Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тибетски монаси се добраха до чужди репортери с обвинения към властите

15 коментара
Тибетски монаси се добраха до чужди репортери с обвинения към властите
Тибетски монаси нахлуха в четвъртък на пресконференция в Лхаса, като обвиниха китайските власти в лъжа за последните протести и казаха, че Далай Лама няма нищо общо с насилието в района, разказаха чужди журналисти, цитирани от Ройтрес.

Инцидентът обезпокои китайското правителство, което допусна отбрана от него група чужди журналисти на предварително режисирана обиколка в Лхаса, където властите казват, че стабилността е възстановена.

В отговор на тревогите на международната общност за ситуацията в страната преди Олимпиадата в Пекин през август, правителството заяви, че силите за сигурност са действали сдържано.

Група от около 30 непоканени млади монаси прекъсна пресконференцията в храма Цзокан и започнаха да скандират "Тибет не е свободен. Тибет не е свободен".

"Не им вярвайте. Те ви заблуждават. Те ви говорят лъжи", са казали монасите, предаде по телефона от Лхаса кореспондентът на американския вестник "Ю Ес Ей тудей".

Хонгконгската TVB излъчи телевизионен репортаж от внезапното прекъсване на старателно подготвения брифинг за първите чужди журналисти, допуснати в Тибет откакто започнаха антикитайските протести. На кадрите се виждат монаси в червени раса, които се струпват пред камерите.

Те казват, че не са могли да напуснат храма от 10 март, когато в Лхаса избухнаха демонстрации по повод 49-тата годишнина от неуспешното въстание срещу китайското управление, след което тибетският духовен водач Далай Лама стана изгнаник в Индия.

Монасите казват още, че властите не им вярват и смятат, че ако ги пуснат, те ще предизвикат хаос, грабежи, палежи и разрушения. "Ние не правим такива неща, това са фалшиви обвинения", заявява един монах. "Ние искаме свобода. Те задържаха лами и нормални хора", допълва той.

Инцидентът е приключил за 15 минути, след като невъоръжени полицаи са отвели монасите на други места в храма, далеч от журналистите.

"Времето ви изтече, време е за посещение на следващото място", са обяснили на журналистите организаторите на обиколката, на която агенция Ройтрес не е била поканена.

Манастирът Цзокан, където са били журналистите, е един от най-старите в Лхаса. Основан е през 7-ми век и е известен център на тибетския ламаизъм.

Секретарят на Далай Лама каза, че инцидентът показва ясно, че "само с брутална сила не може да се потисне дълго тлеещата съпротива, съществуваща в Тибет".

"Ние сме дълбоко обезпокоени за сигурността на монасите и апелираме към международната общност за гарантира тяхната сигурност", каза той.

Преди ден президентът Джордж Буш отново призова китайския президент Ху Джинтао да проведе разговори с Далай Лама.

Цитиран от медиите, Ху каза, че Китай желае да продължи "контактите и дискусиите" с Далай Лама, но той трябва да се отрече от подкрепата си за независимост на хималайския регион и Тайван и да спре да подклажда и планира насилие, престъпни дейности и саботаж на Олимпиадата в Пекин.

Китай обвинява "кликата на Далай" за протестите и го нарича сепаратист. Носителят на Нобелова награда за мир Далай Лама казва, че не иска нищо повече от автономия за отечеството си и критикува насилието.

Японската агенция Киото, която има свой представител сред чуждите журналисти в Лхаса, цитира протестиращи монаси, които твърдят, че духовният им водач няма нищо общо с последните размирици.

В последните си изяви Далай Лама каза, че Олимпиадата е шанс за света да напомни на Китай за спазването на човешките права.

"За да бъде добър домакин на Олимпийските игри, Китай трябва да подобри своята практика в областта на човешките права и религиозните свободи", заяви той.

Протестите излязоха от Тибет и се разпространиха в съседни китайски провинции, където има тибетско население.

Китай твърди, че 19 човека са загинали от ръцете на тибетски банди. Тибетското правителство в изгнание казва, 140 души са загинали в Тибет и на други места, като повечето са тибетци, станали жертва на китайските сили на реда.

