Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свинаров да чака Жорж Ганчев и Ренета Инджова

0 коментара

След като в събота прие кандидат-президентската двойка на левицата Първанов- Марин, днес военният министър Николай Свинаров се срещна с кандидат-президентската двойка Бонев - Жезелзчев. Мотивът на кандидат-президентите да посещават Министерството на отбраната е, че президентът е върховен главнокомандващ.

Простата аритметика показва, че на министър Свинаров му предстои да откликне на поне още три кандидат-президентски двойки и нищо чудно в близките дни да видим как от трибуната на Министерството на отбраната се изказват Жорж Ганчев, Петър Берон и Ренета Инджова. Като действащ президент Петър Стоянов очевидно няма нужда от подобен форум.

Българската армия вече се очерта като водещ мотив в предизборната реторика. Най -малкото заради това, че всеки кандидат-президент се изживява и като върховен главнокомандващ; като човек, който подписва укази за назначаване и уволняване на висши военни, директори на специални служби и посланици и като национално отговорен политик, загрижен за сигурността и отбраната.

В предизборната кампания не би имало нищо лошо, стига да не се спекулира с проблемите на военнослужещите и да не дават подвеждащи сигнали за това, че реформата може да мине и по-леко, че съкращенията може да не са толкова сериозни и че кой знае откъде, ще се намери по-сериозно финансиране за армията.

Логично военнослужещите са подходяща целева група за предизборните цели на кандидат-президентите, които са приблизително 70 хиляди, а към се добавят техните семейства. Освен това общественото мнение остава чувствително към проблемите на войската и немалка част от хората са все още носталгично настроени към спомените за "силната и осигурена" армия от епохата на Варшавския договор.

Същевременно министърът на отбраната се чуди как да представи предстоящите съкращения в подходяща светлина и да се оправдава, че до края на годината такива не предстоят. Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън заяви след срещата с българския премиер и с външния министър в Брюксел вчера, че най-трудната част от реформите предстои и че в НАТО не са удовлетворени от напредъка на България. Това е ясен сигнал, че всички политически сили и парламентът трябва да насърчат правителството към по-сериозни действия и да ограничат общите приказки за това как се изпълнява програмата, как има си има срокове и не е нужно да се създава напрежение.

Истината е, че напрежение има и то се генерира толкова повече, колкото по-неясни са перспективите и колкото повече двусмисленост се създава около бъдещето на реформата.

Ето защо, вместо да любезничи с кандидат-президентските двойки и да дава трибуна за предизборната им кампания, министърът е по-добре да пристъпи към действия. Правителството декларира, че целта му е през 2002 г. България да получи покана за членство в НАТО. За това е необходимо да се изпълнят редица условия. Те са ясни и едва ли върху тях може тепърва да се води национален дебат. Ако кандидат-президентите наистина желаят България да стане член на Северноатлантическия договор, най-добре е да не спекулират с реалните проблеми на военнослужещите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.