Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Терапия с куче в детската болница "Иван Митев" гони страха и стреса

4 коментара
Терапевтичното куче Ричард ще гостува два пъти в месеца на малките пациенти в болницата по детски болести "Проф. Иван Митев", за да ги откъсне от стреса и болката. Снимката е от участието му в "Дни на психологичната помощ в болнична среда" през 2019 г. във ВМА.

Терапевтичното куче Ричард гостува за първи път тази седмица в специализираната болница по детски болести "Проф. Иван Митев" заедно със своята треньорка Михаела Михайлова. Кучето беше посрещнато с голямо въодушевление и усмивки от малките пациенти и персонала на болницата и успя да внесе свежо настроение в иначе стресиращата болнична среда. Проучвания показват, че терапията с обучени кучета дава утеха и подкрепа на пациенти от различни възрасти, особено на децата. Затова от болницата планират да направят срещите на децата с кучето Ричард редовни и то да ги посещава два пъти в месеца.

"Опитваме се да включваме различни психосоциални дейности в болницата, така че да внасяме глътка свеж въздух в болничната среда, която е много стресираща и за децата, и за родителите, и за служителите. Идеята е да намалим тревогата при децата, да има нещо от познатата им среда, което да им оправи настроението", разказва пред Mediapool психоложката на болницата Арета Зумерова. Една такава активност например е гостуването на куклен театър в лечебното заведение, което също се случва периодично. Зумерова обяснява, че подобни дейности имат позитивен ефект върху болните деца и техните родители, тъй като се събират с други хора, които преминават през същите или сходни проблеми.

Ползи от терапевтичните кучета

Ето какви са най-важните ползи от срещите с терапевтични кучета:

  • Подпомагат придобиването и използването на по-адаптивни механизми за справяне със стресови ситуации и трудни емоции по време на болничния престой.
  • Предоставят подкрепа при медицинските манипулации и подпомагат ресурсите за управление на болката.
  • Осигуряват чувство за сигурност, емоционална подкрепа и предлагат безусловно приемане и положително отношение.
  • Могат да насърчат релаксацията. Изследвания показват, че играта и галенето на животно може да помогне в понижаване на кръвното налягане, сърдечната честота и повишаване на хормоните, отговорни за чувството на щастие.
  • Изследвания показват, че редовните срещи с кучета подобряват когнитивните процеси и самоувереността.
  • Предоставят среда на забавление, поради игривия си характер, подобряват атмосферата в болнична среда и намаляват нивото на професионална преумора. 

"Децата с хронични заболявания понякога се чувстват много изолирани и особено новодиагностицираните си мислят, че само на тях им се случва това", посочва тя.

В търсене на още такива дейности, които сплотяват и отнемат от стреса в болницата, се ражда идеята за гостуването на терапевтично куче.

Такъв опит вече има в пловдивската университетска болница  "Свети Георги", където кучето Мони гостува на Детското онкохематологично отделение.

"Още през 2019 г. на конференция във ВМА за психологичната помощ в болнична среда треньорка, която се занимава с коне и кучета, представи този вид терапия. Това ми изникна в съзнанието и реших да се свържа със собственичката на кучето Ричард д-р Велислава Донкина, която също е психолог. Тя се съгласи да ни съдействат. Аз не съм се съмнявала, че ефектът ще е позитивен, но се убедиха и хора, които първоначално бяха по-скептични и реагираха с въпроси: Ама как така куче в болница?! Това не е ли много странно? Как ще реагират другите? Няма ли да се заразят децата от нещо? Всъщност това беше един от най-свежите дни в болницата, всички бяха изключително ентусиазирани", разказва Зумерова.

"Кучето дойде в 11 ч. преди обяд. Още от 8 ч. сутринта започнахме да събираме т.нар. информирани съгласия от родителите, че са съгласни децата да се срещнат с кучето, тъй като има хора, които ги е страх, имат алергия или просто може да не искат. Още в началото децата бяха много ентусиазирани, но и недоверчиви, че кучето наистина ще дойде. Но после, като го видяха, не мога да опиша промяната в лицата им", спомня си психоложката на болницата.

По думите ѝ децата стават по-активни и постоянно говорят за кучето, дори на следващия ден след гостуването.

Тя е уверена, че при такова изживяване по време на болничния престой децата няма да вземат само стреса, скуката и болката от медицинските манипулации, а и нещо хубаво, което ще отнесат със себе си. "Най-после говорим и за качество на живот, а не само за физическото здраве на децата", споделя тя.

"Кучето може да присъства при стресиращи манипулации като вземане на кръв, но още не сме го пробвали. Ще стигнем и дотам обаче, защото това е дългосрочен проект и Ричард ще идва 2 пъти в месеца", обяснява Зумерова.

Асистираната от животни терапия е изключително разпространена в Западна Европа и САЩ. Тя се провежда главно с кучета и коне. Терапията с коне се прилага успешно при деца със специални образователни потребности, с двигателни нарушения, аутизъм и др. и има проучвания, че им се отразява много добре.

Терапевтичните кучета са специално обучени с треньор, така че да не са агресивни, да обичат да ги галят, да толерират мачкане, деца и голяма врява около тях и да се подчиняват на команди. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кремлинско Хуйло Путлер
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ама ти, като несофийска човекоподобна мамуна си мислиш, че можеш да изкажеш тъпото си мнение , без да те обидим както си трябва лш? Ма такива като тебе не можеш да ги обидиш достатъчно...

  2. Мазен Кумунис
    #3
    Отговор на коментар #2

    Евтаназия на кучета и кучкари! Цяла София е осрана и опикана от кучета. Само така ше подобрим атмосферата в София. ;)

  3. Owal
    #2
    Отговор на коментар #1

    Евтаназия за теб и подобните. Ще реши маса проблеми. ;)

  4. Мазен Кумунис
    #1

    Цяла България се надява да дойдат виетнамците и да се решат проблемите с тия помияри тук! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.