Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световни лидери почетоха годишнината от десанта в Нормандия

3 коментара

Съюзническият десант в окупираната от нацистите Франция допринесе за утвърждаването на 70-годишен период на демокрация в света. Това каза президентът на САЩ Барак Обама, отдавайки в петък почит на тържествата в Нормандия към стотиците американци, убити и ранени при военната операция, предават осведомителните агенции.

"Американският идеал, нашата привързаност към свободата, нашата привързаност към равенството, към ненакърнимото достойнство на всяко човешко същество - всичко това е записано с кръв на тези брегове и то ще пребъде завинаги", каза Обама на церемонията на американското военно гробище в Колвил сюр Мер.

Именно там, на плажа с кодовото название Омаха бийч, са били едни от най-кръвопролитните боеве при дебаркирането на американските войници, посрещнати с яростен огън от германските войски. Под всеки от 9387-те мраморни камъка там е погребан американски войник.

"Омаха, Нормандия - от този бряг тръгна демокрацията: от Западна Европа на изток, от Южна Америка към Югоизточна Азия вече 70 години се разширява демократичното движение. Нищо от това нямаше да се случи без мъжете, които бяха готови да пожертват живота си. Те воюваха, за да можем ние да живеем в мир. Те се жертваха, за да бъдем ние свободни. Те се сражаваха с надеждата, че ще дойде ден, когато вече няма да има нужда от войни", добави президентът, цитиран от Асошиейтед прес.

Френският президент Франсоа Оланд от своя страна каза, че неговата страна никога няма да забрави саможертвите на американските войници и добави, че приятелството между двете страни "утвърждава силата на човешките права пред лицето на омразата и тиранията".

На церемонията присъстваха 19 държавни ръководители, над 1000 ветерани от паметните битки и много гости, дошли да почетат паметта и подвига на войниците и цивилните, намерили смъртта си в огъня на сраженията в Нормандия. Точно в 6:30 ч сутринта - мига, в който преди 70 г. първите съюзнически войници стъпиха на брега, засвири американски военен оркестър. Ветерани от 29-а пехотна дивизия и сегашни войници застанаха мирно. Стотици станали рано жители на Нормандия и други зрители аплодираха, а после оформиха човешка верига по брега. Те бяха облени от лъчите на току-що изгрялото слънце.

Германският канцлер Ангела Меркел и неколцина германски ветерани също участваха в днешната ранна церемония като жест, символизиращ европейското единство, породено от съюзническата победа във войната. Там бяха и руският президент Владимир Путин и новоизбраният украински президент Петро Порошенко, специално поканен от Оланд.

Подобна утринна възпоменателна церемония се състоя и в катедралата в Байо с участието на 400 ветерани от Великобритания и страните от Общността на нациите по повод на годишнината от десанта. Там присъстваха престолонаследникът на британската корона принц Чарлз и британският премиер Дейвид Камерън, придружен от своя френски колега Манюел Валс. Самата кралица Елизабет Втора отиде малко по-късно на възпоменателната церемония в британското военно гробище край Байо - градче малко по на юг от плажните ивици, на които са се разиграли драматичните сражения при десанта.

После френският президент Франсоа Оланд отдаде в град Каен почит и на 20-те хиляди цивилни жертви, загинали при съюзническите бомбардировки по време на десанта и в последващите дни от операцията. Този град, както и много други в Нормандия, е бил почти изцяло разрушен от бомбардировките. Деликатната тема за хилядите цивилни жертви в резултат на десанта досега е била внимателно оставяна на заден план, отбелязва АП.

Оланд описа как хората са се криели в мазетата, в кариерите, в минните галерии, в църквите и в манастирите, как са проявявали солидарност и са си помагали. Той разказа как мъже и жени на всякаква възраст и с всякакво социално положение са рискували живота си, за да помагат на ранените, да подслоняват бедстващите, да разчистват отломките от сградите. След като произнесе речта си, Оланд откри и паметник, посветен на страданията и жертвите на местното население.

