Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световни лидери в зелената енергия готови да инвестират над милиард лева в нови ВЕИ у нас

5 коментара
Световни лидери в зелената енергия готови да инвестират над милиард лева в нови ВЕИ у нас

Над 1 млрд. лева има готовност да инвестира във ВЕИ проекти в България новосъздаденият джойнт венчър на световни лидери в зелената енергия - CWP Еurope, съобщиха оттам. Той обединява опита и усилията на CWP - водеща компания за развитие на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в Югоизточна Европа и Австралия, и Mercuria Energy Trading - един от най-големите независими търговци на енергия в света с приходи от над 100 млрд. щ. долара.

CWP Europe вече работи по развитието на общо 2 гигавата ВЕИ мощности в Югоизточна Европа на обща стойност 1,9 млрд. евро, като има амбиции да разшири значително плановете си през следващите години. Така организацията ще допринесе значително за осигуряването на евтина зелена енергия и ускоряването на енергийния преход в четири държави в региона - България, Сърбия, Румъния и Украйна, се отбелязва в съобщението, цитирано във вторник от БТА.

"Виждаме сериозна възможност в България и на останалите три пазара, където огромното количество скъпи и замърсяващи въглищни централи трябва да бъдат заменени с възобновяеми източници, колкото е възможно по-бързо", е изтъкнал изпълнителният директор на CWP Europe Димитър Енчев, цитиран от компанията.

CWP е активна в региона още от 2008 година, като е разработила и реализирала най-големите вятърни паркове в Сърбия (156-мегаватовия проект Cibuk) и Румъния (600-мегаватовия Fantanele Cogealac). Екипът вече разработва портфолио от вятърни проекти в България с общ производствен капацитет 669 мегаватчаса и работи по няколко възможности за соларни централи в страната. Има и два големи вятърни проекта в Североизточна България, които са в напреднал стадий и чийто строеж се очаква да започне след две години.

Мащабът на инвестициите на CWP Europe у нас ще зависи от възможността за разширяване на портфолио с подходящи проекти за изграждане на вятърни и соларни централи и системи за съхранение на енергия в България. Специално внимание ще бъде обърнато на развитието на все още иновативните за тази част на Европа хибридни проекти, които включат едновременно производство на електроенергия от вятър и слънце и системи за съхранение на енергия, се посочва в съобщението.

В CWP Europe са убедени, че развитието на ВЕИ ще позволи в дългосрочен план да се държат стабилни и цените на електроенергията, като респективно се поддържа и икономическата конкурентоспособност на региона.

"Темата с цените на тока ще става все по-чувствителна в България. Електроенергията от нови вятърни и слънчеви централи е с най-ниска себестойност, а цените на пазара ще се понижат, колкото повече вятър и слънце се присъединят към енергийния микс", обяснява Димитър Енчев. "Освен това, за разлика от други производства, при ВЕИ цената не зависи и от добива, и доставката на скъпи суровини. Това ще гарантира стабилност и предвидимост на разхода за електроенергия на консуматорите и ще повлияе благоприятно тяхната конкурентоспособност", допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #5

    Монтирането на мощности из джендемите е доста скъпо удоволствие. Може се наложи да монтират и вентилатори генериращи вятър. Нещо като ПАВЕЦ да се заформи един вид, едва ли не. Ще патентовам идеята.

  2. dimitardi100
    #4

    Това е бъдещето, но не са ни нужни чужди инвеститори, които ще изнасят печалбата зад граница. Нито е сложно и нито е скъпо, за да се инвестира , строи и експлоатира от българи и български фирми !

  3. Илиев Пешо
    #3

    По спомени - е Европа (зависимост от държавата) вятърните и слънчевите изработват средно годишно около 25-35% от инсталираната мощност. (повече - чичко гуугл) А като прочета нещо като "осигуряването на ЕВТИНА зелена енергия" винаги ми идва един въпрос - защо тази евтина зелена енергия се плаща на по-високи, преференциални цени, а не е по-евтино от АЕЦ? "при ВЕИ цената не зависи и от добива, и доставката на скъпи суровини" Само че доставките зависят от времето - на, няма вятър няколко седмици и енергийна криза.

  4. Димитър Мавров
    #2

    2GW инсталирана мощност според мен са всъщност 20 MW защото те не могат да работят ефективно повече от 10% от инсталиранатаси мощност и за да изработят колкото АЕЦ"Козлодуй" трябва да се построят поне 10 пъти по-големи мощности,освен че ще заемат имного големи площи те ще излизат и в ремонт едновременно,което ще изисква и допълнителни заместващи мощности.Така,че за сега това са само илюзии-нищо,че др. Лайнен и -cо си го поставят като "задача".Просто за сега площите в ЕС няма да стигнат запроизводство на ток,камо ли за прехрана.

  5. Коментарът е изтрит в 23:17 на 20 октомври 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.