си Свети Никола.

Проф. Петков добави, че през последните близо 20 години са организирани много подписки за възстановяване на историческото име на върха.

"Историческият факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" категорично подкрепи идеята. Светият синод на Българската православна църква на свое заседание също гласува в подкрепа на връщането на името Свети Никола през януари 2019 година", добави проф. Петков. "Нито един авторитетен човек, група, организация или политическа сила не се е изказала против", каза той.

Става дума за възстановяване на истината, а не за хрумка на някой интелектуалец, която му е дошла в просъница. Ако имаше някаква обществена реакция, досега да е станала. Дебатът отдавна е публичен и няма никакви аргументи против тази промяна, посочи проф. Петков.

Той добави, че и истинското име на върха, на който се издига паметникът "Бузлуджа", е Хаджи Димитър. Там никой не поставя критично въпроса защо се използва названието Бузлуджа, като това не е официалното му име. Официалното име е Хаджи Димитър и е от 1942 г., каза проф. Петков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мисисипски
    #53
    Отговор на коментар #49

    Фатмака,каза това заради украинските и финландските знамена. И то след като митрофанова,Песков и Захарова се разкудкодякаха

  2. Кум Лисан
    #52
    Отговор на коментар #36

    Напротив, нищо не им дължим. Платено е, 32 тона злато, има документи за това. Между другото, на същата дата е освободена Гърция, Сърбия, Румъния и други държави. Нито една от тях не го празнува като официален празник. Руски знамена няма да видите там, но са ни промили мозъците следващите 140 години. От толкова ни се месят в политиката и ни грабят.

  3. Филка Русофилка
    #51

    Koмуниcтитe ca пpeимeнувaли вpъx cв. Ниkoлa, зaщoтo ca бeзбoжници. Пpaв e пpoф. Пaлaнгуpckи, чe koмуниcтичeckaтa пoдмянa тpябвa дa ce oтcтpaни.

    A упopитo пpoдължaвaт вeчe 75 гoдини дa нapичaт вpъx Xaджи Димитъp (нa имeтo нa цигapитe) „Бузлуджa“, зa дa пoддъpжaт митoлoгиятa, чe ca „120 гoдишнa пapтия“. Cпopeд тяx, koмуниcтичeckaтa им пapтия нямaлo kak дa ce cъздaдe в лoзeтo нa Гaбpoвckи (зa дa нe ги видят cтpaжapитe), a нa вpъx плaнинaтa (kъдeтo нaпpaвиxa лeтящa чиния).

    Пpaвят ce нa зaбpaвили,

  4. ирис
    #50
    Отговор на коментар #48

    кои евроатлантици-Пеевски и Борисов ли имате предвид,тия ще ви продадат без да се замислят,все пак някои са карали уневерситет при бай Тошо

  5. ирис
    #49

    Спомням си,че др.Радев беше казал,че никакви чужди знамена не трябва да се веят по нациналните ни празници,явно руското такова не му е чуждо,Отделен въпрос е,че точно това знаме няма нищо общо с имперското такова.Но както се казваше "да живее българосъветската дружба"

  6. marij
    #48

    Нашите предци са извоювали мястото ни на картата на Европа, като са използвали войната между две империи!!! Стига сте омаловажавали смъртта им! Историята показа как силните на деня ни разчекнаха на парчета, които никога няма да съберем. Днешните нови блюдолизци - евроатлантиците, отново гласят разделението ни. Повече от половината деца след трети клас взимат наркотици, а “сглобката” се занимава само с Украйна. Слава на България!

  7. Deus Vult
    #47
    Отговор на коментар #46

    Никой нищо не ни е дарувал. Жертви на Балканския военен театър през войната от 1877-1878 г.: Поляци и финландци на руска служба - 2000 - 3000. Руснаци - около 7500. Български легисти (опълченци), румънски войници, черногорски войници, сръбски и гръцки бунтовници - около 9500. Османски загуби - около 18 000. Жертви сред цивилното население: Български - около 30 000. Османски - около 200 000. Разселени: Българи - около 100 000. Османци, албанци и евреи - 1,5 милиона. С кръв са платили дедите ни, а и своята сметка са прибрали.

  8. БГаньо
    #46

    3 март Който Трети март празнува, нека днеска разбере свобода не се дарува за свобо́дата се мре Да развееш днес байрака на омразний русский мир, значи робство пак ни чака, Путин щом ти е кумир Не скверни деня със слово, с патос толкова фалшив Свободата наготово е рашистки наратив Кръв за нея се е ляла жертви дали сме безчет Епопея има цяла от народния поет Вазов българи възпява, не дарители добри Невежите да вразумява Предателите да кори

  9. полк. Дрангов
    #45

    Честит 3 Март 1918г, на всички русофилистици!...Това е денят на Брест-Литовският мирен договор за капитулацията на Русия пред България и Съюзниците и!...Иначе Националният празник на България е 24 Май!

  10. Карамаз
    #44

    Цялото ни комунистическо наследство е фалшиво, пошло и прогнило и трябва да се изрине всичко в мръсния канал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.