Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се предмет на дейност за новия контролен орган в съдебната власт

12 коментара

Ръководителите на съдебната власт изразиха съмнения към планираното създаване на нов контролен орган в съдебната система и подкрепиха безрезервно единствено отпадането на магистратските имунитети.

Във вторник специализираната парламентарна комисия изслуша шефовете на Върховния касационен съд (ВКС), Върховния административен съд (ВАС) и заместника на главния прокурор, дошли да представят становища по четвъртите поправки в конституцията. Впечатление направи многозначителното отсъствие на министъра на правосъдието Георги Петканов (НДСВ), който предал, че не е в София, а в същото време не е намерил за нужно да изпрати в комисията нито един от своите заместници.

Отговарящият за папки

“Мога да си обясня отсъствието на г-н Петканов с факта, че след тези промени неговото министерство ще отговаря само за папки”, коментира депутатът от ОДС Филип Димитров.

Преди две седмици цялото политическо ръководство на правосъдното ведомство се изказа против изваждането на инспектората и закрепянето му към Висшия съдебен съвет (ВСС). 

Инспекторатът да остане в МП с разширени правомощия

Председателите на ВКС и ВАС се обявиха инспекторатът да бъде оставен в Министерството на правосъдието (МП) и да му бъдат увеличени правомощията.

Внесеният от БСП, НДСВ и ДПС проект предвижда да се създаде инспекторат към ВСС, чийто членове ще бъдат избирани от Народното събрание с 2/3 мнозинство. Неговата задача ще е да проверява дейността на всички органи на съдебната власт, без да засяга съдържанието на правораздавателната дейност.

Според заместник главния прокурор Валери Първанов, ако парламентът даде на инспектората възможности, каквито досега е имал същият орган в Министерство на правосъдието, той би бил безпредметен.

Според шефа на ВКС Иван Григоров тези промени в конституцията няма да доведат до реално подобрение в съдебната власт. По думите му конституционно-правната регламентация на инспектората е вътрешно противоречива, което изключително ще затрудни регламентацията му на  законово ниво, а оттам и функционирането му.

Това е така, защото органът ще се избира от Народното събрание, ще действа сам служебно, както и по искане на широк кръг субекти, а ще се отчита пред ВСС, който няма да бъде конкретният му работодател.

Григоров отбеляза, че липсва механизъм, чрез който да бъде прекратяван мандатът на бъдещите членове на инспектората.

Шефът на ВАС Константин Пенчев заяви, че не би имало полза от инспекторат, който само да “преповтаря” вече съществуващия в Министерството на правосъдието.

“Всеки може да влезе в Интернет и да види на страницата на ВАС колко години след насрочването на едно дело то още не е решено”, заяви той. Пенчев призова депутатите да измислят някакви по-специални правомощия, ако смятат да правят такъв орган.

Антикорупционни функции

Заместникът на главния прокурор предложи на инспектората да се възложат антикорупционни действия - проверка на имотните декларации на магистратите, както и на сигнали за корупционни действия на магистрати.

Иван Григоров каза, че ако парламентът приеме главният инспектор и членовете на инспектората да се избират с мнозинство две трети от всички народни представители, трябва да се помисли и за мнозинството, с което се избират членовете на ВСС от т.нар. парламентарна квота. Инспекторатът ще бъде орган към ВСС и не би трябвало да бъде на по-високо нормативно ниво, аргументира се той.

Григоров призова депутатите да помислят и за законодателни промени по отношение на тълкувателната дейност на ВКС, записана в конституцията. Съдиите във ВКС не са в състояние да изпълняват тази своя дейност по обективни причини, каза Григоров и посочи, че трябва да се намали обемът на работа на ВКС като трета инстанция в съдебния процес, защото доброто правораздаване се свежда до качество, ефективност и бързина, които се влияят от натовареността на съдилищата.

Постоянно действащ ВСС

Константин Пенчев предложи 22-та избираеми членове на ВСС да бъдат постоянно действащи, защото ВСС е правителството на съдебната власт и то трябва да работи постоянно, а не като борд на директори. Според Пенчев постоянно действащият ВСС би бил по-независим и полезен за съдебната система.

Местата на постоянните членове на ВСС като съдии, прокурори, следователи и адвокати да се пазят за петте години мандат като служебният им статус през това време да е “платен отпуск”, предложи Пенчев.

Иван Григоров подкрепи предложението на колегата си.

Депутати от управляващото мнозинство завиха пред Mediapool след заседанието, че приемат по същество с предложението за постоянен ВСС.

Въпреки това сигналите от БСП и НДСВ са, че тази промяна не може да се случи при тази поправка в основния закон. Възможно е той да бъде създаден с новия Закон за съдебната власт, чието изготвяне ще започне през януари.

Депутатите изказаха и резерви по отношение на предложението на прокуратурата за даване на “антикорупционни” правомощия на инспектората.

Първото четене на конституционните промени ще е на 29 ноември, реши във вторник ПГ на Коалиция за България. Тогава промените трябва да бъдат гласувани с три четвърти мнозинство. На следващите заседания на конституционната комисия ще бъдат разглеждани предложенията за децентрализацията на местната власт и отмяната на задължителната военна служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pete
    #13

    да подаде оствка, а "ръси мозък"! Само позорното петно, което си лепна с т.нар. "диагноза на Филчев"?!Ама, къде ти ще търсиш в такъв достойнство и мъжество!

  2. Знаещ
    #12

    Къде беше бе Иванчо, като подкрепяше оня луд Филчев, като заедно вършехте мърсотии и от страх единия да не натопи другия въртяхте мръсни сделки? Съжаляваш може би ,но кой ще изтрие свършените от тебе гнусни дела под диктовката на Филчев? Хората помнят и господ гледа!!!

  3. Пенчо Пенев
    #11

    И тоя ще си иде като Филчев. А като си отиде никой няма и да го знае. Само че посланик няма да отиде.

  4. georgi
    #10

    Sigurni li ste che znaete koi e Ivan Grigorov? Zashto govorite gluposti?Za vas vsichki sa izmamnici - za tova svesnite hora ne iskat da se zanimavat s politika ili da stavat magistrati. Zashtoto vie ochernyate vsichki - bez da imate nyakakva prichina

  5. Пенчо Пенев
    #9

    Не си прав, георги. Ти си някой качен кретен от Григоров във ВКС. Признай си, признатия грях е половин грях.

  6. Pete
    #8

    Ако срещна лицето ИГ на улицата бих изкрещял с все сили (така че да му настръхне косата) :"ОСТАВКА!ОСТАВКА!"

  7. Червен другар
    #7

    си вземи халчетата

  8. Pete
    #6

    съм в перфектно физическо и ментално здраве!Но, се съмнявам, дали лицето ИГ е в добро психическо състояние, особено сле позора "Филчев"!Все пак, за да те успокоя - все някога ще почна да пия хапче-какво да се прави това е биолгия! Но тогава със сигурност лицето ИГ няма да е на този пост най - малкото, а и едва ли ще се отървал от общественото презерение!

  9. Българан
    #5

    Крайно време е да прочистим съдебната система!!

  10. НОВЕ
    #4

    Ив.Григоров е един от малкото висши съдии, които не приемат наржданията на БСП. Затова е наредено на червените оплювачи във форума, да плюят както намерят за добре,надявайки се това да има резултат в очернянето на съдията. Напразно си хабите плюнките. Обществото знае кой е Ив.Григоров.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.