Икономическото възстановяване в Източна Европа и Централна Азия ще е толкова различно за отделните държави в региона, колкото различна беше в тях и кризата, заявиха те на специален брифинг през уикенда за икономическото състояние на Източна Европа и Централна Азия.
Специалистите от банката повториха опасенията на Международния валутен фонд, че възстановяването в региона е започнало, но е нестабилно, а безработицата остава висока. Президентът на Световната банка за Източна Европа и Централна Азия Филип льо Уеру посочи, че положителните цифри на предвиждания за региона растеж от 3.9 на сто тази година се дължат главно на силни икономики като Полша, Русия и Турция.
"Възстановяването започна, но не е много силно. По-скоро е слабо, неравномерно, ред държави в района остават на негативна територия. Някои имат много, много забавено възстановяване. Друга лоша новина е, че засега няма никакво намаляване на цифрите за безработицата", коментира Уеру, цитиран от "Дойче веле".
Главният икономист на Световната банка за региона Индермит Гил също подчерта, че започналото възстановяване е слабо и уязвимо и продължава да зависи до много голяма степен от състоянието на останалите световни пазари. То ще бъде водено най-вече от успеха на износа за Западна Европа, изтъкна той.
"Икономиките на региона се свързваха още по-тясно със Западна Европа по време на кризата, така че растежът след кризата ще зависи изключително много от това какво става в Западна Европа", смята Гил.
Главният икономист на Световната банка даде пример с България, която има валутен борд и не може да девалвира валутата си, за да насърчи повече растеж.
България трябва да разчита на растежа си на тази част на света, с която има най-много търговия. Главната търговия на страната е с Гърция и с други държави от Европейския съюз. Така че за България фактът, че в Западна Европа има забавяне на растежа, създава много голям проблем както по отношение на растежа, така и на преките чужди инвестиции.
Експертите на Световната банка са особено разтревожени от размерите на безработицата в региона и от лошите перспективи за трудовата заетост.
"Нашата груба преценка е, че регионът няма да възстанови работните места, изгубени по време на рецесията, чак до 2012 г. и дори по-късно", коментира Гит.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
НО, АКО ДОИДЕМ С РОБЪРТ ЗЕЛИК И КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА ДА ВИ ДАДЕМ НЯКОЙ ЗАЕМ ШЕ СЕ ОПРАЙТЕ!
корупцията, манталитета, овчедушието....
на тея серсеме от Световната банка, че българският износ през юли и август вече расте с 48% спремо лани и скоро растежът ша мине и 50%?Как инак да го разбирам тоя идиотизъм: "Главният икономист на Световната банка даде пример с България, която има валутен борд и не може да девалвира валутата си, за да насърчи повече растеж."Требва да престанем да пращаме в международните институции все изтръсаци на наши бойни другаре, понеже те немат самочувствие да прават реклама на Царството, дори и когато има защо, а само повтарят папагалски учебникарски клишета.
Тоя Гил наистина е феноменален кютук. Без коментари.А колкото до девалвацията, когато мене навремето на това изкуство ме учеше Джоузеф Стърн, като стигна до девалвирането, той каза - а сега за девалвацията: запомнете - никога не девалвирайте.Самия Стърн бил в Уганда през 1973 г когато по препоръка на МВФ трябвало да "помогнат" на Уганда да девалвира валутата си. В резултат там беше станал военен преврат мистър Стърн едвам-едвам беше спасил кожата в последния момент и имаше много, много неприятни спомени.
Източна Европа може да се успокоява с САЩ където въстановяване няма да има. В България тепърва започва въстановяването ( от какво точно се възстановяваме и с какво я заслужихме тая криза е друг въпрос?!) а безработицата у нас вече 6 месец намалява от (не особенно високи нива), Доката в САЩ възстановяването вече тече според статистиката от 18 месеца и безработицата упорито не пада от почти незапомни (за САЩ) нива... И кризата и въстановяванията ще са различни където ги има и едното и другото... Ха честито на позналите на тоя рунд на залъгания!