Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три центъра за върхова наука ще се правят с близо 130 млн. лв.

Няма да има само за здравословен живот и биотехнологии

1 коментар
Три центъра за върхова наука ще се правят с близо 130 млн. лв.

България ще прави три центъра за върхови постижения със 130 млн. лв. от еврофондовете. И трите центъра ще бъдат в София. Те ще са по един в областите "Мехатроника и чисти технологии", "Информатика и ИКТ" и "Нови технологии в креативни индустрии".

Най-вероятно няма да има център за върхова наука в областта на здравословния начин на живот и биотехнологиите, за който бяха предвидени 70 млн. лв. Причината е, че нито едно предложение не е успяло да събере необходимия брой точки от оценителната комисия. Експертите в нея бяха подбрани от италианската компания "Прогети Плант".

Това става ясно от одобрените за финансиране проекти от ръководителя на Управляващия орган на оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Одобрените проекти

Най-много средства получава проектът на Институт по обща и неорганична химия към БАН – над 69 млн. лв. за изграждането на център за върхови постижения в областта на мехатрониката и чистите технологии.

Другите два одобрени проекта, които ще получат финансиране са на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Единият е за изграждане на център по информатика и информационни и комуникационни технологи с одобрено финансиране за над 29.8 млн. лв. Другият проект е на консорциум "Наследство БГ" с бюджет от 29.7 млн. лв. за център в областта на новите технологии в креативните и рекреативните индустрии. Плановете бяха ръководител на центъра да бъде бившият ректор на университета историкът Иван Илчев.

Резервни проекти

В случай, че някой от кандидатите се откаже или не представи необходимите документи за подписването на договора, е утвърден и списък с резервни проекти.

В него обаче попада само едно проектно предложение - на Института по информационни и комуникационни технологии за 29.8 млн. лв.

Отхвърлените проекти

Четири са отхвърлените проектни предложения, става ясно от публикуваните документи.

Едното е на Университета по хранителни технологии в Пловдив - за изграждане и развитие на Център за върхови постижения "Храни и биотехнологии за здраве" (FoodBioHealth).

Другото е на СУ "Св. Климент Охридски" за изграждане на Център за върхови постижения в областта на персонализация на трансплантациите на органи, тъкани и клетки.

Третият отхвърлен проект е на Института по електроника към БАН за изграждане и развитие на Център за върхови постижения за биофотоника и наномедицина.

Последният отхвърлен проект е на Медицинския университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" за изграждане е развитие на Център за върхови постижения за транснационална и персонализирана медицина за подобряване на качеството на живота.

Какво следва

В срок от десет дни одобрените за класиране кандидати трябва да представят нужните документи за сключването на договорите. Амбицията на образователното министерство е до края на февруари те да бъдат подписани. Тогава ще стане ясно кои са партньорите в тези проекти и какво точно ще се прави в тези центрове за върхова наука, казаха от образователното министерство.

Към момента все още няма решение какво ще се прави с оставащите около 70 млн. лв., които бяха предвидени за център за здравословен живот и биотехнологии. Такъв е и размерът на сумата, която страната ни може да загуби, ако не усвои 30% от средствата по ос 1 "Научни изследвания и технологично развитие" на оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Осребряването на разходи от Европейската комисия по тази оперативна програма е замразено от година заради допуснати нарушения, които бяха административни по времето на управлението на Меглена Кунева начело на образователното министерство. Към момента плащанията по проектите се правят от националния бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #1

    Повече от половината пари отново отива в химическия институт, при това за "мехатроника". Познайте кои стоят зад него. Консорциум "Наследство БГ" пък ще развива новите технологии в креативните и рекреативните индустрии с предполагаем щеф видния технолог и индустриалец Иван Илчев. Какво да се прави като такова е наследството в БГ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.