Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тони Блеър и Би Би Си под натиск за смъртта на д-р Кели

0 коментара

Разследването за обстоятелствата около смъртта на британския оръжеен експерт по Ирак д-р Дейвид Кели ще бъде проведено "незабавно" и в по-голямата си част публично, обяви съдията Лорд Хътън.

Разследването беше оповестено от премиера Тони Блеър след като в петък тялото на Кели бе открито в гориста местност край дома му в Оксфордшър.

Би Би Си отново е подложена на натиск след като призна официално, че д-р Кели е бил основният ѝ източник на информацията, че британското правителство е преувеличило разузнавателни данни в опит да оправдае войната срещу Ирак.

Малко преди явното му самоубийство, д-р Кели заяви пред парламентарна комисия, че не разбира как забележките, които е направил пред журналист на Би Би Си, са допринесли за подобно обвинение срещу правителството.

Би Би Си заяви, че смята, че точно е предала информацията, получена от д-р Кели. Представител на опозиционната консервативна партия каза, че според него Би Би Си защитава излъчването на информация, за която е знаела, че не е вярна и призова председателя на корпорацията Гавин Дейвис да подаде оставка.

Премиерът Тони Блеър, който е на обиколка в Далечния изток, посочи, че той също ще даде показания пред съдебното разследване, което правителството нареди във връзка със смъртта на Кели.

Докато политици от опозицията и някои от левите представители на управляващата Лейбъристка партия призоваваха Блеър и висши представители на кабинета да подадат оставка, британският паунд достигна в понеделник най-ниските си равнища спрямо долара от три месеца насам.

В неделя Би Би Си призна, че Кели е бил основният източник на информацията за материалите, в които се обвинява британското правителство за това, че е изопачило данните от разузнаването за иракските оръжия за масово поразяване, които са намерили място в досието за Ирак от септември м.г.

Би Би Си се позова на "високопоставен източник от разузнаването", според когото правителството е измислило тезата за способността на Ирак да извърши химическа или биологична атака 45 минути след задаване на командата.

Кели е бивш оръжеен инспектор на ООН, който в последно време е работил като експерт по микробиология към министерството на отбраната и който не е служител на разузнаването.

Противоречието повдигна въпроса за автентичността на някои от коментарите, предизвикали остър спор между Би Би Си и правителството.

Журналистът от Би Би Си Андрю Гилигън отрече да е цитирал неправилно или да не е представил точно казаното му от Кели. Той направи това изявление след като директорът на новините в Би Би Си Ричард Сембрук разкри вчера, че именно д-р Кели е бил основният източник на информациите.

Правителството, което настояваше Би Би Си да си разкрие източника на информация, приветства съобщението на корпорацията.

Лорд Хътън заяви в понеделник, че правителство е заявило, че окаже пълно съдействие и че очаква всички останали власти и партии да направят същото.

Той смята да се съсредоточи върху два ключови въпроса: как името на д-р Кели е добило публичност и какво точно е казал за оръжията за масово унищожение, когато се е срещнал с журналиста от Би Би Си Андрю Гилигън и неговия колега Сюзън Уатс.

Тони Блеър отхвърли призивите на опозицията разследването да обхване по-широк кръг от въпроси, свързани с начина, по който правителството е използвало разузнаването по повод Ирак.

Очаква се да бъдат разпитани официални представители от Даунинг стрийт, от министерството на отбраната, както и от корпорацията Би Би Си.

Репортажите на Би Би Си по тази тема никога не са били оспорени от Даунинг стрийт, заяви Гилигън.

Директорът на корпорацията защити коректността на репортажите и начина, по който е представена информацията от интервюто с д-р Кели.

Кабинетът или Би Би Си носят вина за смъртта на д-р Кели

На страниците си днешните британски вестници дискутират въпроса правителството или Би Би Си носи вина за смъртта на доктор Дейвид Кели.

Според челното заглавие в "Таймс" - "Би Би Си се бори да спаси репутацията си". От своя страна "Дейли телеграф" пише, че избирателите стоварват вината върху Тони Блеър и се позовава на анкета, според която 47% смятат, че правителството носи отговорност за смъртта на д-р Кели, 71% смятат, че името му не е трябвало да бъде разкривано, а 65% са на мнение, че съветникът на Блеър, Алистър Кембъл, трябва да подаде оставка. Проучването обаче е направено преди Би Би Си да съобщи официално, че е ползвала д-р като основен източник.

В коридорите на властта трескаво се питат кой точно издаде името на д-р Кели на пресата, пише "Дейли телеграф" и допълва, че прессекретарят на министерството на отбраната, за което е работил експертът, е отказал всякакви изявления преди съдебното разследване.

В поредица от снимки на първа страница "Таймс" илюстрира променящото се емоционално състояние на Блеър, преди и след като е научил новината за самоубийството на Кели по време на обиколката си в САЩ и Далечния изток. От усмивки до уморено и измъчено изражение с опънати черти на лицето. "Най-дългият уикенд на Тони Блеър", гласи заглавието под снимките.

В редакционна статия "Таймс" коментира, че Дейвид Кели е попаднал между две от най-мощните институции на Великобритания - Даунинг стрийт и Би Би Си, чиито "егоцентрични желания за противоборство са изкривили чувството им за реалност и чест".

Признанието на Би Би Си, че Кели е бил главният източник на информацията във връзка с доклада за иракските оръжия поставя много сериозни въпроси относно репортажа на журналиста Андрю Гилигън, смята "Таймс".

Вестникът посочва, че миналата седмица пред парламентарна комисия Кели е заявил, че не разпознава информацията, която е дал на Гилигън, в неговия репортаж. И още: вестникът пита защо Гилигън описва източника си като високопоставен представител на разузнаването, след като Кели никога не е работил за тайните служби.

Правителството също трябва да отговори на някои въпроси, отбелязва "Таймс". Как и защо е било съобщено името на Кели на пресата - подобно изтичане на информация никога не е напълно случайно - и защо министерството на отбраната не е защитило своя сътрудник, който очевидно е бил подложен на огромен натиск.

"Индипендънт" задава подобни въпроси, но подчертава, че не трябва да се губи от поглед главният проблем.

Д-р Кели е имал възражения срещу твърдението в доклада за иракската заплаха, че Ирак може да задейства биологически или химически оръжия за 45 минути, което според него е било пълна глупост.

"Индипендънт" смята, че остава да виси обвинението срещу правителството и срещу Тони Блеър, че под политически натиск разузнавателните служби са произвели документ, разтягайки докрай всяка възможност за оправдание на войната, за която премиерът вече е бил взел решение.

Това е сериозно обвинение, отбелязва вестникът и допълва, че когато шокът от смъртта на д-р Кели се разсее, ще е необходимо ново разследване за причините, довели до решението за война.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.