Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свободните млечни квоти може да се дадат на покрили евростандартите ферми

2 коментара
Свободните млечни квоти може да се дадат на покрили евростандартите ферми

България ще настоява Брюксел да ѝ разреши свободните млечни квоти в страната ни да бъдат разпределени на фермерите, изпълнили европейските изисквания за производство на краве мляко. Това каза на пресконференция зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров в понеделник.

Това становище ще защитава България на предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство на 7 септември по отношение разпределението на млечните квоти.

В момента всеки млекопроизводител има определена индивидуална квота, над която не може да продава суровина, но не бива и да пада под 70 на сто от изпълнението ѝ. Много от стопаните, основно онези с малко на брой крави, се отказват от правото си на такава квота, заради ниските субсидии, плащани за сурово мляко.

Предвиждаше се да има и пазар за продажба на правата за млечни субсидии, но идеята така и не се реализира. Национален млечен резерв пък трябваше да управлява 5 на сто от количествата мляко за преработка и 3 процента от продукцията за пряка консумация. Известна квота от резерва трябваше да отива за предоставяне на количества за начинаещи фермери и за разширяване на стопанствата, но секторът е в колапс от години..
България се присъединява към анализа на другите европейски държави, че положението в млечния сектор е много тежко и критично, посочи още Димитров. От друга страна обаче страната ни пледира за увеличаване на обхвата на експортните субсидии, както като стойност, така и като позиции, включвайки номенклатурата на сирената.

Страната ни е на позиция, че в млечните сектор трябва да се търсят допълнителни държавни помощи, включително помощи за изкупуване на млечни квоти за краве мляко. Така българската държава би могла да изкупи около 250-280 хил. тона млечни квоти, каза той. Квотата за литър качествено мляко ще струва от 10 ст. до пазарните стойности от 37-38 ст. на литър краве мляко.

Има подобна практика и е въпрос на договореност с ЕК дали ще ни бъде разрешено, каза Цветан Димитров.

На предстоящото заседание на агросъвета на ЕС София ще изрази и позиция, че помощите по de minimis би следвало от 7500 евро на стопанство да бъдат увеличени на 15 000 евро, допълни зам.-министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. neutralen
    #2

    "помощите по de minimis би следвало от 7500 евро на стопанство да бъдат увеличени на 15 000 евро" - а знаете ли къде потънаха предишните - при краварите, които никога няма да се оправят с помощи и субсидии, те нямат визия за нищо, не искат и да се променят, а искат само "помощи" - данъкоплатците ще плащат, нали?

  2. Щирлиц
    #1

    ГЕРБ се отказва да подпомага фермерите, които по една или друга причина не могат да изпълнят квотата.Или с други думи - богатите стават по-богати, бедните - по-бедни.Като се има пред вид протестиращите фермери с Порше Кайените, ясно е и кой ще гушне млечните квоти.Ясно е и за обръчите от зърнени фирми на ГЕРБ и кой е финансирал предизборната агитация на ГЕРБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.