Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търпимостта към бившите бунтовници от АОК се изчерпва

0 коментара

Търпимостта на международните власти в Косово към бившите бунтовници от Армията за освобождение на Косово /АОК/ на етническите албанци, която беше очевидна след края на войната преди три години, сега започна да се изчерпва.

Напоследък зачестиха арестите и санкциите срещу бивши бунтовници. Миналият месец полицията на ООН арестува шестима бивши бойци на АОК по подозрение в извръшване на "сериозни престъпления" срещу техни сънародници през юни 1999 г., веднага след края на войната.

Сред тях е високопоставен бунтовнически командир от времето на войната и по-късно официален представител на Корпуса за защита на Косово /КЗК/. По-важното е, че заподозреният е брат на бившият лидер от АОК Рамуш Харадинай, който в момента е известен политик. Повечето от останалите арестувани в групата също са членове на КЗК - организация, която води началото си от разформированата Армия за освобождение на Косово.

Официално КЗК е организация за цивилна защита на Косово под надзора на мисията на ООН в Косово /ЮНМИК/ и мироопазващите сили на НАТО /КейФОР/. Ръководството на КЗК, някои политици и по-голямата част от населението обаче виждат в нея ядрото на бъдещата армия на Косово. Организацията е създадена през септември 1999 г. като част от споразумението за демобилизиране и реформиране на АОК, а членовете и лидерите ѝ са бивши бойци и военни.

КЗК има 3 000 активни и 2 000 запасни членове, като някои от тях са въоръжени. Тази ситуация поставя проблеми пред международната общност, която все още смята Косово за част от Югославия, поне докато не бъде решен бъдещият му статут.

При друг опит за намаляване на влиянието на бившите бунтовници неотдавна международните представители предложиха да бъде разпусната запасната част на КЗК от 2 000 души. Тази идея беше остро разкритикувана от бившите бунтовници и до този момент не ѝ се придава голямо значение.

Международната администрация освен това иска да укрепи законовия ред в Косово и да покаже, че никой не стои над закона - нещо, което е в разрез с предишния статут на бившите структури на АОК.

ЮНМИК обяви, че иска да се противопостави на организираната престъпност и да гарантира сигурността на разселените косовски сърби при тяхното завръщане.

"Нулева толерантност към престъпността" е лозунгът, който най-често използва ръководителят на ЮНМИК, германският дипломат Михаел Щайнер.

Арестуването на членовете на КЗК обаче разгневи командира на КЗК и бивш началник на щаба на АОК генерал Агим Чеку. Той заяви, че представителите на ООН не са искрени, когато казват, че целта на действията им е единствено всеки да отговаря пред закона. "Не вярваме, че тези арести бяха извършени случайно точно сега. Те идват в момент, в който КЗК се разраства и предприема конкретни стъпки за постигане на цели си. Това ни кара да мислим, че някой иска да спре разрастването на КЗК", каза Чеку. "Ние сме единодушни, че международната общност е предубедена, което е причината за несправедливото отношение към КЗК", отбеляза генералът пред репортери.

От друга страна командирът на КейФОР генерал Марсел Валентин отхвърли твърденията на Чеку и подчерта, че арестите не са имали за цел КЗК, а отделни лица. Това изявление в никакъв случай не разубеди Агим Чеку, който беше удостоен с генералско звание в редиците на хърватската армия по време на войната през 1990 г.

Това е голям удар за КЗК, независимо че замесените лица са обвинени за престъпления, които са извършили преди да станат членове на корпуса, отбеляза Чеку. Ръководството на КЗК също протестира срещу начина, по който са били извършени арестите, твърдейки, че полицията на ООН е използвала насилие. "Главното командване на КЗК е изключително обезпокоено от бруталното отношение на полицията на ООН към тримата представители на КЗК и от откритата омраза към членовете на корпуса и към самата организация", заяви ръководството в изявление за пресата и разкритикува "неоправданото поведение, което не се вписва в стандартите на никоя демократична държава".

Полицията на ООН отрече тези твърдения. КЗК обаче предупреди, че тези действия ще подкопаят доверието на членовете на корпуса и хората в Косово в полицията на ООН. Косовските албански политици, включително и бившите политически лидери на АОК, през последните няколко дни запазиха мълчание, очевидно опитвайки се да избегнат евентуална конфронтация с международната общност.

Междувременно Радио Свободно Косово, което по време на войната беше радиостанция на АОК, излъчи коментар, придаващ политически оттенък на арестите. Според него арестите ще повлияят на предстоящите местни избори, като навредят на имиджа на бившите бойци.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.