Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три стандарта ще определят цената на рибата от догодина

0 коментара

От догодина цената на рибата ще зависи от размера ѝ и от това кога е уловена. Въвеждат се три стандарта за качеството на рибния улов - Екстра, А и Б.

Тези изисквания са част от тоталната реформа на рибния пазар у нас, която предстои до края на тази година заради влизането ни в Европейския съюз. Въвеждат се нови правила за търговията и за качеството на стоката, за да може да стигне тя до крайния потребител, каза за Mediapool Румен Стойков, експерт в Дирекция "Интеграционна политика" в Министерството на земеделието и горите (МЗГ). Очаква се до дни Колегиумът на агроведомството да одобри Наредба за условията и реда за търговията с риба, която въвежда евродирективите за стандартизация на този вид продукти. Документът обаче ще влезе в сила едва след като парламентът одобри промените в Закона за рибарството и авкакултурите, поясни Снежана Благоева, юрист в МЗГ.

Наредбата, която е възможно да се приеме още във вторник, предвижда уловената от рибарите стока да може да се продава само в специализирани първични центрове за търговия с риба или да се спазари с регистриран купувач, който ще играе ролята на посредник и ще осъществява връзката с магазините, обясни Благоева.

Оценители решават колко ще струва на едро стоката

В първия вариант рибарите ще носят улова си на своеобразни борси, които ще се създават на възлови места по морето, река Дунав и вероятно големите водоизточници във вътрешността на страната. Там специално обучени оценители, които ще притежават документи от браншовите организации на рибопроизводителите или от Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури, ще категоризират предлаганата стока в три класа - Екстра, А и Б. По външните белези на рибата те ще преценяват нейната свежест. Според сложената им категория ще е и цената, която купувачите ще дават на рибарите. Най-скъпа ще е стоката клас Екстра.

В наредбата е предвидено да не се приема за изкупуване и риба под точно определено за всеки вид тегло. Това се прави, за да не се ловят дребните екземпляри, а да връщат малките рибки обратно и да се пази популацията на различните видове, каза Румен Стойков.

От пункта за първична продажба рибата ще поема към магазините с етикет, в който ще пише кога и къде точно е хваната тя. Когато е развъждана в изкуствени водоеми или плантации, това също ще се отбелязва в документацията, съпътстваща стоката до крайния купувач и която трябва да е и върху етикета за продажба в магазина, обясни Благоева. Това изискване е задължително, независимо дали е рибата е жива, прясна или охладена.

Контролът върху спазването на това изискване ще се осъществява от Националната ветеринарно медицинска служба и органите на ХЕИ.

Тъй като изграждането на първичните рибни борси е доста скъпо, у нас по-вероятно ще заработи вторият вариант - с регистриран в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури купувач, коментира юристът. Тези прекупвачи ще могат да работят заедно с оценител и с превоз да обикалят местата, където акостират рибарските лодки с улова. Така на място ще се извършва категоризацията и сключването на сделката. Хора от бранша обаче коментираха, че е много вероятно посредникът да си слага комисионна и пак да се получават големи разлики в пазарната цена.

Всяка сделка се докладва в ЕК

Независимо дали сделката е сключена от регистриран купувач или от първичен пункт, данните за поелите към пазара количества риба и аквакултури ше се подават в Европейската комисия, допълва Румен Стойков. Информацията е нужна, за да се следи как България спазва определената ѝ национална годишна квота за улов. Така ще може да се контролира и спазването на разпределените между нашите риболовни съдове разрешени количества.

След 2007 г. в морето или в реката ще бъдат допускани само съдове, които имат и система за идентификация и водят отчетност за претоварването на други съдове и разтоварването на уловите, обясни евродирективите Румен Стойков. Той допълни, че в ЕС съществува система за сателитно наблюдение на риболовните кораби с дължина над 24 м, а бази данни позволяват кръстосано засичане на информацията за уловите.

Ако производителите на риба и аквакултури се сдружат в организация, ще могат да ползват безвъзмездни държавни помощи за период от 5 години. С парите те ще планират производството и реализацията на продукцията си според одобрените годишни улови.

При драстично поевтиняване стоката се изкупува от Интервенционната агенция

Когато на пазара се получи свръхпредлагане на риба и цената ѝ спадне под минималния размер, определен от организациите на проезводителите, ше се намесва Интервенционната агенция, която ще играе по същия начина и на пазара на селскостопанските продукти. Тогава рибарите ще получават парична компенсация в размер на 75 на сто от определената интервенционна цена, а иззетата стока ще отива за благотворителни нужди или за храна на животни. Така ще са защитени интересите на производителите, коментира експертът.

Финансова помощ ще се отпуска и за замразяване, сушене и консервиране на продуктите, които са в повече, заради неравномерния характер на риболова. Субсидия ще има и при пастьоризация на продуктите и съхранението им за последващо пускане на пазара, но за срок не по-кратък от пет дни.

Рибарски еврофонд ще финансира корабно оборудване, щадящо морето

От 2007 г. ще започне да функционира Европейски фонд за рибарството. Той ще предоставя помощ за рибари и корабособственици, засегнати от мерки по многогодишни планове за възстановяване на застрашени рибни запаси. На финансово подпомагане ще подлежи и използването на риболовно оборудване и методи, щадящи морската среда. Рибарският фонд ще дава помощи за подобряване безопасността на труда и хигиенните условия на борда на риболовните съдове.

Европейският фонд за рибарството ще оказва финансова подкрепа и на мидни ферми, които поради непредвидени обстоятелства не могат да приберат временно продукцията си. Ще се подпомагат парично и проекти за модернизация на риболовните пристанища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.