Светият синод на Българската православна църква използва проекта на Национална стратегия за детето, за да поиска отново забрана за абортите и задължително изучаване на религия в училище.
В своя позиция по документа, публикуван за обществено обсъждане от Държавната агенция за закрила на детето, църквата се обяви срещу ограничаването на правата на родителите при избора на възпитателни методи спрямо децата. В стратегията е записано, че родителите не могат да упражняват психическо или физическо насилие срещу малчуганите.
Според църквата обаче "стратегията трябва да доуточни забранените форми на насилие, за да не бъде злоупотребявано с ролята на "жертва", включително и от самите деца, в случаите, когато родителите използват допустими вербални или физически средства за корекция на детското поведение". В становището се казва още, че със стратегията се дават прекалено големи права на децата за сметка на тези на техните родители.
Църквата се обявява и срещу текстовете, свързани със сексуално образование на децата.
Почти същите мотиви изложи Светия синод и преди 7 години, когато беше предложен проект на Закон за детето. Тогава отново беше поискана забрана за абортите и се подчертаваше, че децата получават прекалено разширени права. В крайна сметка законът не беше приет.
Сега църквата заявява, че се изказва по проекта на стратегия за детето "като грижовна майка".
Срещу абортите
Според Светия синод стратегията трябва да включва законови промени за забрана на абортите, за да се гарантира правото на живот на детето от момента на неговото зачеване.
"Никаква причина, освен най-тежки и необратими заболявания на майката като остро изразена олигофрения, придружена с инвалидност и фатална недостатъчност на органните функции (непозволяващи пълноценното износване на дете), или напр. малформативни отклонения при самия плод като аненцефалията (заченато дете без глава), които правят по-нататъшния му живот и развитие невъзможни, не може да оправдае разрешеното от държавата и планирано унищожаване на детски живот в утробата на майката с голям риск за нейния живот и третирането на убитите деца като "болничен отпадък", пише в позицията.
Задължително религиозно образование
Според църквата, за да се преодолее проблемът с детското насилие и с "непрекъснатото увеличаване на наркотичната и други зависимости сред децата", в училище задължително трябва да се изучава религия. "По-успешно е да се работи по превенция на детското насилие чрез преподаване на християнските добродетели кротост, милосърдие, любов към ближните, отколкото по преодоляването на разрушителните последствия от вече извършеното насилие", смятат от синода.
Българската православна църква се обявява и срещу заложеното в стратегията сексуално образование. "Така също на младежите и девойките следва да се преподава, че най-добрата контрацепция е въздържанието в интимния живот, съответно на възрастта и семейния им статус, а не сексуалната всепозволеност при употребяване на контрацептивни средства преди и извън брака", смятат от синода. Според становището не трябва да се учат децата, че абортът е суверенно право на майката, а двама души могат да живеят без брак.
"Трябва да бъдат преосмислени принципите за ранно сексуално обучение в и извън училищата. Програмите, свързани със "здравословен начин на живот, сексуално поведение и здраве" на децата в предучилищната група и училище, не бива да се връчват в ръцете на държавни служители, на неправителствени организации (често про-LGBT ориентирани НПО) и на "педагози" със съмнителни убеждения, без да е поискано изричното съгласие на родителите. Защото в световен план все повече нараства процентът програми, които включват поощряване на сексуалната разкрепостеност, алтернативните сексуални ориентации, експериментирането в сферата на интимния живот, промяната на пола и абортите", пише в становището.
В него на практика се казва, че родителите имат право да избират как да възпитават децата си, включително и с "допустими вербални или физически средства за корекция на детското поведение". Тоталната забрана за физическо и психическо насилие над децата се определя като отнемане на права.
Според Светия синод заложените нови методи на възпитание и образование на децата били привнесени отвън и не отговаряли на консервативните ценности на българското общество.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
21 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Религиозната традиция се учи в семейството, вярата е дар, а в училище наистина по-добре да учат за контрацепцията докато е време, защото трудно ще убедим мнозинството, че въздържанието до брака е най-сигурният начин.
