Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тандемът Филчев - Петканов - изпитание за Новото време

0 коментара

"Аз съм жертва на комбинация, която само ченгетата могат да скалъпят", заяви вчера правосъдният министър Антон Станков. Няколко часа преди това той беше прочел в пресата подхвърлен от прокуратурата компромат с преразказ на свои подслушани телефонни разговори. Няколко часа по-късно пък колегата му Георги Петканов призна официално, че въпросната справка е изготвена от неговото ведомство и с неговото съгласие, преди да бъде дадена на прокуратурата.

Дори скандалът да се изчерпваше само с този единичен фрагмент, той е напълно достатъчен да предизвика криза в правителството. Проблемът обаче е много по-мащабен и той е свързан не само със съдбата на този кабинет, а на българската държавност въобще. От начина, по който ще се разреши конфликта, ще стане ясно

дали цялата държава ще остане в плен на комбинациите, скалъпени от ченгета, или все пак ще намери сили да се справи с тях.

Преди три седмици Едвин Сугарев предупреди, че прокуратурата действа със заплаха, шантаж и репресии срещу хора, които са готови да свидетелстват срещу главния прокурор Никола Филчев. Спецполицаят Живко Георгиев и шефът на моряшкия синдикат Пламен Симов бяха арестувани веднага, след като Сугарев излезе с открито писмо до институциите, в което обвини Филчев в злоупотреба с власт и настоя да бъдат предприети действия за легалното му отстраняване от поста. Висшият съдебен съвет започна проверка по случая, след като неговият председател - правосъдният министър Станков, внесе писмото за разглеждане.

Филчев се опита да осуети проверката чрез изявлението си, че срещу Едвин Сугарев е образувано дело за набедяване. Юристи, сред които и шефът на парламента Огнян Герджиков обявиха, че няма правни основания за подобни действия.

Така или иначе обаче машината вече беше завъртяна. Чуха се гласове на прокурори, експерти и медии, че

този път институциите трябва да обърнат внимание на сигналите срещу главния прокурор

ако България е правова държава.

Междувременно страната получи покана за членство в НАТО и пет дни по-късно Съединените щати чрез своя посланик в София предупредиха, че престъпността в България е твърде организирана и твърде видима. Патронажът на организираната престъпност върху институциите и политиката е заплаха за държавата, каза още американският посланик.

Друга основна критика и на ЕС, и на НАТО, е по отношение на съдебната система в България, която е нереформирана, неефективна и корумпирана. Преди три месеца председателят на Американския комитет за разширяването на НАТО дори посочи директно проблема - безконтролността на главния прокурор и фигурата на главния прокурор.

Преди два дни премиерът Симеон Сакскобургготски заяви пред най-големия италиански всекидневник, че най-голямо изпитание за България е съдебната система и определи магистратите като хора със стари възгледи и стари политики, които не могат да бъдат помръднати.

На този фон в четвъртък гръмна скандалът с подхвърлената във в. "Труд" секретна стенограма от военно-апелативна прокуратура. По думите на зам.-главния прокурор Христо Манчев с тази справка, предоставена на Висшия съдебен съвет, се давал пълен отговор на отправените към началника му Никола Филчев обвинения.

Именно тази справка с преразказ на подслушани телефонни разговори трябваше да внуши, че министър Станков бил изнудван от Едвин Сугарев да внесе във ВСС папката с доказателствата срещу Никола Филчев.

Станков обаче каза, че не е изнудван и не се притеснява от разговорите си със следените от МВР лица. Той изтъкна, че цялата афера е скалъпена от ченгета и целта е вниманието да бъде отклонено от реформата в съдебната власт.

Малко по-късно вътрешният министър Георги Петканов призна, че подслушването е станало с негова благословия, но то било разпоредено не за колегата му Станков, а за следствения спецполицай Живко Георгиев. Петканов не обясни защо тогава МВР не е изчистило от записа Антон Станков, след като той със сигурност не се числи към криминалния контингент.

Така в крайна сметка

нещата станаха още по-сложни, но за сметка на това по-ясни

Операцията на Никола Филчев за неутрализиране на противниците му е логистично осигурена от вътрешния министър Георги Петканов. За изпълнение на тази си мисия очевидно Петканов не се спира пред нищо, доказателство за което е публичният шантаж срещу колегата му Антон Станков. От своя страна Никола Филчев отвръща с услуги на вътрешния министър, като образува дела срещу негови противници, какъвто беше случаят с възобновеното дело срещу бившия шеф на НСС ген. Атанас Атанасов.

Оттук нататък

премиерът Сакскобургготски е изправен пред може би най-сериозното си изпитание.

Той знае, че всеки решителен ход срещу главния прокурор може да доведе до крах на кабинета, тъй като Филчев разполага с лостовете и механизмите, за да образува дела срещу министри, да спира приватизационни сделки и т.н. Но още по-опасното от тези открити и в крайна сметка законно оправдани форми на атака са шантажът, заплахите или общите интереси, с които главният прокурор държи част от хората на царя - и в правителството, и в парламента.

Ако Симеон обаче не предприеме действия, положението ще стане още по-тежко, защото всеки ход на управляващите по посока на НАТО ще бъде саботиран или осуетяван.

В тази ситуация от ключово значение ще е позицията на президента Георги Първанов, който поддържа отношения на доверие и близост именно с вътрешния министър Петканов и главния прокурор Филчев. Първанов се разграничи от казуса "Филчев", възникнал след откритото писмо на Сугарев. Тази му позиция на щраус със заровена глава в пясъка обаче не може да продължи дълго, защото характерът и мащабите на проблема изискват избор на ясна позиция по същество - каква държава е България.

Този отговор политиците и институциите трябва да дадат до една година, когато предстои ратификацията на договора за НАТО - "сертификат" за качеството на българската демокрация и върховенството на закона. Но ако решат да чакат цяла година, до ратификация може и да не се стигне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.