Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тактическото предложение на София

0 коментара

Докато ние имаме проблеми с ЕС и Кипър, много държави, които нямат никакво отношение към Европа, правят всичко възможно, за да постигнат сътрудничество с ЕС и даже са готови за отстъпки.

Начело е Иран, тази държава на моллите. Тя е готова на всичко за да подпише договор за "Митнически съюз", от който голяма част от нашето общество е недоволна. Но Иран не е сам. Докато част от държавите от Южна Америка иска да сключи "икономически съюз" със САЩ, останалите от тях искат "Митнически съюз" с ЕС. Например Венецуела обяви това намерение, и ако тя успее останалите държави от Латинска Америка ще я последват. И ЕС гледа положително на това.

Докато това се случва, външния министър на Франция направи изказване, с което се разбра, че Европа ще прекъсне надеждите на Турция за членство в ЕС. Министър Ведрин заяви, че няма никакво притеснение, ако през 2004 година в ЕС бъдат приети 12, а не 10 нови държави. Франция поиска към останалите кандидати да бъдат включени България и Румъния, които не са изпълнили икономическите критерии на ЕС. Бившия цар и настоящ министър председател Симеон остана много доволен от френската подкрепа и направи ново предложение. Той поиска, като не се обръща внимание на икономическото положение на страната му, тя да бъде приета със статут на "политически член".

Ако това предложение бъде прието, а Франция гледа положително на него, България ще запълни в определена степен квотата на югоизточното крило на Европа. Първата изява на новоизбрания президент на България - бившия комунист Георги Първанов бе да обяви като стратегическа цел на страната си "членството в НАТО и ЕС". Европейските държави внимателно проследиха тази изява и не искат да оставят пред вратите на Европа намиращите се в объркания Балкански регион България и Полша. Те вярват, че ако тези две държави останат извън ЕС ще се разруши изцяло стабилността на региона, поради което искат да ги приемат.

Погледнато отстрани, България не е готова за членство в ЕС. Въпреки строгите икономически мерки, които предприе правителството в периода 1997-2001 година под контрола на МВФ, България е много назад в изпълнението на икономическите критерии на Комисията на Европа. Наистина, инфлацията, която през 1996 година се променяше с часове, сега е 8%, външният дълг, който достигаше 110% от националния доход сега е 70% а бюджетния дефицит спадна под 1-5% от националния доход.

Ако трябва да се вярва на известната английска фирма "Стенли Морган", тези "учудващи" резултати дори и да показват "какъв проспериращ пазар е България", не отразяват вярно икономическото изоставане на страната. Жизнения стандарт е много нисък. Според Световната банка, две трети от населението е под границата на "бедността". Мафията, състояща се предимно от руснаци, има голямо влияние в икономиката и е пречка за достигане на желаното от държавата икономическо развитие.

Както виждате, България има още много да желае за да изпълни икономическите критерии на ЕС. Министър председателят също го знае. Като знаем, че с всеки изминал ден Турция се отдалечава от Европа, има едно предложение за запълване на празнотата в Близкия Изток. ЕС го преценява в момента, а Франция, една от най-влиятелните държави в съюза подкрепя България. Да видим какъв ли ще е резултатът?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.