Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговци на ток се оплакаха от спекулативни цени от 2500 лв/МВтч за балансиране

5 коментара
Методиката води до огромно изкривяване на пазара за недостиг или излишък на електроенергия на пазара, сн. GettyImages

Търговци на електроенергия алармираха, че заради промяна в нормативни документи се изкривява пазарът на ток и се стига до екстремни и спекулативни цени за балансиране на излишъка и недостига на електроенергия в системата, което ока продължи ще има дългосрочно отражение върху крайните цени на тока, на стоките и услугите и в крайна сметка на икономиката.

От Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ) и Асоциация "Свободен енергиен пазар" (АСЕП) призоваха енергийния регулатор да оттегли проблемната, според тях, методиката за определяне на цени на балансираща енергия, влязла в сила на 1 май и вече довела до цена от 2500 лв./МВтч за недостиг и то в неделя. Според двете организации освен това има непрозрачност при търговете за балансираща енергия – такава, каквато производители и потребители могат да продават и купуват, ако не са си направили добре плановете и при излишък цените са ниски и дори отрицателни, а при недостиг – скъпи. При това положение нищо не пречи цената за недостиг да стигне и 10 хил. лв./МВтч, което ще накара производителите на електроенергия да стоят в позиции на излишък, което също не е добре за енергийната система.

Цени от минус 50 лв. за излишък и 2500 лв. за недостиг

Оспорваната методология влезе в сила на 1 май 2024 г. и целта ѝ беше да се преодолее проблемът с големите количества излишна енергия. Първите прогнозни цени, публикувани на сайта на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), който управлява преносната мрежа и се занимава с балансирането на потоците в нея, са от 17 май и показват, че цените, предлагани от доставчиците на балансиращи услуги, са от минус 50 лв/МВтч (за регулиране надолу) до 600 лв/МВтч. (за регулиране нагоре). Два дни по-късно в неделя, в периода от 10 до 18 ч., прогнозните цени за недостиг са трайно над 1500 лв./МВтч, достигайки в отделни часове до 2500 лв/МВтч.

От публикуваните данни става ясно, че екстремните стойности се дължат на т.нар. трети изчислителен етап от методиката за определяне на цени на балансиращата електрическа енергия – предложените цени от доставчиците на балансиращи услуги са в порядъка на 500 – 600 лв/МВтч, а прогнозният небаланс на системата варира около 200 МВтч за всеки период на сетълмент.

Пазарно изкривяване

Търговците посочват, че те и други пазарни участници са предупредили за възникването на подобно изкривяване с цените за небаланс още при обсъждането на документа, но от ЕСО и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не са им обърнали внимание.

"За нас цени за недостиг от 2500 лв/МВтч. в неделя на обяд са абсолютно неоправдани. Преди влизането в сила на новата методика изчисленията за цената за недостиг при цена на въглеродните емисии от около 80 евро, беше определена на минимум 360 лв. В момента при цена на емисиите около 72 евро, без да има пределна цена, стигаме до тези нереално високи цени на недостиг. От публикуваните предварителни данни не става ясно кои са активираните мощности - не са свързани с данните за количества и цени. Няма никаква яснота кой източник е активиран и на каква цена от обявените търгове. Няма никаква прозрачност на балансиращия пазар – цел, която трябваше да бъде постигната съгласно приетата Методика и европейските директиви" посочват от АТЕБ и АСЕП в позицията си.

Според тях липсата на конкуренция при доставчиците на балансираща енергия и свободата, която имат да определят по свое собствено усмотрение, без никаква пазарна логика и без праг на цената, води до изключително изкривяване на пазара и пълна непредвидимост за разходите, които могат да очакват всички пазарни участници.

Непрозрачност на сделките

"Както за неделя предложените цени са 500-600 лв/МВтч и след прилагане на коефициент стават 2500 лв/МВтч, така без никаква пречка може да бъде предложена цена от 2500 лв/МВтч и след прилагане на коефициент да стане 10 000 лв/МВтч. Методиката определя цени за активиране на балансиращи мощности при липса на достъп до централизиран европейски балансиращ пазар, от приоритетен списък на ЕСО. Този списък реално не е показан никъде за свободен достъп от участниците на пазара и обществото. В списъка с регистрирани мощности за балансиране, публикуван на сайта на ЕСО, ясно се виждат малкото участници в балансиращия пазар, като също не са ясни крайните резултати от търговете за активиране на балансиращи мощности, допълва се в изявлението на търговците на ток.

Според тях това ще доведе до увеличение на крайните разходи за балансиране. Те са били между 3 и 6 процента от средната борсова цена на пазар "Ден напред" на борсата, а при новата методика ще стават 21%-27%.

Почти десеторен ръст на разходите

Това означава среден разход за балансиране от 25-40 лв/МВтч, каквито разходи не се прадвидени в настоящите договори на доставчиците на ток с крайните потребители, както и на обществените снабдители. Което на свой ред би довело до повишаване на цените и за бизнеса, и за домакинствата, защото ще се отвори финансова дупка при всички участници. Това ще доведе до рязък скок в цените за всички, а от там и до ново изкуствено "напомпване" на инфлацията в страната с нови около 6%, заявяват двете асоциации. Те отбелязват, че поскъпването на тока през 2021 и 2022 г. са били сред основните причини за вдигането на инфлацията с около 30 процента.

Те призовават за пълна прозрачност при публикуване на източниците и цените на балансиране. Според тях не е логично енергията за покриване на недостиг от ВЕЦ, ФЕЦ, ГЕЦ или ТЕЦ да струва 500-600 лв/МВтч. и това да превърне цялата икономика на страната в потърпевша на желанието на малко участници за свръхпечалби за кратък момент от време.

Трябваше, но не стана

Организациите също така обръщат внимание, че новата методика отразява в себе си две промени на пазара на ток, които трябваше да се случат от 1 юли 2024 г., но се отлагат. ЕСО е трябвало да се присъедини към европейските платформи за балансиране, но това засега остава за края на годината. Също от 1 юли трябваше и крайните снабдители на ток за домакинствата да купуват от борсата, което е щяло да минимизира небалансите, които те самите причиняват в системата. Това обаче няма да стане сега, а от следващия юли.

Затова АТЕБ и АСЕП призовават КЕВР да отмени тази методика преди публикуване на окончателен сетълмент за месец май 2024 г. и същевременно да постанови формиране на цените за небаланс, съгласно предишните правила.

Според тях това ще гарантира на пазарните участници, че няма да има спекулация с цените за балансиране. След това регулаторът трябва да редактира отменения документ като асоциациите обявяват готовност да участват в среща, на която да се обсъдят възможните мерки за решаване на проблема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #5

    Жената на Кадиев харесва тези цени!

  2. Георги Съдиев
    #4

    "Токът" нито се продава, нито се купува. Боравенето с термина ТОК, показва колко е необразовано нашето журналистическо съсловие (за политиците изобщо не става дума). Не може да се твърди, че терминът е получил "гражданственост". Все едно да кажеш рога вместо пръч. Продава се ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ (киловатчаса), кото математически се получава от умножението на ВРЕМЕТО (часове) по НАПРЕЖЕНИЕТО (волти) по силата на ТОКА (ампери) по фактора на мощност (косинус Fi). Рогата са си рога, ала на козата и трябва ПРЪЧ! Накратко: рога (ток) - пръч (електроенергия)!!

  3. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #3
  4. Коментарът е изтрит в 18:12 на 23 май 2024 от автора.
    #2
  5. Калико Джо
    #1

    Тежка е професията - търговец на ток.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.