Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп е продукт на нарцистична медийна епоха

16 коментара
Доналд Тръмп в тв шоуто "Стажантът"

Неотдавна гледах телевизионния дебат от 1980 г. между тогавашния президент демократ Джими Картър и републиканския му съперник и бивш губернатор на Калифорния Роналд Рейгън. От дистанцията на времето този дебат впечатлява, не заради някакви запомнящи се крилати фрази (рейгъновото "Хайде пак почнахте" почти не се класира), а заради тон и съдържание, които биха се видели скучни на днешните телевизионни шефове и зрители. Водещите не прекъсваха кандидатите, нито се включваха в дебата. Кандидатите не се прекъсваха и никой от тях не обвини опонента си, че е расист, руски агент, антисемит, убиец на бебета, комунист или лъжец.

По едно време, след една критика на Рейгън, Картър отвърна: "Губернаторът Рейгън прави някои много подвеждащи и смущаващи изказвания." Едно твърдение на Картър пък получи следния отговор от Рейгън: "Числата, които президентът току-що даде за Калифорния, са изопачаване на тамошната ситуация." Това бяха най-острите прояви.

Журналистите не оспориха отговорите, нито се опитаха да създадат някакви паметни моменти със свое участие, а вместо това уважиха способността на зрителите сами да тълкуват неясните изказвания. Най-близко до включване в дебата стигна водещата от Ей Би Си нюз Барбара Уолтърс, когато заяви: "Бих искала да кажа, че нито един от двамата кандидати не даде конкретен отговор на въпроса за конкретна политика за справяне с тероризма." Обаче вместо да повтаря непрестанно въпроса докато кандидатите не дадат удовлетворителен за нея отговор, тя си даде сметка, че дебатът не се върти около нея и продължи нататък.

Това не бе защото политическите проблеми отпреди четири десетилетия не даваха поводи за театралните изпълнения, на които сме свидетели днес. Предложенията на Рейгън и работата му като губернатор редовно бяха критикувани като вредни за малцинствата. Неспособността на Картър да освободи заложниците в Иран го направи уязвим на твърдения, че е слаб, и нещо по-лошо, веднъж той бе заплашен от заек. Картър можеше да нарече Рейгън "расист", а Рейгън можеше да се подиграе на "Малкия Джими" до безкрайност.

За да разберем защо никое от тези неща не се случи, трябва само да си припомним какъв беше медийният свят през 1980 г. Първата 24-часова кабелна новинарска телевизия, Си Ен Ен, беше тръгнала само няколко месеца преди дебата между Картър и Рейгън и беше налична в по-малко от 2 милиона домакинства. Нямаше Ем Ес Ен Би Си, нямаше Фокс нюз. Нямаше интернет и следователно нямаше бълващи омраза блогове, нямаше обидни мемета, нямаше отвратителни туитове, нямаше фалшиви манипулирани кадри, които незабавно да стигнат до милиони хора.

Обаче с процъфтяването на кабелната телевизия, а след това и на дигиталните платформи, нарасна нуждата от приходи. Стана очевидно, че американците биха превключили на канал със здрава словесна борба, което ни даде "Кръстосан огън" по Си Ен Ен и безброй имитатори по други телевизии, настройващи леви срещу десни, всеки един по-шумен и по-агресивен от предишния. Американците бяха насърчени да заемат страна, с което бяхме все по-силно натикани в партийните си ъгли.

В развлекателната част телевизията удари джакпота с риалити предаванията, в които видимо обикновени хора биваха поставяни във воайорска и гъделичкаща емоциите среда, а от зрителите се искаше да аплодират един състезател, да осмиват друг и да гласуват.

От това сеещо раздор и непристойно блато се появи борбеният, шокиращ и поляризиращ Доналд Тръмп и стъпи на културна сцена, построена почти специално за него. Годините, в които милиардерът бизнесмен прекара в самореклама и вездесъщо присъствие в таблоидите, кулминираха с ролята му на водещ на "Стажантът", едно от най-популярните риалити шоута за всички времена. Като кандидат и като президент, изправен пред океан от традиционни политици, които продължават да се държат постарому, Тръмп процъфтява, защото казва и прави нещата, които идеално пасват на създадената от съвременните ни новинарски и развлекателни медии среда на ярка безвкусица.

Той е политическият първопроходец на Нарцистичната Епоха. Няма как да е прекалено възмутителен, защото шокиращото и оскърбителното непрестанно се поднасят на американците като нещо нормално, както от новинарската, така и от художествената телевизия, която все повече се одързостява с всяко следващо излъчване на това, което едно време беше забранен език и скандално поведение.