В последните седмици китайското правителство изпрати военни подкрепления в района.

Говорител на китайския външен министър отново се обърна към "нарушителите на закона, участници в палежи, плячкосване и погроми, които още са на свобода, да се предадат".

Правозащитни организации съобщиха, че по време на сесията на Съвета по човешки права на ООН, Австралия, ЕС, Швейцария и САЩ са повдигнали въпроса с Тибет, но Китай е блокирал дебата, подкрепен от Алжир, Куба, Пакистан, Шри Ланка и Зимбабве.

Полският премиер ще бойкотира откриването на Олимпиадата

Междувременно полският премиер Доналд Туск заяви, че няма да участва в церемонията при откриването на Олимпийските игри в Пекин. В. "Дженник" пише, че Туск е първият  европейски правителствен ръководител, направил толкова решителна декларация след насилието на китайските власти в Тибет, предаде Kafene.net.

Според вестника Полша  подготвя дипломатическа инициатива за изработване на по-решително становище на ЕС към Китай.  Полски дипломати смятат, че Брюксел има силни средства за натиск върху Пекин, преди всичко икономически, например спиране на трансфера на модерни технологии, анулиране на оръжейни контракти, ограничаване на достъпа до европейския пазар.

Според полските източници обаче  изработването на единна позиция на Брюксел никак няма да е лесно.

В сряда чешкият президент Вацлав Клаус  обяви, че няма да замине за игрите в Пекин. На интернет страницата си той  посочи, че няма намерение "да заплашва Китай" и че като бивш спортист е против политизирането на спорта, но не съобщи конкретните причини за предстоящото си  отсъствие. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Томов
    #16

    Китайските власти са толкова смешни и жалки. Цял свят им гледа сеира и те не се усещат. Вече не може да се путулват нещата като едно време. А икономиката им изцяло зависи от износа. Ако света бойкотира тия мазни комунисти, ще увехнат много бързо.

  2. cariat e gol
    #15

    Tomov lajesh se - ikonomikata im izobshto ne zavisi ot nikoi. America dalji ogromni sumi na Kitai i zatova vsichki v USA se vnasia ot Kitai. I zatova postoianno ima problemi s "otrovna hrana za domashni liubimci" (vnesena ot Kitai); nai-razlichni ribi s visoki toksikologichni niva; opasni detski igrachki i t.n. A ako se ogledash shte vidish che kitaicite sa navsiakade - i praviat milioni. A nie ostanalite narodi bleeme. Izobshto ne se samniavam che kitaicite sa vinovni za tova koeto stava v Tibet.

  3. :..:..:
    #14

    Браво Доналд Туск!Най-сетне се намери някой в ЕС, който да се изкаже без да го е страх от политически и икономически последици!

  4. z
    #13

    Смешниците сме ние, а "царят е гол" е прав на 100 процента

  5. z
    #12

    Смешниците сме ние, а "царят е гол" е прав на 100 процента

  6. ала бала
    #11

    Защото били длъжници, задлъжнявали още...Я по-добре се допитай до някой много търпелив човек какво искаш да кажеш...Относно: tomov lajesh seАвтор: cariat e golПолучено на: 27 Март 2008 16:13America dalji ogromni sumi na Kitai i zatova vsichki v USA se vnasia ot Kitai.

  7. Олимпия
    #10

    Бойкот на диктатурата!

  8. Олимпиец
    #9

    Beijing 2008?

  9. тибетец
    #8

    Напълно сте прав. Има само една подробност - на света като цяло не му пука особено. Светът го е ударил на плюскане, пиене, чукане и шмъркане, а евтините китайски боклуци са добра добавка към горните. При повсеместната тъпота и контролирани медии трудно може да се очаква позитивен резултат, камо ли бойкот.

  10. бг
    #7

    Това е най-малкото коеот можем да направим, за да подкрепим изстарадалия тибетски народ - най-миролюбивия народ на света, подложен на постоянен тормоз и издевателства от страна на Китай. Свикнахме да гледаме на Китай като на икономически дракон в който се произвежда всичко, но забравихме, че той не прилича по нищо друго на демократичните страни и всъщност е една мракобесна диктатура.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.