Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тревожно растат приетите за лечение в болница

15 коментара
Тревожно растат приетите за лечение в болница

Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) е започнала да харчи все повече средства за болнична помощ, обяви на конференция в петък директорът на касата д-р Румяна Тодорова. Тя обясни, че в болниците се приемат основно пациенти с хронични заболявания. За тях здравната каса е отделила немалък ресурс в извънболничната помощ, което поставя въпроса дали това не са пари хвърлени на вятъра и дали изобщо е ефективен този вид помощ.

В началото на 2006 година за лечение в болница са приети около 1.1 млн. души, а през 2007 година – 1.6 млн. души. Чужди експерти на конференцията изразиха становище, че ако тази тенденция продължи, според него, България ще има най-високата хоспитализация в света.

Въпреки че е нараснал броят на пациентите, които постъпват за лечение в болниците, легловата база не е преструктурирана в съответствие с тенденциите и търсенето на болнични услуги в страната.

Според Тодорова законодателната и нормативната уредба в здравеопазването не отговарят на потребностите. Шефката на НЗОК смята, че има дисбаланс във финансирането на отделните подсистеми, а резултатът от това е хроничното недофинансиране на болничната помощ. Според Тодорова и без друго ограничените ресурси на касата се харчат неефективно.

По думите ѝ законодателните промени са нужни, за да се елиминират тенденциите за заплащане и доплащане на дейности в обхвата на основния здравен пакет, който се поема от НЗОК. От касата предлагат да се разработят финансови планове за работата на лечебните заведения, които да са съгласувани със собствениците и финансиращия орган.

Друга необходима законодателна инициатива е въвеждане на критерии за договаряне на НЗОК с лечебни заведения за болнична помощ чрез Национална здравна карта, определяне на критериите за договаряне, въвеждане на критерии за качество при договарянето и изпълнението на договорите.

Според Тодорова трябва да се прецизират критериите за регистрация на нови структури или нови лечебни заведения, както и критериите за насочване на пациент към хоспитализация. Необходимо е още нормативно определяне на методиката, обема и цените на медицинските дейности в рамките на бюджетните параметри за съответната година. Директорът на НЗОК добави, че е необходимо да бъде завършена и приета Националната здравна карта. Необходимо е да се направи и анализ и преструктуриране на легловата база.

Наблюдава спад в качеството на здравното обслужване, наличие на двойно финансиране в определени области на здравните услуги и остава нерешен въпросът в областта на спешната помощ, каза още Тодорова.

Разходите за здравеопазване на човек от населението за периода 1999-2007 година са нараснали от 114 лв. на 288 лв. Очаква се тази сума да стане 396 лв. през тази година.

Делът на разходите на здравната каса за болнична помощ през последните осем години нараства постепенно до 55 на сто. През 2001 година е имало 30 клинични пътеки, за които касата е отделила от бюджета си над 10 млн. лв. През 2008 г. те са 298 и се очаква разходите за тях да бъдат на стойност 920 млн. лв.

За 2008 година бюджетът на НЗОК е 1 680 670 700 лева. От тях през месец януари са изразходвани 75,9 млн. лева, или 4,5 на сто от годишния план. Основните разходи в бюджета са за здравно-осигурителни плащания, които за тази година са в размер на 1 480 609 000 лева. От тях през месец януари са изразходвани 73,9 млн. лева, или 5 на сто от годишния план. Разходваните средства са 99,9 на сто от всички плащания на институцията. Отчетените към 31 януари разходи за здравно-осигурителни плащания са с 904 600 лева повече в сравнение със същия отчетен период на 2007 година.

Сключените договори по клинични пътеки с лечебни заведения за болнична помощ за 2008 година са 16 472. С лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ са сключени 4288 договора, а в специализираната помощ– 3340 договора.

Сключените договори за първична дентална помощ са 5407, за специализирана дентална помощ – 67, а броят на лабораториите, отговорили на критериите за работа с НЗОК, е 600.

През тази година средствата за общопрактикуващите лекари, които работят в неблагоприятни условия, са увеличени два пъти. От тази година и общопрактикуващите лекари, които обслужват настанените в домове за социални грижи, ще получават заплащане съгласно утвърдените критерии за практики в неблагоприятни условия.

Зачестили са молбите за планово лечение в чужбина, става ясно още от данните на НЗОК. През последните две-три седмици касата е разписала няколко подобни искания. Тодорова заяви, че НЗОК ще засили контрола в това направление и че възможност за лечение в чужбина ще се предоставя само на лица, които не могат да получат необходимата им здравна помощ в България.

Остава нерешен въпросът със спешната помощ. Има недостиг на специалисти в определени специалности като клинична патология, микробиология, анестезиология, ендокринология, неонатология, алергология и др. Наблюдава се концентрация в първичната помощ в големите градове, а по-малките населени места остават без лекари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. жив
    #17

    Няма човек, няма проблем.Егати тъпанарите из тия върхове на тая злощастна държава!

  2. 65
    #16

    Като не харчиш за храна, плащаш за лекарства.Имам предвид здравословна храна, която е доста по-скъпа от масово предлаганата.Като живееш 20 години в стрес, но си късметлия, влизаш в болница. Ако не си, преселваш се в един друг свят.

  3. все още жива
    #15

    Излишен е съветът ви!Те и без съвети морят хората достатъчно успешно!

  4. njakoj
    #14

    кретени! в развитите страни се слага акцент върху превенцията и профилактиката, а тук само когато опре ножа до кокал..

  5. Остап Бендер
    #13

    Как се спасяват иначе разни болници в населени места под 20 хиляди души, в които няма и рентген? Отговор: Чрез фиктивно надписани болнични дни в стаи без парно, със запушени кенефи и течащи покриви!

  6. блондинка
    #12

    Тревожно расте броят и на умрелите, защото не са искали да ги приемат в болница. Това вече май си е убийство.

  7. aahasfer
    #11

    в живи дела стария -нов лозунг *Българските болни - най-здравите болни!*Ураааааааа!

  8. Eди кой си
    #10

    Как няма да се увеличава хоспитализацията, след като се създадоха едни пътеки и алейки и ненам кво си. Отиваш при джипката и казваш, боли ме всяка става - в напреднала възраст си и имаш сума ти костни заболявания. Идеята ти е да ти изпише няколко броя физиотерапия. Джипката се навива. Питаш, коя физиотерапия е добра - тази и тази (тя работи с дадената физиотерапия). Отиваш там, шефката казва - ми то има една клинична пътека тука, вие какви още заболявания имате? Амиии, то много са. Освен физиотерапия

  9. Inge
    #9

    Kolko rehabilitazionni zentrove za hroni4no bolni sa otkriti ot 1990-ta godina nasam? Ne v bolnizite e mjastoto za hora s hroni4ni, a samo s akutni zaboljavania- prestoi do sedmiza i sled tova va rehablitazionni zentrove.

  10. ИванИвановРилски
    #8

    Не папкат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.