Браво, Мите, получаваш бонбонче! Постно! БПЦ съществува от 1945, а от 1961 е призната за патриаршия - БПЦ-БП. Оттогава насам, уви, датира и нейното постепенно падение и смаляване, така че не "докато свят светува", ами още 50 години, ако я има - пак добре. Българските възрожденици, бате, не са се занимавали с мисионерстване (като изключим духовниците сред тях), а с народоосвободителна пропаганда - което, да ти кажа, си е нещо съвсем друго. А колкото до вероучението - добре е да го има, но зависи кой ще преподава и как. Отсега мога да гарантирам, че това няма да са най-стойностните хора.
Без морална ценностна система всичко е обречено ! БПЦ е институцията, която е учила, учи и ще учи на тези спасителни истини, докато свят светува ! Грешки има, но човек не се отказва от водата, когато е жаден, само защото в нея има примеси !
България ще тръгне нагоре само ,когато започне да спазва Божиите Закони, започне отново да си уважава духовните водачи, да чете Книгата на книгите и да живее по описания вътре начин и нито секунда по-рано ! Когато храмовете бъдат възстановени и за тях се отделят повече средства отколкото за банки, казина и публични домове ! Когато се въведе Вероучение в училище и тези, които го преподават да бъдат най-стойностните хора на нацията ! Така както са правили българските възрожденци ! Не се ли направи това никакъв икономически модел и съюз няма да ни спаси !
Българките не са разплодни крави! Забременяването зависи от мъжа, жената става зависима! Аз съм за свободното решение!
Аз обаче бих искал да знам становището на Синода за евгеническата доктрина на Каракачанов и неговите планове за безплатен аборт в ромското малцинство. Защо не се възпалиха по този въпрос?
Църквата си е Църква и не е "така наречена". Хиляди хора у нас вярват "лично и дълбоко" и СА в Църквата. Човешкото представителство на Църквата е като всичко човешко - понякога дефектно, порочно, погрешно. Никой не вярва, че клириците са ангели небесни. Никога не са били. До това се доближават светците, а те не се срещат често. Ако търсите религиозна общност, в която всички са безупречни, опасявам се, че няма да намерите такава. Ченгетата са на съвестта на всички ни. Ние сме народ, който къде по-доброволно, …
къде по-малко - обилно КОЛАБОРИРАШЕ с най-мракобесния режим и гузно отказа дори да обговори този си мрачен период. Членовете на БПЦ с нищо не се различават от останалите - има всякакви. От епископите с досие понастоящем са живи само трима. Не е в това проблемът.
Как е възможно ченгета да дават мнение по верски спорове и теми? Има ли изобщо нормален човек в тази държава, който да свързва лично и дълбоко нещо като своята вяра с тази т.нар. църква? Кой изобщо вярва на тези ошишкавяли, отлъстяли кърлежи?!?
Атеизъм царуваше и в Румъния, и в Албания, и в бивша Югославия и т. н. Само че тези държави сега имат цветущи църкви, а Албания, която е преимуществено мюсюлманска, е единствената страна в света, в която християнското малцинство се увеличава с всяка измината година. Защо е това? Ами едва ли има прост отговор. Но една от причините е мъдрото епископско ръководство в тези страни и многобройното монашество от което то се избира. В България има всичко на всичко 30-тина монаси, от които се избират 15 епископа …
- при такава липса на конкуренция всяка фирма би угаснала. За сравнение - в Румъния има 2,810 монаси, 4,795 монахини и 15 000 свещеници. В България има 1500 свещеника (десет пъти по-малко, на три пъти по-малко население). В Албания има 150 манастира, а тук 120 - като повечето са пустеещи или с по един-двама монаси или монахини на доизживяване.