Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Светофар" - мястото, което свети в цветовете на изкуството

0 коментара
"Светофар" е новото пространство за литература и изкуство в центъра на София, Сн. Светофар

От няколко месеца в сърцето на София, в един от безистените на площад "Славейков" се крие ново и светло литературно пространство. Там, където дълги години се намираше книжният център "Славейков“, има цветно място за изкуство, култура и наука.

В световния ден на поезията ще ви разкажем за "Светофар".

Мястото се появява като естествено продължение на друго литературно пространство в центъра на София - "Хралупата". Там в продължение на 6 години издателство "Scribens” организира множество събития, но след пандемията мястото се превръща по-скоро в склад и те усещат нуждата от промяна.

Книжарят и съдържател на "Светофар“, поетът Нинко Кирилов разбира, че предишният наемател на мястото – писателят на книги-игри Едрйан Уейн (Александър Александров) организира кастинг за бъдещ наемател, когото да свърже с реалния собственик. Издателство "Scribens” печели конкурса и мястото вече е тяхно. Предстои обаче то да се сдобие с име и визия.

Идеята за "Светофар“ се ражда по време на пътуване в Украйна, разказва пред Mediapool поетът и управител на издателство "Scribens” Георги Гаврилов.

"Бях в Украйна по време на дните на бесарабските българи и си мислех как може да наречем това ново триетажно пространство. Хрумна ми идеята да играем през визията, за да бъде красиво и разпознаваемо. Какво може да бъде нещо по-разпознаваемо и цветно, което да съдържа светлина – светофар. След това боядисахме по една стена на етаж в зелено, жълто и червено.

Жълтият етаж, който е най-развит, e малка книжарница, showroom на издателство "Scribens” и се ползва за литературни четения, моноспектакли и малки акустични концерти. Например на 18 март Петър Чухов на китара и Иван Христов на кавал правят поетично-музикално събитие. Зеленият етаж е подземен и скоро ще заработи като галерия и място за прожекции на късометражни филми, червеният - за офис и място за среща с автори.


Петър Чухов и Иван Христов по време на музикално-поетично събитие в "Светофар", Сн. Светофар

"Светофар“ отваря врати през януари, но още в декември е домакин на няколко събития. Едно от тях е награждаването в Творческа академия "Заешка дупка", събрало всички курсисти в категория "поезия" и "проза", и връчването на голямата награда – издаване на дебютна книга на един от курсистите, която ще излезе в издателство "Scribens”.

Мястото ще бъде и домакин на курсовете на "Заешка дупка", които за първи път след пандемията отново ще се провеждат присъствено.

Появата на "Светофар“ на мястото на книжния център "Славейков“ е случайна, но това се харесва на Георги и той вижда символика.

"Аудиторията е различна, защото книжният център привличаше хора, които се вълнуват от книги-игри, фантастика, комикс светове. Но се радваме, че ние продължаваме по различен начин книжната история на това място“, казва той.

Какво може да откриете в "Светофар“?

В пространството вече се провеждат разнообразни събития. Освен литературните, там вече се провеждат събития на школа "Развий се“, която работи с деца между 8 и 13-годишна възраст. Също така поетесата и психолог Яна Монева провежда свои курсове и практики.

"В "Светофар“ ще се провеждат различни събития, уоркшопи, курсове и базари“, отбелязва Георги Гаврилов.

Той казва, че идеята на издателството е "Светофар“ да се развива и да бъде работещо място, а не хоби, за което да отделят от джоба си.

"Имаме морално и естетическо сито за нещата, които да се посещават тук, но сме отворени за всякакви видове изкуство, култура и наука. Искаме да използваме целия капацитет на мястото, да има разнообразни събития и да бъде посещавано от най-различни хора. Ако правим единствено литературни четения, независимо колко е голяма публиката в София, тя би се оттегчила, затова искаме да разнообразяваме“, допълва Георги.

В пространството ще се провеждат и лекции по физика. Нещо, което се е случвало и в "Хралупата“. Според Георги новото място е по-приветливо и голямо, но концепцията може би е същата. Една от разликите е, че от началото на март в "Светофар“ напълно легално има обособена бар част и на посетителите се предлагат напитки.


Сн. Светофар

От 29 март ще стартира ежемесечна поредица литературни четения, кръстена на изданието "Поезия срещу войната“. Поетичната антология се появи през 2022 г. и включва стихове на 101 български и чуждестранни автори. Книгата е с благотворителна цел, като всички приходи от нея се даряват на Фондация "Юкрейн съпорт енд реноватион“ за възстановяването на болница, в която да се настаняват болни или ранени бежанци от Украйна.

От март всеки месец част от авторите ще четат свои произведения, а посетителите ще могат да си закупят книгата и да подпомогнат каузата.

Ще се провеждат и ежемесечни вечери, посветени на "Литературен вестник“, където броевете за всеки месец ще бъдат представяни от част от редакторския екип и публикуваните автори. А читетелите могат да открият вестника и в "Светофар“.

Пространството няма спонсори, но в работата досега успешно си партнира с издателства "ФАМА“, "Жанет 45“, "Знаци“, както и с творческа академия "Заешка дупка“ и школата за деца "Развий се“.

"Опитваме се да сме максимално независими, но сме с отворени врати за сътрудничество с всеки, който споделя ценностите ни“, казва Георги.

Поезията като спасение

За Георги една от най-великите цели на поезията и литературата е да спасява

"Човек може да се уюти в една книга и да разбере своята собствена тревога, болка или радост. Поезията има предимството, че много по-директно прониква в душата и ума ти“, казва той.

Една от основните цели на издателство "Scribens” е да осигури добър и правилен път на младите автори и техните книги.

"През годините сме издавали хора с различни поетики. Наблягаме върху това дори в дебюта си нашите автори да усещат, че те са напипали нов подход в езика и успяват да го въплътят“, разказва Георги.


Освен разнообразни събития, "Светофар" работи и като малка книжарница, Сн. Светофар

Темите, които вълнуват младите автори, са различни. Според Георги е трудно да се очаква един млад човек да бъде бит от живота и да се вълнува дълбоко от общите социални теми, но като изключение посочва дебютната стихосбирка на Маламир Николов "Въпрос на оцеляване“, която е била номинирана за множество национални награди и то не само в категория дебют.

"Това, което отличава българската поезия през последните 30 години, е свръзано с начина ни на живот и турбулентната среда от "черните“ години на 90-те и всичко, което се случва през последните години“, казва Георги Гаврилов.

"Мисля, че в сравнение със съвременната западноевропейска поезия в България има повече суровост, характер на личността, която се дължи на тежките времена. Колкото по-лесно живее човек, толкова по-малко има за какво да пише“, допълва той.

Според думите му анемичност на темите има при авторите от Бенелюкс, въпреки поетичния им език.

"Ако съпоставим произведение на автор от Белгия със стиховете на Иван Методиев или някой млад съвременен автор, ясно ще си проличи кой къде е живал. Аз защитавам съвременната българска поезия и литература. България винаги е била страна на силна поезия може би заради нашата национална съдба и мисля, че имаме поети на световно равнище“, заявява Георги.

При появата на всяко ново издание на "Scribens" той усеща вълнение и отговорност, като откроява някои от тях – Станимир Семерджиев и "Всички същества на рамото ми“, чиято премиера ще бъде на 19 април в бар "On the rocks", Антонина Георгиева и нейната "Сол", Маламир Николов и "Въпрос на оцеляване", както и "Сънища в градината" на Велимир Макавеев. А всички те могат да бъдат открити в новото пространство за изкуство и литература - "Светофар". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.