Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка предупреди за проблеми пред здравната реформа

0 коментара

Здравеопазването в България до голяма степен съответства на реформите в другите страни от ЕС, но са необходими още стъпки за подобряване на достъпа до здравни услуги на социалнослабите. Това заяви във вторник Оскар де Брун Копс, постоянен представител на Световната банка у нас по време на конференция, организирана от Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване (МИЗЗО).

Според Световната банка, предизвикателствата пред здравната реформа у нас са четири: качеството на здравните услуги, достъпът до тях за социалнослаби, роми и жители на отдалечени селища, ефективността им и дългосрочната устойчивост на сектора.

Де Брун Копс смята също, цитиран от Дарик радио, че системата за акредитация на болниците трябва да се прецизира и да се премине към заплащане по дейности и от един източник в болничната помощ, както и да се преодолеят нагласите за корупция сред медицински работници и пациенти.

Бившият здравен министър в кабинета на ОДС и сегашен председател на института Илко Семерджиев каза на форума, че България трябва да направи още 21 стъпки в здравната реформа до приемането ѝ в ЕС, за да бъде конкурентноспособна на пазара на здравни услуги в Европа.

Сред тях д-р Семерджиев изброи прехвърлянето на бюджета за болнична помощ от здравното министерство към Здравната каса, премахването на Националния рамков договор (НРД) и акцентирането върху индивидуалните договори с лечебните заведения.

По думите му рамковият договор не е документът, по който лекарите и здравната каса трябва да се договарят.

Семерджиев каза още, че трябва да се премине към свободно ценообразуване и офериране.

Централното управление на касата, включително Събранието на представителите и Управителният съвет трябва да се закрият, каза още д-р Семерджиев.

Сред изброените от него стъпки е и демонополизирането на съсловните организации. Членството в Българския лекарски съюз и в Съюза на стоматолозите трябва да е доброволно, а не както е сега, добави той.

Съсловните организации трябва да се грижат за правата, задълженията и морала на лекарите, а не да договарят обеми, дейности и цени по контракти, смята бившият здравен министър. Според него стимулирането на частни инвестиции в здравния сектор чрез данъчни и административни облекчения също е проблем, по който трябва още да се работи.

Семерджиев заяви още, че трябва да се демонополизира задължителното здравно осигуряване. Предложението е районните здравни каси да станат автономни и гражданите да имат свободен избор на доброволен осигурителен фонд, да се определи минимален пакет услуги срещу 6-те процента задължителни здравно осигурителни вноски, съчетано със свободен избор на здравен фонд и лечебно заведение, както и със стандарти за обмен на информация. Социалното министерство програмно да подпомогне рисковите групи - бедни, безработни и асоциални, е сред изброените от Семерджиев мерки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.