Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Температурите ще се покачват със завръщането на Ел Ниньо

0 коментара
Температурите ще се покачват със завръщането на Ел Ниньо

Очаква се температурите да се покачат в голяма част от света след появата на Ел Ниньо в тропическата част на Тихия океан за първи път от седем години насам, съобщи Световната метеорологична организация (СМО) във вторник, цитирана от АП и АФП.

Явлението Ел Ниньо - затопляне на температурата на водната повърхност в източната и централната част на Тихия океан, е съпътствано от екстремни метеорологични прояви - от тропически циклони до проливни дъждове и тежка суша.

Изявлението на СМО потвърждава доклад от миналата година на Центъра за климатични прогнози към Националното управление на САЩ за изследване на океаните и атмосферата, според който явлението вече се е завърнало.

Най-горещата година в света в историята - 2016 г., съвпадна с пик на Ел Ниньо, въпреки че според експерти изменението на климата подхранва затоплянето дори в години без това явление.

Според СМО обаче този рекорд скоро може да бъде подобрен. Организацията обяви през май, че е налице голяма вероятност една от следващите пет години да стане най-горещата в историята поради Ел Ниньо и антропогенното глобално затопляне.

„Да ви кажа дали това ще е настоящата или следващата година е трудно“, каза Вилфран Муфума Окия, ръководител на Регионалната служба за климатични прогнози към СМО, пред репортери в Женева във вторник.

„Това, което знаем, е, че през следващите пет години вероятно ще имаме една от най-топлите години в историята“, уточни той.

По време на Ел Ниньо ветровете, духащи на запад покрай екватора, се забавят и топлата вода се изтласква на изток, създавайки по-топла температура на повърхността на океана. Явлението се случва средно на всеки две до седем години и може да продължи от девет до 12 месеца според СМО. Обикновено се свързва с увеличаване на валежите в някои райони на света като южната част на Южна Америка, южната част на Съединените щати, Рога на Африка и Централна Азия.

В миналото е причинявало тежки засушавания в Австралия, Индонезия, части от Южна Азия, Централна Америка и северната част на Южна Америка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.