Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима адвокати защитават шефа на БНТ по жалбата на Димитър Цонев

0 коментара

Кирил Гоцев е трета заинтересована страна в спора между Димитър Цонев и СЕМ, реши днес Върховният административен съд, който започна делото по жалбата на Цонев срещу избора на генерален директор на БНТ. Съдът уважи искането на Цонев за нови доказателства и насрочи следващото си заседание за 14 май.

Днес в съда се появиха трима адвокати на избрания за шеф на БНТ Кирил Гоцев, които контраатакуваха неуспелият кандидат Димитър Цонев. И тримата - Тодоров, Лазаров и Пачаманов, са приближени на Кеворк Кеворкян, коментираха присъстващи на откритото съдебно заседание.

Според защитниците на Кирил Гоцев, жалбата на Цонев била недопустима, защото и той имал участие във фирма "Иберика арт турс" към датата на конкурса за шеф на БНТ, която сега е в ликвидация. Това е същият мотив, с който основно Димитър Цонев оспорва законосъобразността на решението на СЕМ да избере Кирил Гоцев.

Според адвокатите Цонев се надявал ако съдът махне Гоцев, автоматично да заеме поста на генерален директор на БНТ, като втори финалист в конкурса на СЕМ. Те заявиха че съществувал правен вакуум в Закона за радио и телевизия по въпроса какво се случва, ако съдът махне Гоцев. Тримата адвокати направиха опит да изместят фокуса на казуса, но съдът отхвърли тезата им. Прокурорът Цветана Бошнакова заяви, че никъде в закона за радио и телевизия не пише, че при махането на вече избрания шеф на БНТ автоматично следва вторият в надпреварата да заеме поста. Още повече, че ако конкурсът бъде обявен за незаконосъобразен, то и вторият по ред също става нелегитимно излъчен избор, обясни Бошнакова.

До момента Димитър Цонев е предал на магистратите доказателства, че към 13 март 2002 година, избраният от СЕМ генерален директор на БНТ продължава да е съдружник и управител във фирма "Арт продукция". Жалбата на Цонев до ВАС визира още и няколко представители на СЕМ, които не са спазили изисквания по Закона за радио и телевизия и това прави нелегитимно тяхното участие в избора на телевизионен шеф. За да защити твърдението си, водещият на "По света и у нас" поиска събирането на нови доказателства. За част от тях съдът се произнесе утвърдително, друга част - отхвърли.

Цонев поиска Министерството на финансите да предаде на ВАС част от ревизионния акт от 1996 г., която сочи солидарен финансов интерес между Кирил Гоцев и Тома Иванов. Иванов е член на СЕМ и като участник в избора на генерален директор на БНТ е трябвало да декларира общия си делови интерес с Гоцев, което според жалбоподателят не е направено. До 14 май документът трябва да бъде предаден, реши съдът.

Другото доказателство, което съдът одобри да бъде прието, е удостоверение от БНТ, в което да пише какви са били договорните отношения между "Сан Стефано"29 и Лилия Райчева за периода 5 декември 2001 - 4 март 2002 година. Райчева е автор и продуцент на предаването "Минута е много" по Канал1 и като такава е получавала пари от БНТ, твърди Цонев. Едновременно Райчева е и член на СЕМ, като преди 4 март - когато е гласувала за Гоцев, не е декларирала този си делови интерес. Гоцев по това време е и.д. генерален директор на БНТ и неговият подпис стои под всякакви парични операции на телевизията.

Съдът отхвърли искането на Цонев да се провери трудовия стаж на Стефан Димитров, който като член на СЕМ е назначен с указ на президента. Само Конституционният съд, а не ВАС може да се произнесе по този казус, заявиха съдиите. Те отхвърлиха и искането на Цонев да бъдат извикани двама свидетели, които да разкажат как върху СЕМ е оказван натиск от външни лица по време на откритото заседание от 4 март, когато медийният регулатор гласува за шеф на БНТ. Тогава Сашо Диков от Канал 3 прекъсна публичното заседание на СЕМ с призива преди да гласуват, надзорниците да си признаят за среща с премиера Симеон Сакскобургготски.

Адвокатите на Кирил Гоцев предадоха на съда няколко документа - нотариално заверена продажба на акции на Гоцев от "Арт продукция", протокол от общото събрание на фирмата, което го освобождава като съдружник и управител на дружеството, както и съдебно решение за промяната.

Адвокатите на СЕМ Веселина Петрова и Емилия Станева предадоха на съда цялата документация по конкурса за шеф на БНТ, без концепцията на Кирил Гоцев.

След края на заседанието, запитан за фирмата "Иберика арт турс", Цонев каза, че тя била "куха" и създадена отдавна. Даже самият бил забравил за това си участие. С дружеството Цонев възнамерявал да прави бизнес с туризъм, но така и не направил нищо. Сега фирмата била в процес на ликвидация.

Водещият на "По света и у нас" каза още, че нямал намерение да предприема действия срещу Стефан Димитров, въпреки че имал подкрепата на "повече от 48 народни представители". Те са необходими, за да се инициира дело пред Конституционния съд, оспорващо легитимността на композитора като член на СЕМ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.