Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свинаров не очаква да се изтеглим от Ирак преди края на 2005 г.

0 коментара

Предаването на властта в Ирак от коалиционните сили на местното правителство не е панацеята, която ще реши конфликта в Ирак. Затова, според министъра на отбраната Николай Свинаров, най-оптимистичният срок за приключване на робата на коалиционните сили в тази операция е края на 2005 година. Така министърът коментира пред "Неделя 150" надеждата на колегата си външният министър Соломон Паси да изтеглим контингента си от Ирак в средата на 2004 г. За възможно предсрочно изтегляне от Кербала преди дни намекна и премиерът Симеон Сакскобургготски.

Преди да отпътува за срещата на върха на НАТО в Истанбул министърът на външните работи Соломон Паси каза, че се очаква НАТО да поеме по-голям ангажимент за подготовката на въоръжените сили и силите на сигурността в Ирак, както е поискало иракското правителство. Това ще им даде възможност да стъпят на краката си и ако всичко се развива благоприятно, макар че ситуацията в Ирак е непредвидима, ние бихме могли да мислим за изтегляне на българския контингент преди крайния срок, предвиден в резолюцията на Съвета за сигурност - края на 2005 г., каза Соломон Паси.

"Операцията в Ирак носи много пасиви на много правителства и държави по света, в това число и на България. Резолюция 1456 на Съвета за сигурност даде нова легитимация на операцията и дали тя е под егидата на НАТО или не и дали алианса ще поеме нейното ръководство изцяло или в отделни нейни части, това не я прави по-малко легитимна по линия на международното право", посочи Николай Свинаров.

Военният министър допълни, че безспорно сред най-важните теми на срещата са операциите на НАТО в Афганистан и необходимостта да се изработи механизъм за възстановяване на тази държава. Той изрази надежда, че ще бъдат набелязани конкретни мерки за това.

В отговор на въпрос министър Свинаров посочи, че от България ще бъдат поискани не само допълнителни военни структури, но и разширение на цялостно участие в мисиите в Афганистан - в това число с бойни подразделения в Кабул, но и в изграждащите се екипи за възстановяване на провинциите. Решението за това
участие зависи от много фактори - от перспективите на операцията в Ирак и нашето участие в нея, и от това ще бъде ли сертифициран и ще започне ли да действа нашият контингент, който е в рамките на многонационалната бригада СИБРИК.

Ситуацията в Ирак продължава да е много тежка, каза министър Свинаров. Той посочи, че има уверението на Генералния щаб, на командира на втория батальон и на специалните служби, че са предприети всички мерки, за да бъде извършена ротацията на българския контингент без да настъпят неприятни инциденти.

Няма решение за американските бази на Балканите

От срещата на държавните и правителствените ръководители на НАТО в Истанбул не може да се очаква решение за разполагане на американски бази в България, заяви за БНР постоянният представител на САЩ в НАТО Никълъс Бърнс.

"Продължаваме да обмисляме промяната на местоположението на американските сили в Европа, но още не сме взели никакви решения. Докато все още се водят консултации с няколко правителства в Европа, включително и с българското нашият президент не може да вземе решение. Това ще стане в бъдеще.", каза Никълъс Бърнс.

Той не изключи възможността, ако България реши да изпрати допълнителни сили в Афганистан, финансирането за тях да бъде осигурено от Алианса или от друга страна-членка. Преди дни генералният секретар на пакта Яб де Хоп Схефер препоръча финансирането на мисиите да бъде по отделни пера от военните бюджети.

"Ние разбира се ценим много високо готовността на българското правителство да обмисли увеличаване на присъствието си в Афганистан. В НАТО всяка от страните поема разноските за транспортирането и пребиваването на своите войски. Понякога е възможно да се постигне и друга договореност, но това е основен принцип. Сигурен съм, че ще продължим да обсъждаме този въпрос с българското правителство.", допълни Бърнс.

Според него всяка от новите страни-членки на Алианса, включително и България, трябва да побърза да определи специализацията на въоръжените си сили, с която ще бъде най-полезна. Като добър пример Бърнс посочи Чехия с нейните специализирани подразделения за химическа и биологическа защита.

Шефът на американския комитет по разширяване на НАТО Брус Джаксън предупреди, че ако България не трябва да изпраща свои части в Афганистан, ако очаква срещу това инвестиции или разполагане на американсик бази. Занапред подобни участия няма да се възнаграждават.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.