Анализатори се чудят защо милиони американци не са шокирани от Тръмп. Кресливите демагози по кабелните новинарски предавания, които оплакват поляризираната ни политика и занижените ни стандарти, и продуцентите и шоумените от Холивуд, които проклинат името му, трябва да осъзнаят факта, че Тръмп е отроче на собствените им умения и усилия.

Изборите през 2020 г. няма да се решат от политическите проблеми. В годините на президентски избори милиони бюлетини се пускат от американци със смесени чувства към политиката, които затварят телефона на социологически анкетьори, но биват тласнати към урните от кампаниите за насърчаване на избирателната активност. Когато незаинтересовани граждани се чувстват заставени да гласуват догодина, кой кандидат отново ще им бъде най-комфортен и познат, ако съдим по всекидневната им медийна порция?

След като изгледа един от последните митинги на Тръмп, един приятел, който не се вълнува особено от политика, усмихнато каза: "Трябва да му се признае - човекът умее да развлича". Пишете още един глас за Тръмп.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #16
    Отговор на коментар #14

    Нелегалните чужденци и НЯКОИ от малцинствата (главно черни и латинос) отдавна са на път да превърнат САЩ в кочина. Затова и беше избран Тръмп - да изчисти натрупания боклук и да възстанови нормалния живот в тази държава. Както вече споменах, много е лесно да се преценяват американските проблеми от петия етаж на панелката и да се дават "полезни" съвети...

  2. Real ''Mickey''
    #15

    Какъв е тоя пасвил от "Вашингтон Поуст"???? :):)

    Ми всичко се случва с времето си. Защо се връщат само до Рейгън и Картър? Защо не се върнат още по-назад във времето? Когато желаещите за върховен ръководен пост са се изправяли един сещу друг с мечове и боздугани и така се е решавало. И когато тогавашните "журналисти"(летописци) пишели че еди-кой-си разгромил противника си, но означавало буквално. Или пък ако някой пишел че "моралната победа" била на на страната на неговия избранник , то роднините

  3. Kiril Kovatchev
    #14

    Има една поговорка дето казва недей да се бориш с прасе, защото на прасето ще му хареса да се търкаля в калта а на тебе няма да ти хареса. Рижото прасе на това разчита... Не чужденсите и малцинстават превръщат Америка в кочина, а именно рижото прасе.

  4. тото
    #13
    Отговор на коментар #12

    Тази система позволява корекция за да не може мексиканците и латиносите да батисат хубявАта държава .Иначе мързелите да са си избрали Бърни Сандърс за президент и останалите да ЧАКАТ Дойде американския ПИНОЧЕТ.

  5. bobyhranov
    #12
    Отговор на коментар #11

    ...а вие детайлно ли я познавате и в колко страни се използва такава система? Инак ви завиждам на апломба, с който "вещо" давате мнение... от "първа"ръка.

  6. Преслав
    #11
    Отговор на коментар #10

    Ако познавахте детайлно изборната система в САЩ щяхте да сте наясно защо тя е по-добра от простото събиране на общите гласове. Тръмп уверено върви към втори мандат, това е човек олицетворение на Американската мечта за голяма част от избирателите Тукашните либерал-сoросоиди така и не можаха да решат добър ли, лош ли е... плитките им мoзъци трудно осмислят нещо друго извън това което лъжливите им медии спускат до тях

  7. bobyhranov
    #10
    Отговор на коментар #9

    Господине, не забравяйте, че Тръмп беше избран заради особеностите на Американската изборна система. Като абсолютна стойност, общ брой гласове, победата беше на Хилари Клинтън! Напомням само.

  8. Boris Kamov
    #9

    Статията е пълна с истини но е половинчата. Липсват главните причина за избирането на Тръмп - лъжите и мошеничествата на "милата" Хилари и натрапването на глобализъм, мулти-култи и социализъм от Обама и демократите. Чудя се как така статията и медиапул са пропуснали тези "дребни" факти.

  9. edin.drug
    #8

    Друг аспект от публичното поведение на Тръмпуша, който го прави привлекателен за широко групи избиратели (протестантите) е това, че той се държи и като американски телевизионен пастор. Това авторът на статията не може да си позволи да каже, но точно този модел, а не риалити програмите са в основата на стила на дедото.

  10. edin.drug
    #7

    Руския троляк е верен застъпник на дедото. То не беше Ротшилд, не беше Сорос... Да се чуди човек как още има автори, които пишат статии като горната - и без това повечето "читатели" ги използват за отправна точка на хейтове и нищо повече. А впрочем и двата фалита на рижия дедо са преодоляни с помощта на баща му. Единият път с обръщане на милиони в жетони за игра. За съжаление има голяма доза истина в написаното в тази статия. Оказа се, че свободата на бизнеса (в това число шоу-бизнеса) и дерегулацията, които са в основата на американското благополучие могат да се окажат и причина за неговия упадък.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.