Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трибуналът в Хага осъди сръбски генерал на 46 години затвор

0 коментара

Трибуналът за военни престъпления в бивша Югославия произнесе на 2 август за първи път присъда за геноцид, предадоха осведомителните агенции.

Босненският сръбски генерал Радислав Кръстич, 53-годишен, бе осъден на 46 години затвор за ролята си в масовото клане в Сребреница през 1995 г. - най-голямото масово клане след Втората световна война.

Трибуналът в Хага за първи път постанови, че е извършван геноцид по време на войната в Босна. Това е и първата присъда за геноцид, произнесена в Европа, откакто бе дадена дефиниция за геноцид в Конвенцията на ООН от 1948 г., отбелязва АП.

Съдът постанови, че въпреки вероятността да е получавал заповеди от други да извърши масовата екзекуция на мъже и депортирането на жени и деца, Радислав Кръстич носи отговорност за геноцида.

Вие сте били там, генерал Кръстич, каза председателстващият съдебния състав португалски съдия Алмиро Родригес. Вие сте виновен за убийството на хиляди босненски мюсюлмани, заяви той. През юли 1995 г., генерал Кръстич, вие сте се съгласили да извършите зло. Ето защо съдебният състав днес Ви намира за виновен и Ви осъжда на 46 години затвор, каза Родригес.

На Кръстич бе разрешено да изслуша присъдата седнал, тъй като е изгубил единия си крак при експлозия на мина по време на войната.

Кръстич не се призна за виновен по осемте параграфа в обвинителния акт - два за геноцид, пет за престъпления срещу човечеството и едно за нарушаване на законите и обичаите на войната. Той каза, че заповедта за клането е получил от генерал Ратко Младич, командващ по това време босненската сръбска армия.

Почти 8000 мъже и момчета бяха убити, след като Сребреница бе завзета от босненските сърби през юли 1995 г., въпреки че бе под протектората на ООН.

Произнесената в Хага присъда е ясен знак, че двамата босненски сърби, които трибуналът най-много желае да залови - Радован Караджич и Ратко Младич, също може да получат присъди за геноцид, ако бъдат изправени пред съда, коментира Асошиейтед прес.

Присъдата е най-тежката, произнасяна от първата инстанция на международния трибунал. Адвокатът на Кръстич заяви, че присъдата ще бъде обжалвана.

Засега не е известно къде босненският сръбски генерал ще изтърпява присъдата, тъй като международният трибунал в Хага няма затвор за осъдените, а център за задържане на обвинените, посочва ДПА.

САЩ приветстваха присъдата за геноцид срещу Кръстич и обявиха, че ще бъдат положени още по-големи усилия за залавяне на други заподозрени във военни престъпления на Балканите, съобщи Ройтерс.

Присъдата е послание, че геноцидът няма да бъде търпян и престъпниците ще бъдат съдени, каза говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър. По думите на Баучър тази присъда подчертава необходимостта от залавяне на други заподозрени във военни престъпления на Балканите, най-известните сред които са Ратко Младич и Радован Караджич.

Баучър каза, че САЩ са оказали значителна помощ на следствието срещу Кръстич, като са предоставили снимки, с помощта на които са открити масови гробове. Говорителят на Държавния департамент посочи, че всички мироопазващи сили в района, включително контингентът на САЩ, имат мандат да залавят престъпници, които са на свобода.

Хага задържа и трима мюсюлмани-ветерани от войната

Трима високопоставени ветерани от войната в Босна ще бъдат предадени на трибунала в Хага, предаде Би Би Си. Бившите генерали Мехмед Аладжич, Енвер Хаджихасанович и Амир Кубура бяха намерени и задържани в домовете им по искане на Хага. Не са огласени подробности за тримата мюсюлмани, но обвиненията ще бъдат свързани с "тяхната отговорност по време на войната", съобщи правителството в Босна.

Според коментатори в Босна някои военнопрестъпления са извършени от босненската мюсюлманска армия, но това са били изолирани инциденти, а не планиран геноцид, дело на босненската сръбска и хърватска армии.

ООН предвижда процес от арести на Хага

Присъдата, произнесена вчера от Хага срещу генерал Радислав Кръстич, е само етап в един по-дълъг процес, каза Стефо Леман, говорител на мисията на ООН в Босна, цитиран от АФП.

По думите на Леман новите арести са необходими, за да бъдат предадени всички обвинени на Хагския трибунал и за да отговарят за извършените от тях престъпления по време на войната.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.