На практика честването на годишнината започна снощи. Нормандското крайбрежие буквално се възпламени, когато плажната ивица, където преди 70 години беше извършено дебаркирането на съюзническите сили, се озари от зрелищни фойерверки, предаде Франс прес. Пиротехническото шоу започна в 23,15 ч. местно време. Общо 24 фойерверка лумнаха в небето над 80-километровата плажна ивица - от Суорд бийч до Юта бийч.

В село Колвил-Монтгомъри, кръстено на британския командващ съюзническите сили, извършили дебаркирането фелдмаршал Бърнард Монтгомъри, зарята беше в червени, зелени, сини и златисти оттенъци и огря небето под звуците на гайдите на оркестъра на Британския кралски легион. Светлинното шоу продължи 15 минути.

В петък присъстващите на тържествата държавни лидери обядваха в замъка Бенувил, близо до град Каен в компанията на бивши ветерани от 18 държави.

Кулминацията на церемониите бе след това на плажа на град Уистреам, който преди 70 години е наречен с кодовото име Суорд бийч от съюзниците. Там се състоя грандиозен спектакъл в няколко части, разказващ за окупираната от нацистите Европа, за дебаркирането и за френско-германското помирение.

Сред останалите лидери, които участват в церемоните са датската кралица Маргрете Втора, кралят на Норвегия Харалд Пети, кралят на Холандия Вилем-Александър, великият херцог на Люксембург Анри, президентите на Гърция, Италия, Чехия и Словакия Каролос Папуляс, Джорджо Наполитано, Милош Земан и Иван Гашпарович, както австралийският премиер Тони Абът.

На 8 юни хиляда парашутисти от няколко страни, от които 800 военни, ще направят колективен скок в Сент-Мер-Еглиз, първия освободен благодарение на дебаркирането френски град.

Като цяло 70-ата годишнина от дебаркирането ще бъде отбелязана с общо 400 прояви. Мерките за сигурност са драконови и са мобилизирани 12 000 души /полицаи, военни, пожарникари/. Медицинска помощ пък ще осигуряват 900 парамедици и пожарникари, 400 медицински сестри и 300 доброволци

Преди 70 години сто и тридесет хиляди военни дебаркираха в Нормандия в ранното утро на 6 юни 1944 г. Над 3000 загубиха живота си до края на деня.

Като цяло 1,5 милиона военни дебаркираха по плажовете при Ламанша към края на юли 1944 г. Към тази дата сраженията в Нормандия отнеха живота на 44 000 военни от съюзническите сили и на 54 000 военни от германските сили.


Френският президент Франсоа Оланд приветства днес "храбростта на Червената армия" и "решаващия принос" на Съветския съюз за победата на съюзниците през Втората световна война, предаде Франс прес.

"Искам да приветства храбростта на Червената армия, която, далеч оттук, изправена пред 150 германски дивизии, успя да ги отблъсне, да ги победи", каза Оланд. В присъствието на президентите на Русия и Украйна, Владимир Путин и Петро Порошенко, той подчерта "решаващия принос на народите, които (влизаха в) Съветския съюз" за съюзническата победа.

Оланд също така отдаде почит на германците, станали жертва на нацизма.

"Искам да приветствам куража на германците, които също станаха жертва на нацизма, въвлечени във война, която не беше тяхна, която не биваше да бъде тяхна", заяви той на церемонията, на която присъстваше и германската канцлерка Ангела Меркел.

По думите му събирането на световни лидери за честването на годишнината от десанта в Нормандия би трябвало да помогне в служба на мира, а "там, където той е заплашен, да намери решения и изходни пътища, така че даден конфликт да не прераства във война". Той не спомена изрично кризата в Украйна.

Френският президент предложи районът на съюзническия десант в Нормандия да бъде включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Според него това би напомняло на потомците за значението на тези събития за съдбата на човечеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Troev
    #3

    Какво почитане трябва да има?! Най-голямата военна операция с непростими тактически грешки!

  2. Българофил
    #2
  3. Васил Здравков
    #1

    България не е поканена, защото по това време е била във състояние на война със САЩ и Великобритания /обявена от българското НС/. Затова и представителите на двете държави в Междусъюзническата Комисия в София след войната не са си мръднали и пръста да спасяват от Народния съд депутати, министри и военни, подкрепили тази война.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.