Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Текат преговори за предаване на молла Омар

0 коментара

Руското ръководство е изправено пред избор - да потвърди прозападната си ориентация и да остане в създадената от Вашингтон международна коалиция или да се опита да защити стария си партньор и съратник - Ирак от нападение от САЩ. Именно Ирак може да стане следващият след Афганистан обект в антитерористичната кампания.

За Русия този избор е още по-сложен поради започналия конфликт между Индия и Пакистан. Във връзка с това може да се припомни, че Москва и Делхи са свързани с Договор за дружба и сътрудничество, макар той да не предвижда пряка военна подкрепа за Индия. Откровеното или мълчаливо съгласие на Русия с новата евентуална акция на Вашингтон може да доведе до коренно преразглеждане на взаимоотношенията с Делхи, а също и с Пекин, които при желание може да сметнат Москва за недостатъчно надежден съюзник и партньор.

Според специалистите, възможни са три варианта на действия на САЩ спрямо Ирак.

"Мек" - при който американците, като и през 1991 година, ще се ограничат с масирани бомбардировки на страната, като унищожат нейната военна и промишлена инфраструктура, но не засегнат Саддам Хюсеин. Максимално отслабен, диктаторът вече не би представлявал сериозна военна опасност за съседите си, преди всичко за Израел, което обаче не би изключило от негова страна подготовката на терористични актове спрямо САЩ.

"Мекият" вариант на наказание на Ирак от американците е най-приемливият за повечето участници в международната антитерористична коалиция. Вероятно биха го приели достатъчно спокойно и арабските страни, и Израел, зает с изясняване на отношенията с палестинците, и западноевропейските държави, а волю-неволю и Русия, която би се ограничила само с официални полупротестни декларации или с някакви дипломатически маневри.

Но Вашингтон едва ли ще се ограничи с полумерки. Възможно е главната и както в случая с Афганистан, не обявена официално цел на иракската кампания на САЩ - получаването на пряк достъп до суровинните източници, да може да бъде изпълнена само чрез втория, "твърд" вариант на сблъсък със Саддам Хюсеин - отстраняването му от властта и нейното предаване на лидери, послушни на Вашингтон.

Най-кошмарният за всички странични наблюдатели и за участниците в евентуална нова война с Ирак вариант е неговото разпокъсване или разпадане на няколко части: кюрдски север, шиитски юг и център с араби-сунити и християни. Това не би устроило на първо място най-близките съседи - Иран и особено Турция, за която възникването на независим Кюрдистан в непосредствена близост би създало огромни вътрешни проблеми.

При евентуално сваляне на Саддам Хюсеин американците много трудно биха могли да удържат ситуацията на границата между втория и третия вариант, тъй като могат да се задействат недостатъчно подвластните им националистически сили в Ирак.

Какъв ще бъде отговорът на Саддам Хюсеин? Иракският лидер вероятно не само ще се постарае да окаже съпротива на американците, но и ще се опита да предизвика хаос в региона, за да може да разедини силите на своя противник. Подобна тактика използва Саддам Хюсеин и по време на войната през 1991 година, когато нанесе ракетен удар по Израел. Ако американците не унищожат веднага след нападението иракските ракетни установки, подобна атака срещу Израел може да бъде повторена. Израелските генерали и някои политици вече дадоха да се разбере, че този път Вашингтон няма да може да ги разубеди да дадат пълномащабен отговор на Багдад. Подобна размяна на удари може да предизвика някои други арабски страни да предприемат твърди мерки спрямо Израел, на което се надява и Саддам Хюсеин. Нещо повече, не е изключено при най-неблагоприятния развой на ситуацията иракският лидер да прибегне до оръжие за масово унищожение. Във всички случаи Саддам Хюсеин ще се постарае да превърне в "горящ факел" не само своята страна, но и целия регион. Поради това "най-благоприятният" вариант за развой на военните действия на САЩ е блицкриг или още по-добре - ликвидиране на иракския лидер още в първия етап на акцията.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.