Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Там, където не съдят крадците, няма и инвеститори

0 коментара

Опрощаването на престъпления, свързани с износ на пари и бягство на капитали е безсмислено и вредно поради няколко очевидни причини:

  1. Страната не е преживяла никаква извънредна ситуация, от рода на война - гражданска или с външен нашественик, която да оправдава с извънредни обстоятелства износа на капитали и неизпълнението на задължения.
  2. В България износът на капитали е свързан или с криминална дейност, или с кражби в големи размери. Например, източване на банки и държавни предприятия, измами чрез пирамидално организирани инвестиционни договори и др. подобни. Старият валутен режим и временните забрани за износ са единственото теоретично оправдание за нарушаването на законите. То е приемливо при преводи на пари за роднини или по договори в чужбина, но съмнително дори ако забраните са били безсмислени.
  3. Основният недъг на такъв подход, е че поставя под въпрос законността и изпълнението на договорите. Страна, в която крадците не ги съдят, едва ли може да се надява на инвестиции от местни и чужди предприемачи с престиж.
  4. Движението на парите и инвестициите зависят от перспективите за печалба, от рейтинга на възвращаемост. В предложението за някаква форма на амнистия всъщност се съдържа един романтичен възглед за крадеца, който се връща в родината си от любов, макар че поначало не му пука за преживяното от ограбените от самия него. Онези избягали капитали, които вече са могли да се върнат, са направили това поради оценена добра перспектива под формата на дружества, регистрирани в чужбина, например Цуг, Швейцария, остров Ман, Кипър и пр. За тях вече съществува амнистия чрез неспазване на изискванията за доказване на произхода на парите, РМД и контрабанден внос. Много е вероятно онова, което е могло да се върне, вече да е инвестирано.
  5. Един пример: през 2000 г. в България действат 250 фирми, регистрирани в Кипър. За периода 1992-1999 г. чуждите инвестиции от Кипър са за 249,37 млн. долара. Кипър заема трето място сред чуждестранните инвеститори (след Германия и Белгия). Особено активни са инвестициите през 1997-1999 г - ръстът на инвестициите на регистрирани в Кипър фирми е 435 %. За 1998 г. и 1999 г. делът на преките инвестиции на кипърски фирми са съответно 17,6 % и 14,4 %.
  6. Известна е хипотезата на Роналд Коуз,че този, който е конкурентен и спазва правилата на играта, в крайна сметка се оказва по-ефективен от този, който ги нарушава. Зад предложението за амнистия стои точно противоположния възглед: че неспазващият правилата на играта е по-конкурентен. Има много потвърждения на хипотезата на Коуз , но по-важното е, че тя служи като обяснителен принцип в икономиката и като морален ориентир. Всъщност моралните вреди от противоположния на Коуз възглед, въплътен в законодателство, са най-съществени; те ще доведат до обратна селекция на инвеститорите.

В крайна сметка би било много по-честно да се състави списък на онези, които би трябвало да бъдат амнистирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.