Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Технологиите ще отнемат работата на над 7 млн. души в света до пет години

5 коментара
Технологиите ще отнемат работата на над 7 млн. души в света до пет години

“Над 7 милиона души ще загубят работата си вследствие на развитието на технологиите”, заяви Гергана Раковска, консултант по въпросите на образованието към просветното министерство, която ще участва в четвъртото издание на инициативата DigitalKidZ: Наука. Образование. Технологии. Светът на бъдещето, която ще се състои на 19 март в София. Една от дискутираните теме ще е как децата да бъдат подготвени за тези предизвикателства на пазара на труда и дали социалните или професионалните компетенции следва да вземат превес в образователната система.

До 2020 г роботите ще изземат работните места, които изискват рутинни, чиновнически умения, както и обработване на големи количества данни, според изследването "Бъдещето на работните места", представено в Давос преди няколко седмици.

Генетиката, изкуственият интелект, роботиката, нанотехнологиите, триизмерният печат и биотехнологиите са само част от областите, които ще претърпят огромно развитие и ще положат основите на една революция, каквато не сме виждали. Промените ще засегнат по-силно жените, тъй като по-малък брой от тях се реализират в STEM областите (наука, технологии, инженерство и математика), допълва Раковска.

Светът се променя прекалено бързо и според някои изследвания по кариерно развитие 60% от най-търсените професии през следващите 10 години все още не съществуват.

За съжаление България ще бъде една от държавите в Европа, които са най-застрашени от демографските тенденции в STEM поради застаряващото население на страната и високата възраст на по-голяма част от преподавателите в образователната система. Тази тенденция, съчетана с високия процент на емиграция на едни от най-високо образованите млади учени и експерти, предвещава криза на пазара на труда, смятат от инициативата DigitalKidZ, която подпомага родителите и учителите на съвременните деца, представители на поколение Z, да развият своето критично мислене и грамотност в боравенето с цифровите технологии и медии.

Децата днес имат онлайн идентичност преди да се научат да говорят, а нерядко и преди да се родят изобщо. Насоките за това как да ползват подходящи за тяхната възраст инструменти става критично важно. Умението за решават проблеми, да имат познания в областта на биотехнологиите и биоетиката и компетенциите да защитават онлайн идентичността си става задължително, твърдят от DigitalKidZ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    "По-голямата част от бизнеса в САЩ не е корпоративен и няма наемни работници. Най-големият сектор в американската икономика е този на услугите, в който е заета около три четвърти от работната сила. Почти целият реален доход отива в 20% от домакинствата." Ако 20% притежават голяма част от БВП, останалите 80% извършват услуги, с които "преразпределят" средства и материални блага. Това показва как се развива бизнеса и какви професии "се налагат" в развитата технологично Америка. Всички науки и професии, които се споменават в статията, не са основа на икономиката, а се "създават сега" в научните лаборатории и в унивеситетите на някои развити страни.

  2. Umoren
    #4

    Ужас? 7 млн. при 7,3 млрд. население на земята....

  3. Дядо ми Петър
    #3

    "DigitalKidZ: Наука. Образование. Технологии. Светът на бъдещето, която ще се състои на 19 март в София" Едно от хубавите неща на "науката" е, че обикновено е съпроводена от международен туризъм.

  4. pepe
    #2

    Намалява нуждата от нискоквалифициран труд, увеличава се тази от квалифициран такъв. А и в момента се търсят добри програмисти. А развитието на технологиите ще позволи на хората да правят неща, които в момента въобще не могат. А и кой всъщност иска да бъде роб на труда. По принцип от икономическа гледна точка /при сегашната система/ роботите не могат да "изместят" хората, защото тогава няма да има "потребители" за това, което компаниите произвеждат, освен ако не се намери алтернативен начин за разпределение. Освен това роботите не са избиратели.

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.