Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Това правителство няма посока

0 коментара

Икономистът за "Нововъзникващи пазари" в инвестиционната банка "Беърс Стърнс" Тимъти Аш определя като "доста смесена" картината от първите 800 на правителството на Симеон Сакскобургготски. Той посочва като успешни фискалната политика и управлението на външния дълг, което бе отразено от кредитните агенции, които повишиха рейтинга на България, както и увеличаването на приходите от митниците. "От друга страна обаче буди разочарование структурната реформа, особено приватизацията", посочва Тимъти Аш в интервю за българската редакция на Би Би Си:

Каква обаче е цялостната ви оценка за управлението на сегашното българско правителство:

Мисля, че крайната оценка се съдържа в рейтинга на правителството, който спада и в опасенията, че това правителство няма да може да изкара мандата си докрай. Тези местни избори ще са критични, защото избирателите са тези, които "съдят" управлението. Тези избори ще покажат дали правителството ще оцелее. Видяхме много депутати от управляващата партия да напускат парламентарната група и затова не е ясно дали това правителство ще е на власт през следващата година.

Едно от обещанията на кабинета бе, че ще докара много чужди инвеститори, като подобри бизнес-климата. Доколко бе изпълнено това обещание?

Подобряването на инвестиционния климат също е разочарование. Чуждите инвеститори продължават да страдат от старите проблеми - съдебната система, корупцията, бюрокрацията. В нито една от тези области няма напредък. Ако се върнем на приватизацията на БТК - минното поле, което се оказа законовата база, отново доказа колко трудно е да се правят сделки в България. Неуспешните опити за приватизиране на БТК и Булгартабак създават у чуждите инвеститори впечатлението, че в България трудно се прави бизнес. Според мен за това правителство най-важното в момента е да разчисти блокираните приватизационни сделки, преди да започне нови.

Съществува известен парадокс - от една страна международните институции хвалят България за макроикомическата и фискалната политика, но тези подобрения сякаш не се усещат от обикновения българин. Откъде идва това разминаване?

Правителствата трябва да се придържат към стриктна финансова политика и да не харчат повече от това, което имат. За съжаление България е все още много бедна държава, с много неефикасна държава и административен апарат и няма пари за социални програми. Важното сега е да се намалят данъците, което в известна степен се прави. Но добрата фискална политика не може да компенсира липсата на структурни реформи и на добра администрация. Може би точно затова положителните резултати от добрата финансова политика не се чувстват. Засега икономическият ръст е добър, но ако правителството не привлече директни чужди инвестиции, в дългосрочен план ще има забавяне. България е изправена пред голяма конкуренция за привличане на инвестиции, идваща от страните от бивша Югославия. Ако иска да успее, България трябва да направи нещо различно - да има най-добрия бизнес климат, благоприятен данъчен режим, лесни правила за правене на бизнес, съдебната система да бъде считана за справедлива, което не е така в момента.

Каква е прогнозата ви за оставащите 700 дни на правителството на Симеон Сакскобургготски?

700 дни? Толкова много? Откровено казано, нещата не изглеждат толкова добре в момента, заради малкото мнозинство на управляващата партия, заради вътрешните борби в коалицията. За съжаление е нужна силна лидерска роля на върха. Това правителство няма посока, затова е очевидна необходимостта от по-пряко участие на премиера Сакскобургготски в управлението от гледна точка на координирането на цялостната политика. Ако не бъде подобрена тази координация, аз не съм оптимист за бъдещето на това правителство. Надявам се да греша и да видим по-динамично лидерство от страна на премиера, но в момента признаците не са насърчаващи.

По Би Би Си

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.